Reenkarnasyona inanan bir insan çok büyük bir yanılgıya düşmüş demektir

Reenkarnasyona inanan bir insan çok büyük bir yanılgıya düşmüş demektir DİN
0,0
04.10.2013 11:22:36
A+ A-

Her toplumda birçok batıl inanış var. Kimi ineğe tapıyor, bir nehrin kutsal olduğuna inanıyor, kimi güneşe tapıyor, onu Tanrı olarak görüyor. Eski dönemlerde de insanlar kendi uydurdukları güneş tanrısına, bereket tanrısına tapınıp durdular. Ama bu kendi uydurdukları tanrıların hiçbir yarar sağlamadığını göremediler. En sonunda Hz. İbrahim bütün putları yere yıkarak bu batıl inanışın mantıksızlığını çok güzel bir şekilde gözler önüne serdi. Günümüzün batıl inanışlarından biri de reenkarnasyondur. İnsanların bir kısmı böylesine saçma bir fikre ciddi olarak inanıyorlar.

Yazar  Didem Ürer yazısında Reenkarnasyonun mantıksızlığını şöyle özetliyor: 'Reenkarnasyon' yeniden doğuş anlamında kullanılıyor. Ve gördüğüm kadarı ile, birçok dizi ve tv filminde çeşitli kurgularla insanları bu yönde ikna etmeye çalışıyorlar. Dünyaca tanınan bazı sinema ve müzik sanatçılarının bu batıl inanca olan ilgileri, örneğin Budist giysileri içinde resimler çektirmeleri veya bu inanca inandıklarını açıklamaları, insanların dikkatlerini bu sapkın inanışlara çekme konusunda etkili oluyor.

Reenkarnasyon bildiğiniz gibi insanların, öldükten sonra ruhlarının yeniden başka bir bedende hatta bazı kişilere göre başka bir canlıda yeniden dünyaya gelmesi iddiasıdır. Bu inanç, Kuran'ı Kerim'e göre ise tamamen batıldır.

Her insan dünyada sadece tek bir hayat yaşar, bu hayatından sonra ölür ve ölümünden sonra tekrar diriltilerek, dünyada tüm yapıp ettiklerine göre sonsuza kadar cennette veya cehennemde kalmayı hak eder.  İnsan yaşadığı ömür içinde imtihan olur, imtihanının sonucunda da Allah'ın dilemesi ile dünya hayatı sona erer ve ahirette de yeni bir hayata başlar. Yeniden diriliş sadece Ahirettedir. İnsanın ruhunun başka bir bedene geçmesi, yeniden başka bir ülkede veya başka bir zaman diliminde, başka bir yabancı dil ile dünyaya gelmesi veya bir kedinin, bir köpeğin bedeninde yeniden canlanması gibi birşey kesinlikle yoktur.

Yani insanın bir dünya hayatı, bir de sonsuza kadar yaşayacağı ahiret hayatı vardır. İnsanların öldükten sonra dünya hayatına geri dönemeyecekleri Kuran'da çok açık olarak bildirilmektedir:

"Yıkıma uğrattığımız bir ülkeye (tekrar dünya hayatı) imkansız (haram)dır; hiç şüphesiz onlar, (dünyaya) bir daha geri dönmeyecekler." (Enbiya Suresi, 95)

"Sonunda, onlardan birine ölüm geldiği zaman, der ki: "Rabbim, beni geri çevirin. Ki, geride bıraktığım (dünya)da salih amellerde bulunayım." Asla, gerçekten bu, yalnızca bir sözdür, bunu da kendisi söylemektedir. Onların önlerinde, diriltilip kaldırılacakları güne kadar bir engel (berzah) vardır." (Mü'minun Suresi, 99-100)

Dine hatta Allah'a inanmayan insanlar ahiretin varlığına da inanmazlar. Ancak insanların bir bölümü ölüm ile karşılaşınca, tekrar dirilme ümidi içinde olacaklar ve dünyaya geri dönmek isteyeceklerdir. Ancak, kendilerine bunun kesinlikle mümkün olmadığı ayetlerde belirtildiği gibi o an açıklanacaktır. Bunun için öldükten sonra gerçeği kavramak ve fayda etmeyecek bir pişmanlık yaşamak yerine reenkarnasyon gibi batıl inançları bir kenara bırakıp dünya hayatında imkan varken Allah'a yönelmek gerekir.YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.