Resmi Fetvacıbaşı

Resmi Fetvacıbaşı DİN
0,0
22.11.2014 19:38:34
A+ A-

Diyanet işleri başkanı açıklamalarda bulunmuş:

“Hep birimiz kendi düşüncelerimizi içimize saklayarak birbirimize karşı iki yüzlü davranıyorduk.”

http://www.taraf.com.tr/haber-alevilerle-birbirimize-karsi-ikiyuzlu-davrandik-168571/

Susarak yalan söylediğini itiraf eden birinin durumu, bütün Giritliler’in yalancı olduğunu söyeyenden farklı mıdır?

“Konuşmalarımızda Alevi vatandaşlarımızın kendi inanç dünyalarıyla ilgili meşru, haklı talepleri olduğu anlaşılmış oldu.”

Yani, daha önce haklı talepleri olduğu anlaşılmamış, kabul edilmemiş, ya da dinlenmemiş.

“Geçmişte cami içinde kendi Alevi vatandaşlarımızla ilgili yargı içeren dilimiz doğru değildi, sorunluydu.”

Ateist bir cuma namazı öncesi imam vaazı meraklısı biri olarak, daha son cuma ne inciler duydum, tahmin bile edemezsiniz. Fetvacıbaşına da, arada bir Beyoğlu civarında bir tur atmasını öneririm. Cemaatin imamın yellenmesine karşılık, nasıl müshil içmiş gibi olduğunu bir görsün.

“Bu tartışmalar Aleviliğin İslam dışında bir inanç olmadığını ortaya çıkardı. Aleviliği devlet tanımlayamaz.”

Hafiften kendi kuyruğuna basan bir totoloji. Kendine Müslüman demeyen Aleviler varken ve diğer Aleviler bunu dışlıyorken, suçluyorken, inkar ediyorken, hangi devlet, hangi Alevi diyaneti, hangi Sünni diyaneti, neyi tanımlayacak ki? O nedenle, İslam’da mezhep savaşları, şimdiye dek dış savaşlar denli adam öldürttü. Durum değişmiş falan da değil, IŞİD ortada, Selefilik ortada, on binlerce ölü ortada.

“Mesafe alınacaksa, teolojik bir tartışmaya girmemek gerekiyor. Bu konu insan hakları çerçevesinde bir hukuk ve siyaset çerçevesinden meseleye bakılarak çözüme kavuşturulabilir. Teolojik bir statü arayışına girildiği zaman çıkmazlara girilir, tıkanır.”

Burada, aba altından sopa gösterme var. Adam resmen Alevilik için teolojik fetva veriyor ki bu yaptığı dinen günaha girer. Bunu en katı din adamları bile yapmaz. Bu arada kendini aşan bir espri yapmış: Teolojide insan hakları yoktur, demeye getirmiş.

“Diyanet zaman ilerledikçe bu millete lazım. Hem Alevisini hem Sünnisine lazım. Sadece Sünni’sine değil, inanana da inanmayana da, herkese lazım.”

Ben ateistim, bana lazım değil. Gölge falan da etme resmi fetvacıbaşı, sen maaşlı bir emir kulusun yalnızca.

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.