Ruh'un hakikati: 'Adem olmak!'

DİN
0,0
19.09.2015 00:12:54
A+ A-

Ademoğlu yaratılmışların en üstünü ve şereflisidir. "Eşref-i Mahlukat" sıfatını taşıması bu yüzdendir. Şüphesiz buna inandık ve iman ettik.

İnsanın ismi ne olursa olsun;Ahmet, Burak, Cemal, Hakan, Oğuz, Umut... Ön ismi Adem'dir. Kur'an-ı Azimüşşan ise Adem'e verilen haritadır. Doğru yolu bulmak için yol gösterir.

Düşünelim; ne muazzam Hakikat... Adem'e hürmeten yaradılmış koca Kainat...

"Adem"  ilk insanın ismi olması dışında, bu kutlu isim tüm insanların da temel vasfı olmuştur. Bizler de Adem'iz. Adem'in Adem'iyiz; onun nesli ve torunuyuz. Dolayısıyla Adem=Vasıf Adem, isim Adem bizlerin ismi oluyor.

İnsanlar doğan çocuklarına hangi adları koyarsa koysunlar, hangi anlamları verirse versinler, Adem ismi tüm bu anlam ve adları kendi bünyesinde toplamıştır. Yani "Esma'ül Hüsna" nın tüm tecelliyatı Adem'de bulunmaktadır.

Bugün yeryüzünde Adem'liğin gereğini yerine getirmeyenler çoğunlukta. İlahi Vahye isyan artmış durumda...

Vahiyden önce ilk yaratılışta üflenen Ruh hakikati bilmekteydi. Ancak bedenlenince bunu büyük ölçüde unutmuştur. Ademoğlu  bunu unuttuğu için yeryüzünde bozgunculuk ve fesat artmaktadır. Sanki hiç bitmeyecek uzun bir kabusu yaşıyoruz. Her şey kötü bir rüya gibi...

En acı olanı ise; çoğumuz bu kabus karşısında  bilinçli değiliz. Kabustan uyanmak için  çaba sarfetmiyoruz ve kendimizi helak ediyoruz... Allah affetsin; bu hale isyan edenler dahi var.

Şüphesiz Allah(c. c. ) bütün noksanlıklardan münezzehtir... O'nun katında ne zaman ne mekan vardır. Ezeli ve ebedi olan yalnız O'dur. O hakikatte her olayı hayır olarak takdir etmiştir. Lakin insan Adem olmanın gereğini yerine getiremediğinden Hayır Şerre dönüşür bazen...

Ruh'un biricik vatanı 'Hakikat' aleminin ışıklarıdır. Nihayetinde insanın hayal olarak adlandırdığı, bazı rüyalarda ruhuna görünen olay ve olgular, orjinal hakikatlerdir. Elbette bu durum Rahmani Rüyalar için geçerlidir. Bu açıdan bakıldığında, Rahmani Rüyalar Ruh'un Hakikati hatırlamasıdır.

Yüce Mevla, tüm insanlığın ismini 'Adem' koymuş. Eşit ve ayrımsız olarak. Bu ismi beğenmeyen sözde bilimadamı bazı madrabazlar ise; 'Ademliğe ' Maymunluğu tercih ediyorlar. Zır cahiller bir bilselerdi; kitap yüklü eşşeğin durumuna düşmezlerdi.

Neticede önemli olan "Adem" olabilmek... Adem kalabilmek... Bunu hep birlikte başarabildiğimizde 'Kıyam' başlayacak; uyanacağız ve yeryüzü ebediyen değişecektir.

 YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.