Rum Patrik Bartholomeos neden öldürülmek istenir?

Rum Patrik Bartholomeos neden öldürülmek istenir? DİN
3,7
11.05.2013 11:43:48
A+ A-

 

Maalesef Türkiye dini azınlıklarına karşı yapılan, aslında İslam ile bağdaşmayan, katliamlara geçmişte sahne oldu.  Bunlardan bir kısmını şöyle bir hatırlarsak… 16 yaşındaki bir lise öğrencisi Trabzon’daki Santa Maria Aziz Meryem Katolik Kilisesi’nin papazı Andrea Santoro’yu 2006 yılında silahla vurarak öldürdü.  Hunharca bir katliamda Malatya Zirve Yayınevi’de çalışan ikisi Türk biri Alman olarak üç Hıristiyan’ın boğazları kesilerek öldürüldü. Yakın bir tarihte,  Samsun’da Mater Dolorasa Katolik Kilisesinde görev yapan Fransız uyruklu papaz Pierre Brunissen 2010 yılında bıçaklanarak öldürüldü. Bunların ortak paydası hem Türkiye’de bir kaos ortamının oluşmasına hem de uluslararası ortamda Türkiye’nin kredi kaybetmesine sebep olmuştu.

Cuma günü emniyete gönderilen bir ihbar mektubu ile Fener Rum Patriği Bartholomeos’a suikast düzenleneceği gündeme geldi. Kayseri’den gönderilen bir mektupta, 29 Mayıs İstanbul’un fethinin yıldönümünde suikastın bir ülkücü tarafında gerçekleştirileceği ihbarında bulunuldu. Emniyet, Fener Rum Patriği Bartholomeos’u korumak için ciddi önlemler aldı ve ihbardan hareketle geniş çaplı bir soruşturma başlattı. İhbar sadece bir mektuba dayalı olmasına rağmen, emniyet teşkilatı en yüksek derecede tedbirler aldı ve hassasiyetle ve titizlikle soruşturmayı yürüttü çünkü geçmişte meydana gelen dini azınlıklara karşı suikastların pek çoğu ihbarların ciddiye alınmaması sonucu meydana gelmişti.  Aynı hataya düşerek  Bartholomeos’a düzenlenecek bir suikast hem devlet içinde derin devlet sorunlarını tekrar gündeme getirecek hem de uluslararası camiada karizmamız fazlasıyla çizilecektir.

Malatya Zirve Yayınevi katliamı Mart 2011'de Ergenekon soruşturması kapsamına alındı. Bundan dolayı, Bartholomeos’a muhtemel bir suikast akıllara ya Ergenekon’un hala aktif olduğu yada Malatya Zirve Yayınevi katliamının Ergenekon’un üstüne yıkıldığı tartışmalarını gündeme getirecektir.

Bartholomeos Türkiye’de tanınmasından çok yurt dışında tanınan biridir. 1997’de Amerikan Kongresi Altın madalyasını ve 2002’de de Sofya ödülüne layık görüldü. İlki Amerika’da verilen en yüksek halk ödüllerinden biri. İkincisi ise 100.000 dolar değerinde çevre ve gelişme ödülüdür. 2008 yılında Time dergisinin dünyada en etkili 100 insandan biri olarak seçildi. Bunlar dışında daha pek çok uluslararası ödüllere layık görüldü. Aynı zamanda dünyadaki pek çok prestijli üniversitelerden, Yale Üniversitesi gibi, fahri doktora ünvanı aldı. Bartholomeos Obama’nın 2009’da Türkiye’ye ziyaretinde özel görüştüğü bir kaç kişiden biriydi. Şu bir gerçek ki, Bartholomeos Türkiye adına büyük bir zenginlik. Bartholomeos’a düzenlenecek bir suikast Türkiye’nin uluslararası yükselen trendini azaltmak ve dini azınlıklara yapılan iyileştirmelere de gölge düşürmek kaydıyla Türkiye’deki din özgürlüğü ve insan hakları sorununu bir kez daha gündeme getirecektir.

Aynı zamanda Batı medyası bunu çok iyi kullanarak Ak Parti’nin İslami yapısına atıfta bulunacak ve Türkiye’nin radikalleştiği yönünde pek çok yazılar saygı değer uluslararası gazetelerde yayınlanacaktır. Türkiye’nin demokratik rejimden uzaklaşarak Başbakan Erdoğan’la daha otokratik bir yönetime kaydığı tezleri biraz daha güç kazanacaktır. Sonuç olarak, olası bir suikasttan Türkiye’den daha çok Ak Parti Hükümeti zarar görecektir.

Cuma Ozkan, University of Iowa, Iowa

 

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.