Sabah ezanı (Namaz uykudan hayırlıdır-4)

Sabah ezanı (Namaz uykudan hayırlıdır-4) DİN
0,0
01.04.2014 01:47:04
A+ A-

İslam "oku" diyor; ama İslam'ı asırların devrettiği kültürel kalıplara boğduranlar, İslam'ı ne aklınızla ne gönlünüzle ne de irfanınızla yorumlayamazsınız diyor.

Peki, kendi vaaz ettiği İslam ne, okuyarak mı elde etmiştir akla, gönle ve de irfana bırakmadığı İslam'ı, yoksa asırların biriktirdiği kültürel kalıplar mı 'İslam' olarak takdim ettiği?

İslam öce "oku" demişse, İslam'ın ilk emri insanın önce kendini okumasıdır,  acaba İslam'ı anlatırken nefsini mi anlatıyorsun, yoksa insanlığa 'barış' getirecek ilkeleri mi?

İnsanlığa barış getirmek her babayiğidin harcı değildir, hele nefsinin atına binmiş, İslam'ı da nefsine kalkan etmişlerin hiç mi hiç harcı değildir.

"Allahu Ekber" diyen nasıl olur da beşeri tanrıların izinde gider, nasıl mı gider; nefis atına binmişse kalbiyle tasdik etmediği her söylem, onu beşeri tanrıların yol arkadaşı eder. 

Kıblesi Kapitalizm'in "CEO"su; ama tespihi de bırakmaz elinden. Hakka teslim olmaya değil, haktan görünüp, hakkı hukuku çiğneyen beşeri tanrılara koşar. Çünkü beşeri tanrılar tüm ilahi metinleri okuduğu gibi Kuran-ı Kerim'i de okur; ama nefsi için okur, insanlığın barışına tuzak kurmak için okur.

Ama gün gelir Allah onların tuzaklarını başlarına yıkar.

Dahası bu tuzaklarda kimi, nasıl, kime karşı kullandıklarını da bir bir açığa çıkarır.

İslam'ı, asırların biriktirdiği kültüre boğduranlar, ne gerçek anlamda bir Sabah ezanı okuyabilirler; "Namaz uykudan hayırlıdır" uyarısını yapacak, ne de gerçek anlamda bir Sabah namazı kılabilirler; İslam'ı asrın idrakine sunacak.

Onlar, ancak birbirleriyle savaşırlar; dağılan tespih tanelerinin cehenneminde, beşeri tanrıların tuzakları eşliğinde. Sabahın kapısında uykuya dalmış saatte, vakti çoktan gelmiş; ama "Ve saat" dedirtmeyenlerin izinde.

Onlar kim, Salı günü, "namaz uykudan hayırlıdır" uyarısını yapacak kim, onlar kim böylesi bir Sabah ezanıyla uyanacak kim; onlar sadece Cuma günleri mendil sererler; defteri çoktan dürülmüş Kapitalizm'in "CEO"suna. Çünkü ondan başka gerçeklik tanımazlar, hâlihazırda beşeri tanrılara biat etmişçesine.

Ama ellerinde avuçlarında ne var ne yok bitince anlarlar, öyle ya, yokluk paylaşılırmış beşeri âlemde, varlık değil!

Varlığı paylaşmayanların, bir adım sonra varlığını kaybetmesi hazin olduğu gibi,  varlığın kaybedilmesiyle yokluğu paylaşmaya koşulması da bir o kadar hazindir.

Hazin olmasına hazin de, beşeri gerçeklik de bu!

Acaba bu beşeri gerçeklik mi hazin, yoksa bu beşeri gerçekliğin tekrar tekrar keşfedildiği tuzaklarla döşenmiş süreçler mi hazin?

Bu soruların cevabı, gerçek anlamda bir Sabah ezanının okunmasına bağlıdır, "Namaz uykudan hayırlıdır" uyarısını yapacak; dahası herkesi yatağından fırlatıp meydanlara koşturacak.

Anadolu'yu ayağa kaldıracak Sabah namazı meydanlarda kılınacaktır çünkü!

Okurlarım daha önceki Sabah ezanlarına aşağıdaki adreslerden ulaşabilirler.

http://blog.milliyet.com.tr/sabah-ezani--namaz-uykudan-hayirlidir-1-/Blog/?BlogNo=452465

http://blog.milliyet.com.tr/sabah-ezani--namaz-uykudan-hayirlidir-2-/Blog/?BlogNo=453421

http://blog.milliyet.com.tr/sabah-ezani--namaz-uykudan-hayirlidir-3-/Blog/?BlogNo=454335

.

Rıza Üsküdar

1 Nisan 2014/EskişehirYORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.