Sabah ezanı (Namaz uykudan hayırlıdır-5)

Sabah ezanı (Namaz uykudan hayırlıdır-5) DİN
0,0
08.04.2014 03:21:44
A+ A-

Allah ile kul arasındaki samimi iletişim, herhangi bir toplumda toplumsal çatışmanın, ya da huzursuzluğun kaynağı değil, tam tersine 'toplumsal barışın' sigortasıdır.

Din, Allah ile kul arasındaki samimi iletişim olmaktan çıkarılıp söyleme dökülürse, toplumsal barışın sigortası olmaktan çıkar, din adına 'nice yanlışlar' yapılır.

Sözcük anlamı "barış" olan İslam dini ile toplumsal barışınızı sağlayın diyen Allah, yukarıda ifade ettiğimiz birer cümlelik iki paragrafın hangisini önermektedir bize?

Allah'a inanıyorum, dinim İslam diyen her Müslüman, bulunduğu coğrafya, yaşadığı kent, kasaba, köy neresi olsunsa olsun; eğitim düzeyi, toplumsal rolü ne olursa olsun; bir an önce kendisiyle yüzleşip yukarıdaki sorunun cevabını doğrudan kendi adına vermelidir.

Kendi adına iradi bir şekilde verilmeyen cevapların, toplamda oluşturacakları toplumsal cevap da dâhil olmak üzere, her biri kararsızlığın bir eseri olduğu gibi, aynı zamanda böyle hareket edenlerin atlarını sorulan sorunun yanlış cevabına sürdükleri de bir gerçektir.

Bir an önce doğru cevaba yönelmeli Müslümanlar, samimi bir şekilde, dahası sözcük anlamı 'barış' olan İslam dinini, toplumsal çatışmanın, ya da huzursuzluğun kaynağı değil, tam tersine toplumsal barışlarının bir güvencesi haline getirmelidirler.

Bunu yapmayan her Müslüman vebal altındadır, bulunduğu coğrafya, yaşadığı kent, kasaba, köy neresi olursa olsun; eğitim düzeyi, toplumsal rolü ne olursa olsun!

Bu sorunun cevabını verenler, "Namaz uykudan hayırlıdır" uyarısına kulak veren bir namaza yönelirken, veremeyenler, ya da yanlışlarında direnenler, uyumaya devam edeceklerdir.

Düşünsel uykudan uyanmak bu kadar zor mu?

Elbette zor, eğer kolay olsaydı, ne düşünsel yozlaşma olurdu, ne de her sabah ezanında "Namaz uykudan hayırlıdır" uyarısı.

Öyle değil mi?

Okurlarım daha önceki Sabah ezanlarına aşağıdaki adreslerden ulaşabilirler.

http://blog.milliyet.com.tr/sabah-ezani--namaz-uykudan-hayirlidir-1-/Blog/?BlogNo=452465

http://blog.milliyet.com.tr/sabah-ezani--namaz-uykudan-hayirlidir-2-/Blog/?BlogNo=453421

http://blog.milliyet.com.tr/sabah-ezani--namaz-uykudan-hayirlidir-3-/Blog/?BlogNo=454335

http://blog.milliyet.com.tr/sabah-ezani--namaz-uykudan-hayirlidir-4-/Blog/?BlogNo=455215

.

Rıza Üsküdar

8 Nisan 2014/EskişehirYORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.