Şafak 30

Şafak 30 DİN
0,0
28.06.2014 05:16:09
A+ A-

Selam,

Ramazan, bu yıl da şaban ayından sonraya denk geldi. Yanlış hesaplamadı isem şeker bayramı da orucun bitimine denk geliyor. Bu durumda kadir gecesinin de yine 27 geceye denk gelme ihtimali çok yakında detaylı bir şekilde tartışılır. Yaz sıcaklarının başladığı ve en uzun günlerin yaşandığı bir döneme denk geldiği için imsak vaktinin hangi saate denk geldiği ise hala belirsiz.

Şekersiz sakızın orucu bozup bozmayacağı, adet dönemindeki kadının durumu, insülin iğnesi, vücuda sürülen krem, nikotin bandı, ağız dolusu (ne demekse) kusmak, kulağa kaçan pamuk, popoya batan iğne ve daha binlerce konu bin yıldır hala çözüme bağlanamadı.

Ancak sahurda, iftarda, yerken, içerken, teravihte, akşam ezanından sonra, ilk lokma ile ikinci lokma arasında.. okunacak dualar belli elhamdülillah! Çünkü bu işin profesörleri alanında lider. Diğerleri de profesör, ulema, hoca, şeyh, efendi ama onlar gündelik faaliyetler içerisinden sorular olduğu için yaşayan ve üzerinde insanların da düşünebileceği konular. İnsan gerektiğinde aldığı cevabı değerlendirebiliyor. Ama iş duaya yani öteki tarafa gelince benim gibi sıradan vatandaş ne anlar ki? Ezberle ve tatbik et! Aç karnına mı alınacak, tok karnına mı? Günde kaç defa ve hangi dozda alınacak öğren yeter.

Hani star tabir edilen sanatçı yada şöhretli insanlar vardır? Magazin ekipleri sürekli peşindedir, ancak en iyi star kendini sırlar içindeymiş gibi gösterip heyecan uyandıran, tartışılan stardır. Sürekli değil ara sıra gösterir kendini. Namaz içerisinde de çok tartışmalı konu vardır ancak o hergün gözümüzün önünde olduğu için gözardı edilir. Bin yıldır tartışılan ve bir türlü çözüm getirilemeyen konular mıdır acaba Ramazanı şöhretli yapan?

Dizi oyuncularının bölüm başına 50-60 bin tl alması, bu sektörün büyüklüğüne ve gelişimine delil gösterilir. Ama onca yıl eğitim(!) almış, dirsek çürütmüş şöhretli profesörün 20 bin lira alması tartışılır. Bana göre bu ikiyüzlülüktür. Şöhretse şöhret, emek se emek, rol kabiliyetiyse rol kabiliyeti, ezber se ezber. Bilgi mi?

Sizce bin yılın tüm bu birikimi bilgi mi? Yoksa hamletin bilmem kaçıncı uyarlamasından da meşhur bir senaryo mu? Tiyatro sanatının duayen isimlerinin eserlere kattığı yorum ile yeniden şekillenen oyunlar gibi her devrin hocası da bu senaryoya bir katkı sağlıyor olabilir mi?

Peki biz bu senaryonun neresindeyiz? Bize her zamanki gibi bol dua ile aç kalmak mı düşüyor?

Yoksulluk sınırının altında asgari ücret ile iş bulanın şanslı olduğu ülkemizde, gerçek anlamda ne zaman karnımız doyuyor ki? En temel ihtiyaçların yeterli karşılanamadığı bir bedenin sağlıklı düşünmesi beklenebilir mi? Hoş, bunu bekleyen de isteyen de yok zaten!

Belki çoğumuz yıl boyunca aç kaldığımız ve yıl boyunca isyan etmediğimiz (sustuğumuz) için meşhur ramazan gelince yaptığımız ibadetin anlamını da tam olarak kavrayamıyor olabiliriz. Çünkü hergün yapılınca işin şöhreti kalmıyor ki. Belki tüm yıl boyunca aç kaldığımız için ramazan ayında çarşıya pazara, iftar sofralarına, borç harç ile ya da yüzümüzü kızartarak balıklama atlıyoruz, daha fazla ve daha pahalıya tüketiyoruzdur. Tüm sabır ve dua çağrıları da bu suskunluğun devamı içindir.  

Neyse sabredin, şafak 30! Sonrasında üç gün bayram ve oruca devam...YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.