Sapanca'dan Gazze'ye açılan küçük bir kız eli

Sapanca'dan Gazze'ye açılan küçük bir kız eli DİN
0,0
20.09.2014 22:03:08
A+ A-

 
Hafızamızda kazınmış bazı sembol fotoğraflar vardır. Tarihin hafızasına kaydedilmiş bazı toplumsal olaylara ait herşeyi o fotoğraflar tek bir kareyle öyle bir anlatır ki; başka ne söze ne de belgeye gerek kalır.
National Geographic'in 1985 kapak fotoğrafı nedir dense hiçbirimiz net bir cevap veremeyiz belki ama keskin bakışları ve yeşil gözleriyle, seksenli yıllardaki Afgan savaşının ve mültecilerin tüm dünyaya yayılan simgesi olan "Şarbat Gula'yı hepimiz hatırlarız. Yayın dünyasınının en çok bilinen fotoğrafı olma özelliğine sahip bu kare, bir fotoğraftan çok daha fazlasıdır.
5 Haziran 1989'da, Pekin'deki Tiananmen Meydanı'nda Çin tanklarının önünde tek başına durarak tankların geçişini engellemeye çalıştığı sırada fotoğraflanan ve kim olduğu tam olarak bilinmeyen kişinin Tank Adam rumuzlu fotoğrafını da hepimiz bilir ve Hac yolundaki karıncanın "Gidemesem bile yolunda ölürüm ya." sözünü hatırlarız.
Örnekler çoğaltılabilir. 27 Mayıs Darbesine dair herşeyi anlatan Merhum Adnan Menderes'in son bakışının; 80 ihtilalinde yaşı büyütülüp idam edilen Erdal Eren'in kanun önünde modifiye edilen çocukluğunun; 17 Ağustos Depremi'nde enkaz altında boynu bükük haliyle hafızalara kazınan Ömür Kınay'ın; Gezi olaylarındaki Kırmızılı Kız'ın biber gazı tarafından dağılan saçlarının; Soma faciasında götürüldüğü hastaneden ayrılırken sedye kirlenmesin diye "Çizmelerimi çıkarayım mı?" diye soran Murat Yalçın'ın fotoğrafları gibi kareler o olaylar söz konusu olunca aklımıza ilk gelen fotoğraflardır.
Bence 23 Temmuz 2014 Çarşamba günü www. Sapanca. com. tr tarafından çekilen bu küçük kızın fotoğrafı tüm Sapancalılar için Gazze'deki zulmün fotoğrafı olarak hatırlanacak. En azından ben öyle hatırlayacağım.
Dünya gezegeninde geçen zamanı taş çatlasın 4 bilemedin 5 yıl olan bu küçük kızın bakışlarındaki şaşkınlık, umut, çaresizlik ve anlamaya çalışma ifadesini yakalamış olan Sapanca. com. tr. 'ye kendi adıma teşekkür ederim.
Şu kısacık ömründe, hiç bilmediği bir yerde, hiç anlayamayacağı bir zulmun ortasında kalmış kalpler için açtığı küçük ellerinden dua etmekten başka birşey gelmeyen bu küçük kız, bu halinin çaresizlik mi yoksa umut mu olduğunun da tam olarak farkında değil gibi sanki.
Sapanca'dan yaptığı duaları yükselip bir Miraca Gazze'ye düşen bombalara kalkan olsun istiyor sadece. Gazze'de ölüm saçan kötü niyetleri kuşatan bir ihram diliyor adeta. Ve bu küçük kızın Rüstempaşa'nın önünde dalan bakışkarı Gazze'de ağlayan çocukların göz yaşlarına dokunuyor sanki. Ve Rüstempaşa Camii'nin önü bir toplanma yeri olmaktan çıkıp, küçük kızın ömrü boyunca cevap arayacağı bir soruya dair kafasında çakan şimşeğin düştüğü yer oluveriyor.
Ve bu küçük kız büyüyecek. O gün Sapanca'yı Rüstempaşa'nın önünde toplayan şeyin ne olduğunu araştırırken "Yahu bu dünyada küskünleri barıştıracak birileri yok muydu?"diye soracak kendi kendine. Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Nato, Unisef, Unesco vb. barış kuruluşlarının o gün için İsrail'in yaptığını "Meşru Savunma Hakkı" olarak gördüklerini öğrenince güçlüden yana olan düzenin adalet terazisini paramparça ettiğini anlayacak.
İnançları gereği mutlak kötülük anlamına gelen şeytandan nefislerini sakındıklarını söyleyen bu siyonistlerin insan hayatına bu denli acımasızca saldırabilmelerinin dine göre nesi doğru; kuruluşu dahi şaibeli olan bir uydu devletin imzasını taşıyan devlet terörünü Hitler'in mezalimine benzetmenin insanlık adına nesi yanlış anlayamayacak küçük kız.
Evet küçük kız, belki 4 belki 5 yaşındasın. Bu dünyanın kavgasıyla gürültüsüyle ilgili kanlı hesaplaşmalar, Gazze'den gelen görüntülerle biraz erken çıktı karşına.
Gördüklerinden sonra " acaba bu dünya bir başka gezegenin cehennemi mi?" diye düşünme sakın. Bu dünya sadece bir sınav merkezi hepsi o.
Ne İbrahim'ler gördü bu dünya Nemrut ateşleri ile yakılamayan. Ne Firavunlar secde etti iş işten geçtikten sonra yarılan denizlerin ortasında. Ve ne Ebu Cehiller, ne As bin Vail'ler, ne Ebu Leheb'ler söndüremedi dünyanın ışığı El Emin'in nurunu.
Gazze'deki İsrail zulmü de söndürmeyecek sen hiç korkma.
 


YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.