Savaş Ay’ın bu dünyada kaç nefes alacağı belliydi…

Savaş Ay’ın bu dünyada kaç nefes alacağı belliydi… DİN
0,0
15.12.2014 19:27:07
A+ A-

 

Savaş Ay vefaat ettiğinde yazdığım yazıyı sizlerle paylaşıyorum...

Bugün Savaş Ay dünya hayatını terk edip ahirete uğurlanıyor. Ve ölümün ardından bir insanın daha yepyeni, sonsuza kadar sürecek olan ahiret hayatı başlıyor.

Gırtlak kanseri olan Savaş Ay dünya hayatını bir hastalık nedeniyle kaybetti. Ama daha doğmadan önce bu dünyada ne kadar kalacağı, kaç nefes alıp vereceği belliydi. Allah yarattığı her insana bir ömür belirledi, kimi bebek yaşta bu dünyadan göçüp gitti, kimi de son nefesini tamamlamayı bekliyor.

Hiç şüphesiz, Biz her şeyi kader ile yarattık. (Kamer Suresi, 49)

Her nefis ölümü tadıcıdır. Kıyamet günü elbette ecirleriniz eksiksizce ödenecektir. Kim ateşten uzaklaştırılır ve cennete sokulursa, artık o gerçekten kurtuluşa ermiştir. Dünya hayatı, aldatıcı metadan başka bir şey değildir. (Ali İmran Suresi, 185)

İnsan ne kadar da aciz bir varlık. Günler geçiyor, milyonlarca nefesi alıyor ve hızla o son nefesine doğru yaklaşıyor. Ama acizliğinden belki de bir gün sonra öleceğini bilmiyor. Savaş Ay'da hastaneye ziyaretine gelen Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'e bir ameliyat daha olacağından bahsetmiş. Belki de kafasında tekrar ameliyat olmak, sonra iyileşip hastaneden çıkmak ve işine geri dönmek geçiyordu. Oysa o son nefesine yaklaştığında ölüm melekleri yanındaydı ve kendilerine verilen görevi yapmak üzere bekliyorlardı.

Hele can boğaza gelip dayandığında,

Ki o sırada siz (sadece) bakıp-durursunuz,

Biz ona sizden daha yakınız; ancak görmezsiniz.(Vakıa Suresi, 83- 85)

Şimdi Savaş Ay'ın yakınlarına seslenmek istiyorum. Ölen bu değerli insanın ardından hiç üzülmesinler, ağlayıp gözyaşı dökmesinler. Peygamberimiz "insanlar uykudadır, asıl ölünce uyanırlar" diyor. Şimdi Savaş Ay için yepyeni bir hayat başlıyor, hem de sonsuza kadar bitmeyecek bir hayat. Allah bu dünyada güzellik yapanların, iman edip Allah'a yakın olanların cennete kavuşacaklarını bildiriyor. Eğer bir insan bu zorlu, imtihanla dolu, sıkıntılarla dolu dünya hayatını bırakıp cennete kavuşuyorsa onun için üzülmek niye? Ölüm melekleri onun canını güzellikle alacak ve onu nimetlerle dolu cennet kapılarından sokacaklar.

Eğer o (ölecek kişi), yakın kılınan (mukarreb olan)lardan ise,

Bu durumda rahatlık, güzel rızık ve nimetlerle donatılmış cennet (onundur). (Vakıa Suresi, 88 -89)

Savaş Ay'ın ailesine tekrar Allah'tan sabır diliyorum, mekânı cennet olsun, peygamberlerle ve Salihlerle birlikte orada Allah'ın izniyle sonsuza kadar mutlu olsun.

Kaynak: http://hadislerlecennet.wordpress.com/

Tüm yazılarım: http://erkanarkuttanguncelyazilar.wordpress.com/YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.