Sembolik Din

Sembolik Din DİN
0,0
18.03.2014 15:07:33
A+ A-

Yeteri kadar bilgi birikimine sahip olmadan herhangi bir konu üzerinde ahkam kesmek fetva vermek hadsizliktir. Toplumun büyük kesimini ilgilendiren konularda, yüksek sesli konuşmayı başarabilen, ‘büyük’lerin zırvalarını dinledikten sonra, başka bir deyişle kendi ‘çıkarları’ doğrultusunda en yüce değerleri nasıl ayaklar altına serdiklerini gördükten sonra kapı aralanıyor söz söylemeye. En net değerler bile sorgulama noktasına geliyor ve çoğu insanın inanç dünyası kutsal değerleri neredeyse altüst ediliyor. Büyük bir boşluğa sürükleniyor ‘bu insanlar’.

İnsan evladının bir kutsalı varsa yerkürede aradığı yaşadığı bildiği ne kadar güzel özellik varsa hepsini o kutsalında arar ve çoğunu orada bulur.

Bu güne kadar yaşadıklarıma saygı göstererek okuduklarımdan gördüklerimden ve yaşadıklarımdan arda kalanlarla, hiçbir ekleme çıkarma yapmadan, hiçbir hazırlık yapmadan… Allah dini neden yarattı? Münafık nedir? Din de sembolik davranışlar var mıdır? Allah dini neden yarattı?

İnsanlar arasında eşitliği sağlamak için. Yalnız yaşamayı başaramayacak olan insan evladı başka insanlara da ihtiyaç duyar. Yaşamı boyunca yuntulmadan bir seyir izlerse örnek alacağı doğadan ne görüyorsa bunu farklı türler üzerinden değil çevresindeki insanlar üzerinde uygular. Ve bin bir türlü facia trajedi yaşanır. Ham aklın terbiyesiyle huzura ve karşılıklı iyi huylu ilişkilerle daha az trajediyle yaşam sürülür.  İşte din en büyük toplumsal yasadır, Allah aralarındaki adaletsizliği minimize etmek ve huzuru yaratmak için dini yarattı.

Münafık nedir?

İslami literatürde, dinin emrettiği kuralların çoğunu yerine getiriyor gibi görünmek, ama özde bunlardan uzak olmak. İslam dinini dört dörtlük yaşamayan biri olarak başkalarını eleştirmek haddime değil ama sürekli kafamda zonklayan bazı soruları kendimce yanıtlama gereği duyuyorum. Kendini belli bir biçimde tanıdan insan davranışlarıyla azami ölçüde kendini tanımladığı çerçevede bulunmalıdır.

Örneğin;

 Eğer İslam dini sembolik bir din değilse, namaz kılan kişi müslümandır. Allah ta kimsenin ibadetine ihtiyacının bulunmadığı buyurmuştur. Namaz kılan bir kişinin İslami çevreye namaz kılmayan bir müslümana göre sorumluluğu daha fazladır. Yani hak yemez, adil olmalıdır, hak yiyene sahip çıkmaz, adil olmayanın dayanağı olmaz. Mevzu bu kadar netken bu basit mantık zincirinden birini ihlal eden şahıs münafıktır.

Zannımca en aşağılık insan mertebelerinden biridir münafıklık.

Bir üst kademe olarak senin yarattığın dini çarpıtan kendi çıkarları doğrultusunda kullananlara ne denir bilmiyorum. Güç kimdeyse onun tanımı geçerlidir elbette, annemin babamın kutsalını kullanarak onları kendilerine,  bozuk çarklarına inandıranları kendi yoluna getir ya Rab.

Münakaşalarımızda en zirve yerlerde bütün güzel örneklerimiz sana dayanıyor. Adaletin zirvesi senin huzurunda sağlanır. Onun, o huzur verici olgunun bir kısmını burada bize yaşat.

Çünkü adalet diye diye sinemiz çatladı.

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.