Senin orucun yemek vakitlerini değiştirmenden ibaret

Senin orucun yemek vakitlerini değiştirmenden ibaret DİN
0,0
01.07.2014 05:40:24
A+ A-

Evet, Senin orucun yemek vakitlerini değiştirmenden ibaret.Bunu ben demiyorum Ali Şeriati diyor .Bence çok doğru. Hadiste ise " Kim yalan ve iftirayı terk etmezse bilsin ki, onun yiyip içmesini bırakmasına Allah'ın ihtiyacı yoktur." diyor .Yemek vakitleri kıstıgın gibi kötü sözede oruçlu olacaksın.Kötü düşünmeye , onbir ay boyunca bırakmak isteyipte bırakamadıgın herşeye.. Fırsat indirimlerine koşturup onları kolladığın gibi.

Mesela suya uzanamadıgın her an ne nimetlere sahip oldugunun farkına varacaksın.Halsiz kalacaksın ki halden anlayacaksın.

Bir de bu ayın gölgesinde kalanlar var tabi. Bu ramazan ayına bakıyorum toplumun belirli bir kısmı ramazan ayını alay konularına bulandırmış,Belli bir kısmı çıkarına bir kısmıda söverek ramazanını koruyor.Genci bunlarla meşgul olurken yaşlısı derneklerde sahura kadar okey mesaisinde.Neyse aklıma gelmişken deginmek istedim.Sonuçta onlarda oruçlu...

" Oruç perdedir, koruyucu kalkandır. Biriniz bir gün oruç tutacak olursa kötü söz sarf etmesin, bağırıp çağırmasın. Birisi kendisine yakışıksız laf edecek veya kavga edecek olursa 'ben oruçluyum!' desin ve ona bulaşmasın."

"Ademoğlunun her ameli katlanır. Hayırlı ameller en az on misliyle yazılır, bu yedi yüz misline kadar çıkar. Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur: Oruç bu kaideden hariçtir. Çünkü o sırf benim içindir, onu ben mükâfatlandıracağım. Kulum benim için şehvetini, yiyeceğini terketti."YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.