Şeyselleşmiş dinsel objeler

Şeyselleşmiş dinsel objeler DİN
0,0
19.11.2014 18:40:09
A+ A-

Şeyselleşmişlikle, burada yabancılaşmayı imliyoruz. Aracın amacın yerini almasını imliyoruz. Düşünmenin, soyutlama becerisinin, hatasını görmenin, soru sormanın yokluğunu imliyoruz.

Dinsel objeler, tek tanrılı dinler için, kulla Allah / Tanrı / Yehova arasına giren / sokulan putsal nesnelerdir.

İslam için, muska öyledir örneğin.

Gelelim örneklere:

1.

Kıble pusulası:

Bunlar ithal mallardır ve üzerinde hangi ülke için imal edildiği yazmaz. Böylelikle, Türkiye'deki müminler, Malta'daki müminler için üretilmiş bir nesneyi kullanır ve yanlış kıbleyle namaz kılıp günaha girerler. Ayrıca, Türkiye'de Muğla'nın ve Hakkari'nin kıblelerinde en az 10 derecelik de bir oynama vardır ama camilerde bile bu bazan ıskalanıyor ve müminler 40 yıl falan yanlış kıbleyle namaz kılıyorlar, sonra da bu hataları müftüce affoluyor.

+

2.

Elektronik zikirmatik:

Takım amblemli / renkl tesbihlerden sonra, bu da başka bir acaip obje. Hesapça, 33'lük turları kendi sayıyor bu alet. Oy vermeyi ve ibadeti bir baş parmak hareketine indirgemek, şeyselleşmişlik-ötesi bir kültürel antropolojik olgu.

+

3.

Ezanlı saat:

Türkiye'nin farklı yerlerinde ezan zamanı 1 saattan fazla farklı olabiliyor ama bu saatlarda öyle değil.

+

4.

Ekolu ezanlı seccade:

Cami ile pavyonu karıştıran bir kültürel yorum. Müezzinin sesi hesapça cami içinde ekolu geliyormuş, onlar da böyle bir seccade imal etmişler işte. N'olcek yani?

+

Sonuç:

Kemal Karpat'ın ibadet etmeden Müslüman kalan Anadolu İslamı yorumu olduktan sonra, cemaatlerin de bu tür nesnelere puta tapar gibi tapması olağan bir durum.YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.