ŞEYTAN DİYOR Kİ:YE!

DİN
0,0
19.03.2014 21:38:40
A+ A-

 

İnsan bu dünya hayatında az yemeli.insan az yer ise ruhu beslenir ama çok yer ise vücudu gıdalanır.Buna bağlı olarak vücudu kuvvet bulur.Vücut kuvvet bulmaya başladıkça ruhunda daralmalar zayıflamalar başlar.Bunun nedeni ise insanın vücudunun kuvvetlenmesi ile insanın şehvet duygularının kabarmasıdır.İnsan şehvetlendimi bir kere bütün aklı ve duyguları o şehvet duygularına doğru kayar.İnsan duyguları şehvetlendiği zaman onu engellemesi çok zor olur.İnsan elinde kuvvet oldu mu şehvetlendiği zaman doğru kendisini günahlar ile karşı karşıya bulur.Şehveti kesip atmanın mümkünatı yoktur.Çünkü Allah(CC) bu şehvet duygusunu insanın hamuruna koymuştur.Ama şehvete düşmeyi engellemek Allah(CC) tarafından insana mümkün kılınmıştır.Bunun en etkili ve en kestirme yöntemi ise oruç tutmaktır.

Peygamber Efendimiz(SAV) bir hadisi şerifinde şöyle buyurmuştur;

Ey gençler topluluğu! Sizden evlenmeye gücü yeten evlensin! Çünkü evlenmek gözü haramdan en iyi saklar ve ferci de en iyi korur. Evlenmeye gücü yetmeyen de oruç tutsun! Çünkü oruç onun için bir kalkandır!
Bu hadisi şerif de şehvaniyet duygularını engellemekte orucun önemini vurgulanmıştır.
 
İnsan oruç tutuğu zaman gün içerisinde önüne gelen birçok yiyecek ve içecekten uzak durmaya çalışır.Onlara karşı bir sabır göstermiş olur.Bu sabrın neticesinde insanın içindeki ruhaniyet uyanmaya başlar.Kalp gözü açılır.Kalp gözünün açılmaya başlaması ile beraber dünyalık zevklere karşı ilgisi azalır.İnsan kendini günahlardan korumaya başlar.
 
İnsan oruçlu olduğu zaman her hareketine sevap yazılır.İnsan uyur ,uyanır,ilim öğrenir, ders çalışır sürekli sevap alır.Bunlar da Allah(CC) katında insanın affına vesile olacak olan dualar gibi olur.İnsan bu davranışı ile belki farkına bile varmadan kendi kurtuluşu için gönülden dua etmiş gibi olur.
 
Ancak insan oruç tutarken sevabını alması için öncelikle diğer insanların gönlünü kırmaması gerektiğini unutmamalıdır.
 
"Kâbe, Azer'in oğlu Halil İbrahim'in yaptığı bir binadır. Kalp ise, yüce Allah'ın nazargâhıdır. Bu sebeple, bir gönül yıkmak, bin kâbe yıkmaktan daha kötüdür"(Hadisi Şerif)
 
http://www.guzelkelam.com/2013/12/seytan-diyor-kiye.html


YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.