Sizce neden cenaze evinde insanlar Kuran?ı hiç anlamadan dinlerler?

Sizce neden cenaze evinde insanlar Kuran?ı hiç anlamadan dinlerler? DİN
2,3
10.01.2013 10:20:22
A+ A-

Siz hiç cenaze evinde bulundunuz mu? Ben yıllardır gitmemtim, açıkçası bir insanın ardından ağlayan yüzler görmek, sıkıntılı ifadeler duymak beni rahatsız eder. Bir de hiçbir şey olmamış gibi konuşan, yaptığı işlerden, gelecek ay çıkacağı iş seyahatinden bahsedenler vardır aynı ortamda. Sizinle ayaküstü iş muhabbeti yaparlar, ortak bir iş yapılıp yapılamayacağını sorgularlar. Kimi de durmadan yemek hazırlar, sanki insanlar oraya yemeye içmeye gelmişler gibi. Oysa benim aklımda sadece birkaç gün önce yitirdiğim arkadaşım vardı. Bütün bu boş konuşmalar onun şu anda hayatının bittiği, her şeyini geride bıraktığı ve sonsuz hayatına başladığı gerçeğini değiştirmiyordu.

Biz evde otururken kısa bir süre sonra hoca geldi ve Arapça Yasin Suresi'ni okumaya başladı. Herkes susup dinledi, kadınlar usul usul ağlamaya devam ettiler. Bende diğer insanlar gibi hiçbir şey anlamadan susup dinledim. Sonra insanlar görevlerini yapmış olmanın verdiği huzurla evlerine dağıldılar, hiçbiri Arapça okunan Kuran'da ne söylendiğini merak etmedi, kimse Kuran'ın Türkçe okunmasını istemedi. Bir insan bile Kuran'daki ayetlerde ne diyor diye merak etmez mi diye düşündüm içimden. Ne Hıristiyanlar ne de Museviler bizim gibiler. Onlar kutsal kitaplarını okuyorlar, düşünüyorlar ve anlıyorlar. Biz ise sadece ve sadece dinliyoruz ama hiçbir şey anlamıyoruz ve hiçbir şey yapmıyoruz.

Eve geldiğimde her ölen insanın arkasından okunan Yasin Suresinde neler yazdığını merak edip Kuran'ı açtım. Surede her topluluğa bir elçi gönderildiğinden ama insanların çoğunun kibirlenerek iman etmediklerinden bahsediyor. Hepimizin öldükten sonra diriltileceği ve Allah'ın huzurunda hesap vereceğimiz bildiriliyor. Allah'ın çok fazla nimet verdiği ama insanların şükretmedikleri söyleniyor. Kuran'a uyanların cennetle ödüllendirileceği, inkâr edenlerin de cehenneme gideceği ve her insanın sonunda Allah'a döneceği anlatılıyor. Surede çok fazla detay var, örneğin günahkârların suçlarını bedenlerinin itiraf edeceği bildiriliyor.

Bugün Biz onların ağızlarını mühürleriz; (günahtan ve sevaptan yana) kazandıklarını, elleri Bize söylemekte, ayakları (aleyhlerinde) şahitlik etmektedir. (Yasin Suresi, 65)

Herşeyin melekutu (hükümranlık ve mülkü) elinde bulunan (Allah) ne Yücedir. Siz O'na döndürüleceksiniz. (Yasin Suresi, 83)

İşte ben ve bunca insan hocanın karşısında aslında bu sureyi dinledik. Ölümden sonra mutlaka hesap vereceğimizi, sonsuza kadar cennette ya da cehennemde kalacağımızı anlatan sureyi.Söylediğim gibi insanlar hiçbir şey anlamadan evlerine geri döndüler. Sanki ağır bir uykuda gibi, rüyada gibiler. Yanlarındaki kişiye ölüm gelse bile bir gün kendilerinin de o mezara gireceğini düşünmeden işlerine dalıp gittiler. Söylediğim gibi artık ben bu hayata neden geldiğimi daha çok sorguluyorum. Bu kutsal kitap bana indirilmişse ve ondan sorulacaksam bu kitabı çok iyi bilmem gerektiğini düşünüyorum. Hayatın içine dalıp giden sonrada mezara gömülen milyonlarca insandan farklı olmak istiyorum. Bana gönderilen kutsal kitaptan habersiz ölmek istemiyorum. Allah'ın huzuruna çıkacağım gün tüm hayatımı şuurlu bir şekilde yaşamış ve Kuran'a uymuş bir insan olmak istiyorum. Öğrendiğim konuları sizlerle paylaşmaya devam edeceğim, görüşlerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum.

Ben kısa bir süre önce Ali Bulaç'ın Kuran mealini aldım, dili son derece güzel ve anlaşılır, herkese tavsiye ederim.ETİKETLER: Haber, Haberler, kitap, Yemek, Bugün, , derece,

YORUMLAR

mavi ve beyaz arkadaşın yorumuna cevap -

Çok doğru bir yorum yazmışsınız, gerçekten de bunca yıldır Kuran'ı evde üst bir rafa koyup hiç okumamayı bize öğrettiler. Bu yüzden Kuran'dan tamamen habersiz bir toplum olduk. Ama artık Kuran'ı okuma, anlama ve hayata geçirme vakti. Saygılar, hürmetler.

0 0
Cevabı çok basit bir soru. -

Din bilginlerimiz(sözde alimlerimiz/cemaat şeyhleri/hocalarımız(kısmen) kutsal kitabımızı mezarlıklarda okunacak kitap olarak ya da evin duvarının en üst kısmına/rafa mahkum ettikleri için;halkımızın da araştırmak irdelemek yerine hazıra konarcasına öğretilere kayıtsız şartsız biat ettiklerinden olmasın mı ?

0 0
Hollandalı vatandaş İngiliz gazetesine şöyle demiş -

"Bu göçmenler aşağı sosyal sınıflara mensup, eğitimsizler ve değerlerini bu ülkeye taşıyorlar. Halbuki tam tersi olmalı. Biz onlara bütünleşmeyi öğretmeliyiz. Kuran ayrımcılığı teşvik ediyor. Bizi ortaçağa geri götürüyor. Ne yapacağız, kadın ve erkeklere ayrı otobüs mü koyacağız? Delilik bu. Beni korkutuyor"

1 0
BİLMEMEK DEĞİL ÖĞRENMEMEK AYIP -

Öncelikle ölen kişiye allahtan rahmet dilerim. Ancak şunu söyleyeyim. Hocanın okuduğu yasini belki o toplulukta bilmeyen nadir insan sendin. Belki o güne kadar araştırmamıştın. Belki onlar okunan bu duanın neden okunduğunu biliyorlardı. Önemli olan senin bunu merak edip araştırman ve eline alıp okuman. Gerçi senin yaşadığın bir ders mahiyetinde olmuş. Paylaşarak senin gibi bilmeyen arkadaşlarında kendilerini sorgulaması ve araştırma yapıp öğrenmesine vesile olacağını düşünüyorum.Unutmamak gerekirki bir insan bilmeden bile ezan okuyup camiye gitse okumadan namaz kılsa bile sevap kazandığı söylenir. Kuran'ı kerim'i okumak veya dinlemekte anlasanda anlamasanda sevaptır. Hiç anlamasan bile elini açıp dualara amin dediğinde bile görevini yerine getirmiş olursun. Ama araştırıp öğrenmek daha iyidir

1 1
Yazıma yazdığınız yorumlar hakkında -

Öncelikle Saim Kara adlı arkadaşıma yorumu için teşekkür ediyorum, son derece güzel ve hikmetli bir yorum yazmış.Kendisine saygılarımı sunuyorum, diğer arda isimli arkadaşa gelince orada bulunanların hepsini tanıyorum, hiçbiri arapça bilmiyor, hiçbiri Kuran okuyup namaz kılmıyor, sanırım bu cevap size yeterli olacaktır. Saygılar, hürmetler.

0 0
Kuran Niçin Anlamadan Okunur? -

Delikanlı Merhaba, Ben 65 yaşındayım, fotoğrafınızdan anlaşıldığı üzere gençsiniz.Onun için delikanlı deye hitap ettim.Seviyorum bu kelimeyi. Sorduğunuz soru hoşuma gitti.Ben de yıllarca bunu düşündüm durdum.Bu soruyu soran insan , akıl yürüten ve özgür düşünceli bir insandır deye düşünüyorum. Ben bu sorunun cevabını buldum galiba: Öğretmen emeklisiyim.Eğitim, öğretim benim işim.Buna cevap vermek de bana düşer. Kuran ( anlaşılmak için )indirilmiştir. Bu konu, Kuran'da çok açık şekilde belirtilmiştir. O'nu anlamadan okumak Allah'ın istediği bir şey değildir.Din , mantık, akıl ve bilim iç içedir.Bilime uygun olan Kuran'a uygundur.Kuran'a uygun olan da bilime, akla ve mantığa uygundur.Pedagojik olarak düşünürsek; Kuran'ın istediği davranışları gösterebilmek için, öğrenmek gereklidir.Öğrenmek için de anlamak, yani anlayarak okumak şarttır.Anlamadan okumak, beyinde hiç bir kavram oluşturmaz.Bilgi oluşturmaz.Bilgi olmayınca da zaten davranış oluşturması imkansızdır.Kısaca, herkes kendi dilinden yazılmış/ tercüme edilmiş / yani anlayabileceği şekilde okuması gerekir. Hal böyleyken neden buna uyulmaz.Yani hem Allah emrine hem de aklın, bilimin, mantığın emrine neden uyulmaz? Delikanlı, işte DİNCİLİK dediğimiz, kimimizin farkında, kimimizin farkında olmadığı tiyatro burada başlıyor. Tiyatronun yazarı, planlayanı, sahneye koyanı, dini kendi çıkarlarına alet etmek isteyen güçler.islam tarihine bakınca bunun Emevilerle başlayıp Abbasilerle devam ettiğini ve bugüne taşındığını görüyoruz.Oyun nedir? Din/ Kuran halk kitleleri tarafından anlaşılmasın da, biz bu konuda otorite olalım, istediğimiz gibi bu konuyu yönlendirelim.Çıkar sağlayalım.Buna karşı çıkanlar hep olagelmiştir, ama etkileri sınırlı olmuştur.İmam Azam,Yunus Emre, Hacı Bektaşı Veli, Mevlana ve Atatürk bunların en öne çıkanlarıdır.Günümüzde de Yaşar Nuri Öztürk'ü gösterebilirim.Neyse çok uzatmayayım.Size tavsiyem şudur:Kuran'ın mealini (YORUMSUZ TERCÜMELERİNİ) okuyun.Meallerden sadece birine takılıp kalmayın.Elinizin altında internet var.Araştırırsanız 30 dan fazla meal bulacaksınız.Zaten mealler, yorum olmadıkları için aralarında pek fark olmaz.Ben 20 yılı aşkındır bu konuları okuyup araştırıyorum.Cevap verebileceğim soruların olursa, memnuniyetle yazarım. Not: Dincilikle dindarlık çok farklı şeylerdir.O kadar farklıdır ki, dindar Allah'ın sevdiği, dinci ise Allah'ın lanetlediğidir.Selamlarımla..

0 3
Kişi Bilir İşi -

Kişi kendi gibi bilirmiş herkesi. ordakilerin de kendiniz gibi anlamadığını bilebilecek kadar bilgili misiniz?

0 0
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.