Sodom ve Gomorra şehirleri neden helak edildi? Seyredin

Sodom ve Gomorra şehirleri neden helak edildi? Seyredin DİN
0,0
28.01.2013 10:07:11
A+ A-

Kuran geçmiş dönemlerde yaşayan kavimlerin neden ve nasıl helak edildiğine dair bilgiler veriyor. Bu tabii ki Kuran'ın mucizevî yönlerinden yalnızca biri. Geçmişte yaşayan kavimlerin kalıntılarını incelediğimizde gerçekten de tam anlamıyla azaba uğramış, üzerlerine yağan volkandan dolayı taşlaşmış insanlarla karşılaşıyoruz, işte bu kavim Hz. Lut kavmi olarak Kuran'da bildiriliyor. 

Lut peygamber, İbrahim peygamberle aynı dönemde yaşamıştır. Hz. Lut, Hz. İbrahim'e komşu kavimlerden birine elçi olarak gönderilmişti. Bu kavim, Kuran'da belirtildiğine göre, o güne kadar dünya üzerinde görülmemiş bir sapıklığı, eşcinselliği uyguluyordu. Hz. Lut, onlara bu sapıklıktan vazgeçmelerini söylediğinde ve onlara Allah'ın ilahi tebliğini getirdiğinde onu yalanladılar, peygamberliğini inkâr ettiler ve sapıklıklarına devam ettiler. Bunun sonucunda da kavim, korkunç bir felaketle helak edildi. Bu linkten ilgili videoyu izleyebilirsiniz: 

mynet.com/irem_betul/Kavimlerin-Helaki-Lut-Kavmi/1008402/" href="http://video.mynet.com/irem_betul/Kavimlerin-Helaki-Lut-Kavmi/1008402/">http://video.mynet.com/irem_betul/Kavimlerin-Helaki-Lut-Kavmi/1008402/

Hz. Lut'un yaşadığı bu şehrin, Eski Ahit'te geçen ismi Sodom'dur. Kızıldeniz'in kuzeyinde kurulmuş olan bu kavmin aynı Kuran'da yazılanlara uygun bir şekilde helak edildiği anlaşılmıştır. Yapılan arkeolojik çalışmalardan anlaşıldığına göre şehir, İsrail-Ürdün sınırı boyunca uzanan Tuz Gölü'nün (Ölü Deniz) yakınlarında bulunmaktadır. 

Hani Lut da kavmine şöyle demişti: "Sizden önce âlemlerden hiç kimsenin yapmadığı hayasız-çirkinliği mi yapıyorsunuz? (Araf Suresi, 80

Kavminin cevabı: "Yurdunuzdan sürüp çıkarın bunları, çünkü bunlar çokça temizlenen insanlarmış!" demekten başka olmadı. (Araf Suresi, 82)

Ve onların üzerine bir (azap) sağanağı yağdırdık. Suçlu-günahkârların uğradıkları sona bir bak işte. (Araf Suresi, 84

Bugün günümüzde birçok insan bu taşlaşmış bedenleri yanlarına giderek turistik bir gezi gibi seyrediyor ama bu koskoca kavim nasıl bir anda helak edildi diye düşünmüyor ve öğüt almaya yanaşmıyor. Nedense hiç düşünmeden yaşamına devam etmeyi tercih ediyor. Oysa Kuran sürekli "öğüt alıp, düşünmez misiniz" diyerek delilleri gördüğü halde görmezden gelen insanları uyarıyor. 

Biz, onlardan önce nice insan nesillerini yıkıma uğrattık; (şimdiyse) onlardan hiçbirini hissediyor veya onların fısıltılarını duyuyor musun? (Meryem Suresi, 98)YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.