Sol İslamcılara / Son İslamcılara Notlar

Sol İslamcılara / Son İslamcılara Notlar DİN
5,0
05.11.2014 00:03:26
A+ A-

 • İslamcılık İslami ve Kurani bir kavram değildir. Dolayısıyla Kurani bir sosyal yaşama, politik söyleme ilham olamaz. 'Kuran'da İslamcılık' tartışmasına rastladınız mı hiç bilmiyorum ama ben rastlamadım, bu da normal bir durum çünkü Kuran'da yeri yok.
 • İslam din ise İslamcılık da dinciliktir. Dincilik de dinden değil karşı dindendir.
 • Tarihsel çıkışı, çok yönlü hatalarına rağmen tarih olması açısından kıymetlidir ancak İslamcılık engellenemez akıbetine uğramış, bitmiş, tükenmiştir. Diriltme çabaları boşunadır.
 • İslamcıları İslamcı deyip geçmemek lazım; sağ İslamcı gelenek vardır, sol İslamcı gelenek vardır. Temennim; İslamcılığın cesedini terk edemeyen sol İslamcıların kadavra üzerinde daha fazla vakit kaybetmeden İslamcılık mahallesini terk etmeleri ve daha doğru yerlerde, yeni ve daha Kurani söylemlerle, projelerle siyaset yapmaları, sosyalleşmeleri.
 • Mahalleyi terk etmemeyi onur, şeref bilip, mahallenin içinden konuştuklarını sananlar kafalarını biraz kaldırırlarsa mahallenin onları terk ettiğinin, söylemlerinin boş duvara çarpıp kendilerine döndüğünün farkına varacaklar. Tevhit dediğiniz şeyin 6 harfi dışında İslamcı mahalleyle uzaktan yakından alakası yok. Tevhidi, toplumun ufak bir parçası dahi olamayan İslamcı mahallede değil toplumda ve doğada karşılığını bulursunuz.
 • İslamcılık tartışmaları; iflas etmiş, üretimi durmuş markanın patent hakkı çekişmelerinden öte bir anlam ifade etmemektedir, yani bu kadar anlamsız, faydasız yürütülmektedir.
 • İslam günümüzde en çok İslamcılıktan ve İslamcılardan çekti. Ölüsü bile çektiriyor, çektirmeyin artık. Yeni sözleri yeni bir dille ve artık tüketerek değil üreterek ortaya koyun.
 • Yerel söylem adına kurtulamadığınız Orta sınıfçılığı aşın, muhafazakar dilden kurtulun, orta sınıfta değil 7/24 bilfiil ezilen sınıfla yaşayarak örgütlenin. Gündeminiz ve söyleminiz nasıl tepe taklak oluyor görürsünüz.
 • Yaşadığı semtte bile etkisi olmayan sağ İslamcılığa/sağ İslamcılara endeksli siyaseti söylemi bırakın. Hem kendinizi özgürleştirir hem de onları karşı söylem adına beslemeye son verirsiniz.
 • İslamcılık siyasi ve sosyal hayatta yenildiği için değil hakikatle uyuşmadığı için bırakılmalıdır. En basitinden İslamcılığın ümmetçiliğe götürdüğü, ümmetçiliğin ise ayan beyan milliyetçilik olduğu ortadadır.
 • İlle de değişmeyeceğiz, dönüşmeyeceğiz, mahalleyi bırakmayacağız, yenilgiye doymayacağız deniliyorsa en azından İslamcılığa yönelik haklı sert eleştirilerden nasiplenmemek için İslamcı yerine İslami ifadesi daha yerinde olacaktır.
 • İslamcılık kavramı savunulduğu gibi İslami Hareket, Müslümanlık demek değildir, alakası yoktur, zorlamadır. Yani İslamcılık kavramı telaşa mahal vermeden sakince terk edilebilir. Böylelikle artık konformist oyalanmalardan başka bir anlam ifade etmeyen İslamcılık tartışmalarına da son nokta koyulmuş olunur.


YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.