Sol, "şeytanın eli"

DİN
3,2
07.11.2012 01:18:14
A+ A-

Dünya nüfusunun yüzde 92'si sağ elini kullanıyor. Tarih boyunca batıl inançların da etkisiyle sağ elin yerine sol elini kullananlara önyargıyla yaklaşıldı.

 

İtalyancada sol anlamına gelen "mancino" Latincede "mancus"dan türeyen bir sözcük. "Mancus" Latincede "sakat" ya da "aksak" anlamına geliyor. İngilizcede "left" hem sol, hem de terk edilen anlamında kullanılıyor. "Right" ise bir yandan sağı ifade ediyor bir yandan da doğru anlamına geliyor.

 

Tarih boyunca sol el "şeytanın eli" ya da doğaya karşı gelenlerin eli diye görüldü. Ortaçağda sol elini kullananların şövalye rütbesine ulaşması olanaksızdı. Bu nedenle solaklar sağ ellerini kullanmaya zorlanırdı. Yakın zamanlara kadar birçok ülkede sol elini kullanan çocuklara baskı uygulayan büyükler, çocukları çatalı sağ elle tutmaya zorlandı.

 

Müslüman ülkelerde sağ el, yemek yemek ve yüz temizliğinde kullanılırken, sol el intim bölgelerin temizliğinde kullanılır. Bu nedenle birçok İslam ülkesinde konuklara sol elle yiyecek ikram etmek hoş karşılanmaz. Antik Roma'da yol işaretleri sol tarafta yer alırdı. Kılıçlar da sol tarafa asılırdı. Dante'nin yazdığına göre 1300 yılında Vatikan'ı ziyarete gelen Hıristiyan hacılar San Pietro meydanına soldan gelirdi.

 

Tutucu sağ, ilerici sol arasındaki ayrımın kökeninin ise 1789'da Fransa'da yapılan bir oylamaya dayandığı sayılıyor. Çünkü Fransa'nın gelecekteki anayasası için düzenlenen tartışmada Fransa Krallığı'ndan yana oturanlar salonda sağ tarafta oturmuştu. O günden sonra sağın tutucu kesimi, solun ilerici kesimi tanımladığı kabul gördü.

 

Büyük bir olasılıkla sol elini kullandığı bilinen Leonardo Da Vinci'nin sağdan sola giden kaligrafileri, Usta'nın solak olduğunu düşündürüyor. Uzmanlar Osmanlı İmparatorluğu döneminde Bektaşilerin de Leonardo'nun kaligrafilerini anımsatan şekilde sağdan sola yazdıklarını söylüyor.

 

Peki, bu yazı neden paylaşıldı?

 

Birkaç gün önce, forum sitelerini dolaşırken bir başlık dikkatimi çekmişti: "İslam'da sağ ve sol eli kullanma"

 

Başlığın altındaki yorumları okuyunca, yorum yapmamayı olanı olduğu gibi paylaşmanın en doğrusu olacağını düşündüm. Forum sitesindeki yorumları merak edenler için sadece birkaçını paylaşıyorum:

 

"Ben solak olduğum için çok zorlanıyorum arkadaşlar! Benim için dua edin! inşallah ama ne kadar zorlansam da sağ elimi kullanmaya gayret ediyorum, özellikle de yemek yemekte zorlanıyorum. Allah, ben ve benim gibi kullarının yardımcısı olsun"

 

"Sol elle yemek yememeye çalışıyorum ama bazen olmuyor"

 

"Sol elle yiyen kişi hemen istifra etmeli yani kusmalı. Ardından tövbe edip tövbe namazı kılmalı ve de bir de sadaka verip rabbimizden af dilemeli. Sadece sol el kullanarak yemek kesinlikle içki içmek kadar haramdır."

 

Şimdi yorum sırası sizde!YORUMLAR

En azından sağını kullana "salak" denmiyor mu ? -

Yazı gerçekten güzel olmuş ama % 95 sağ kullanan insanlar % 5 ise sol kullanan insanlar burda bir yanlışlık var az olan herşey kıymetli olmalı mesala altın daha değerli gümüşten çünkü daha az var elmas daha değerli altında çünkü altından çok daha az olduğu için derimki bence sol kullananlar daha kıymetli sağ tarafını kullananlara nazaran belki bu yüzeyılda anlaşılmadı kıymetimiz inanın geleccek yüzyıllar anlayacaklardır.

0 0
Solaklar Rahat Olsun -

Sol elini kullananlarla ilgili çok tuhaf yorumlar ve düşünceleri okuyunca şaşırdım doğrusu.Ne kadar yanlış düşünceler varmış bu konuda.Sağ eli kullanmakla , sol eli kullanmak arasında hiç bir fark olamaz.Bu durum, insan fizyolojisi ile ilgilidir.İki elimiz de kutsaldır.Bazı durumlarda solak olmanın da avantajları vardır. Örnek: Solak bir boksör, solak bir masa tenisçisi diğerlerine göre daha avantajlıdır.

0 3
Bağlı -

elimiz kolumuz başlı kaldı ne diyebiliriz ki... Sussak mı, sessizlik iyi gelir mi bilemeyiz.

0 0
SİZ SİZ OLUN -

sol elle yazan biri olarak kendimden nefret ediyorum :)

0 3
Akıl -

Benim aklım ermedi bu işe; o yüzden yorumu size bıraktım.

0 1
sol elle içilince 2 kat olur o zamn -

:))ya son yorum çok ilgimnç(Sadece sol el kullanarak yemek kesinlikle içki içmek kadar haramdır.?).tamam da sag elle içki içilince günah olmuyormu..sol elle içki içince 2 kat günah mı yazılıyor:))

0 3
SOL TARAFIN VE SOL'UN HEM BU DÜNYA DA HEM ÖTEDE İŞİ ZOR -

Allah sağ gözü sol göze muhtaç etmesin-- Kelle sağ olsun da külâh bulunur--- Sağ elin verdiğini sol elin görmesin--- Sağ olana her gün düğün bayram--- Sağ olsun da dağ ardında olsun....

1 4
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.