Sonsuz yaşam

Sonsuz yaşam DİN
0,0
22.11.2014 22:04:23
A+ A-

Ölümsüzlük. Çoğu kişinin düşlediği bir istek. Tarih boyunca yaşamış insanların çözmeye çalıştıkları bir sır. Ölümsüz olmaya çalışan firavundan daha önceye dayanıp, günümüz insanına kadar düşünülen bir kavram.

Dinlerin çıkma sebepleri arasında da gösterilebilir mi bu ölümsüzlük? Nasıl diye aklınıza soru takılabilir. Şu şekilde izah etmeye çalışayım. Dinlerin çoğunun altyapısına bakarsanız ölümsüzlük vaadinin olduğunu görmekte zorluk çekmeyeceksiniz. Eğer bir dine inanıyorsanız ya da inanmıyorsanız bile empati kurup, bir din de sonsuz yaşam vaadinin olmadığını bir an için hayal etmeye çalışın. Bu dine inanmak için bir gerekçe kalır mıydı ortada? Acaba dinler bizim ölüm korkularımız üzerine mi kurulu? diye de bir soru takılabilir aklımıza.

Reenkarnasyon gibi bu dünyada kalmak ancak farklı bedenlerde sonsuza kadar yaşamak ya da "Öteki Dünya" denilen ve Cennet-Cehennem gibi ikiliden oluşan kavramlar, sonsuz yaşama isteğimizin inançlar üzerinde cisimleşmiş halini gösteriyor olabilir mi? Ölmek istemeyen ancak doğmadan önce bir hiçken öldükten sonrada bir hiç olacağının farkına varan insanoğlunun çırpınışları sonucu ortaya çıkmış kavramlar olarak nitelendirme yapabilir miyiz?

Olaya bir de şu açıdan bakmaya çalışalım. Dinlerin çoğu ölümsüzlük, sonsuz yaşam, vaadinde bulunmasına rağmen, bu dini inançları benimseyen kimseler kendini ölmüş ya da ölmeyi isteyecek şekilde hayal etmek istemiyor. Ortada bir sonsuz yaşam vaadi var ve milyonlarca insan buna inanmasına rağmen, hiçbirinin ölmeyi istememeleri de ayrı bir ironi değil mi? Birilerinizin içinden "iyi de kendini öldürmek günah sayıldığı için sonsuz bir azap çekersin o zaman" dediğini duyar gibiyim. Bu da ayrı bir ironi değil mi? Sonsuz azap. İki kelimeden oluşmasına rağmen akla mantığa sığdırması hatta hayal etmesi bile oldukça güç. Kim, birisinin üzerinde ?ne yaparsa yapsın- sonsuz azap gibi bir ceza ya da caydırma yöntemini kullanmak ister ki? Sonsuz azap değil de tam tersi şeklinde nitelendirdiğimiz, her istediğimizin gerçekleştiği ve çok rahat bir sonsuz yaşama sahip olduğumuzu düşünelim. Çok çekici bir vaat olduğu konusunda hemfikir sayılırız. Gelmiş geçmiş milyarlarca insan da bizim gibi düşünüyordu ve hala milyarlarca insan böyle düşünmeye devam ediyor.

Milyonlarca, milyarlarca insanın bu şekilde düşünmesi, bunun doğru olduğunu gösterir mi? Eğer yukardaki özelliklere sahip inançları doğru kabul edersek, sonsuz yaşamı da direkt olarak kabul etmiş sayılırız. Kısacası, inançlara göre doğru olduğunu gösterir gerçekten öyle olduğunu göstermez.

İnançlardan başla ölümsüzlüğe farklı bir bakış açısıyla yaklaşan var mı diye sorarsanız şu şekilde bir bakışta var:" Bilim sayesinde biliyoruz ki enerji asla yaratılamaz ya da yok edilmez, sadece şekil değiştirir. Biz de enerjiden yapıldık, o nedenle yaratılamayız ve yok edilemeyiz sadece şekil değiştiririz. Çoğu insanın ölüm korkusu vardır, ancak biz sadece dış formunu değiştiren sonsuz yaşamız."

Her ikisinde de sonsuz yaşam var ama birinde kendimizdeyiz diğerinde değil. Neye inanacağınız size kalmış, bunlar ya da bunlardan başka.YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.