Şuara Suresi’nden ayetler açıklayalım -2

Şuara Suresi’nden ayetler açıklayalım -2 DİN
0,0
31.08.2013 19:49:11
A+ A-

 

Bugün yine Şuara Suresi’nin açıklamalarına devam etmek istiyorum. Kuran hem geçmiş dönemlere, hem de yaşadığımız dönem olan ahir zamana bakar. Allah tarafından indirilmiş içi sırlarla dolu ayetler, bu yüzyılda gelecek olan Hz. Mehdi ve Hz. İsa’ya da işaret etmektedir. Ayetlerin ebcedlerine baktığımızda birçok önemli olayın bu yüzyılda gerçekleşeceğini ve Kuran’ın bunu bize haber verdiğini görüyoruz. Şuara Suresi’ni açıklamaya devam edersek;

Şuara Suresi, 53-54. Ayetler

Bunun üzerine Firavun şehirlere (asker) toplayıcılar gönderdi. "Gerçek şu ki bunlar azınlık olan bir topluluktur;"

Halis Müslümanlar genellikle Deccal rejimlerinde azınlık oluyorlar. Samimi Müslümanlar, mehdi cemaatleri hep deccal rejimlerinde küçük topluluk olurlar. Ve elbette bize karşı da büyük bir öfke beslemektedirler. Biz ise uyanık bir grubuz." Kendilerini uyanık zannediyorlar. Müslümanları uyanık olmayan zannediyorlar. Hep deccallarda hep onlarda öyle bir bilmişlik olur. Halka üstten bakma olur.

Şuara Suresi, 57. Ayet

Böylelikle biz onları (Firavun ve kavmini) bahçelerden ve pınarlardan sürüp çıkardık;

Allah öyle bir taktik uyguluyor ki onlar o yerlerde yaşamıyorlar. Yani öyle başlarını belaya sokuyor ki oralardan çıkmak mecburiyetinde kalıyorlar. Yani keyif, zevk, eğlence içinde kalamıyorlar. Mecburen bir hareketlilik içinde oluyorlar.

Şuara Suresi, 58. Ayet

Hazinelerden ve soylu makam(lar)dan da.

Hazinenin de bir anlamı olmaz çünkü başları belaya girdiği için hazinenin de bir anlamı olmuyor. Soylu makamın da bir anlamı olmuyor. Çünkü bela her yeri sarmış.

Şuara Suresi, 59. Ayet

İşte böyle; bunlara İsrailoğullarını mirasçı kıldık.

Yani onların, o firavun ve deccalın mekânlarına İsrailoğulları’nı mirasçı kıldık, onların olacak. Ahir zamanda İsrailoğulları kimdir? Mehdi ve talebeleridir. Çünkü Mehdi zaten İsrail soyundandır. Hz. İsrail’in soyundandır. Zaten Peygamberimiz hadiste, “Görünümü de” diyor, “Beni İsrail görünümündendir” diyor Mehdi için. 10’un üstünde hadis var. Cismi İsrail, İsrail görünümündedir yani beni İsrail’in, onların tipik bir görünümü vardır. Kafatası yapısı olarak, vücut yapısı olarak, eda olarak, tavır olarak, heybetlilik, acarlık olarak özellikleri vardır, o kastediliyor. “İşte böyle; bunlara İsrailoğulları'nı mirasçı kıldık.” İşte ahir zamanda bu olacak, bu mirasçı kılma. Firavun ve deccalın hâkim olduğu her yere Mehdi ve talebeleri hâkim olacaktır.

Şuara Suresi, 60. ayet

Böylece (Firavun ve ordusu) güneşin doğuş vakti onları izlemeye koyuldular.

Yani demek ki Mehdiliğin güneşi doğarken deccaliyet de azmış olacak. Ona işaret var.

Şuara Suresi, 61. Ayet

İki topluluk birbirini gördükleri zaman Musa'nın adamları: "Gerçekten yakalandık" dediler.

Demek ki deccaliyet öyle felaket ataklar yapacak ki bazı zayıf Müslümanlar; “Biz bittik artık, mahvolduk”, “Herhalde kurtuluşumuz yok bu sefer, adamlar bizi bitirdi” diyecekler. Böyle olaylar olacak demek ki. Buna işaret ediyor Kuran. Nitekim Mehdi talebeleri çok büyük badirelerle, büyük olaylarla karşılaşacaklar. Onların talebelerinden diyenler olacak bunu. Ama Mehdi ne diyecek? “Asla” diyecek. “Rabbim bizimle beraber” diyecek Hz. Musa gibi.

Şuara Suresi, 62. Ayet

(Musa:) "Hayır" dedi. "Şüphesiz Rabbim, benimle beraberdir; bana yol gösterecektir."

(Musa:) "Hayır" dedi. Hemen baştan bir kere onların fikrini reddediyor, kestirmeden. Uzun uzun konuşmalar yapmıyor. Kestirme ve net. “Hayır.” Bu ne demek? Adamların uzun uzun hazırladıkları bütün fitneyi tek kelimeyle bitiriyor.“Hayır.” "Şüphesiz Rabbim, Bak, her şeyi Allah’a bağlıyor. Ben yapacağım, demiyor. Rabbim benimle beraberdir; Yani Allah her yerde diyor. bana yol gösterecektir." Yani ne yapmam gerektiğini bana gösterecektir. Çünkü bir şey yaparken Allah insana ilham eder nasıl yapacağını, nasıl kurtulacağını. Çok zor da olsa en zor anda bile hissettirir Cenab-ı Allah kurtuluş yollarını. Dikkatlice bakılırsa o ilham hissedilir. Allah’ın ilhamını takip etmek lazım. Mesela çok zor durumdasın, etrafın sarıldı. Allah sana mutlaka yol gösterecektir orada. Sana ilham eder ama Allah’a güvenirsen. Güvenmezsen zaten belanın içindesin demektir. Güvenirsen şehitlik dahil sana bir yol gösterir. Çünkü şehitlik de bir yoldur. Gazilik de bir yoldur, kurtuluş da bir yoldur.

Şuara Suresi, 63. Ayet

Bunun üzerine Musa'ya: "Asanla denize vur" diye vahyettik. (Vurdu ve) Deniz hemen yarıldı de her parçası kocaman bir dağ gibi oldu.

Bunun üzerine Musa'ya: "Asanla denize vur" diye vahyettik. (Vurdu ve) Deniz hemen yarıldı. Hemen deyince tabii birkaç saniye anlamında değil. Belki on beş dakika sürmüştür, belki yarım saat sürmüştür. Ama hemen diyor Allah, hemen demek saniye, salise anlamına gelmez. Yani su çekildi. Su tamamen çekildi. Ve her parçası kocaman bir dağ gibi oldu. Dev dalgalar şeklinde deniz sürükleniyor. Mesela tsunamide de öyledir deniz 6-7 metrelik dalga olur ama öbür tarafta zemin tamamen kurur. Yani su çekildi mi normal balıklar falan görülür, taşlar, kum hepsi görülür. Denizin altında ne varsa görülür. Ama deniz sonuna kadar çekildiği yerde büyük bir hacim meydana getiriyor, 7 metre, 8 metre, 10 metre, 15 metreye kadar yükselir. Çok büyük bir hacme kavuşur. Ama sonra o birikim, boşalmış yay gibi bu sefer geri dönüyor. İşte Müslümanlar geçerken o yayın gerilme anı oluyor. Deccal ordusu geçerken de boşalma anında geliyorlar. Onlar da zannediyor ki biz rahat rahat geçeriz. Çünkü deccal aptallığı var. Deccal akılsızlığı var. İnsan düşünmez mi belli ki açıldığına göre kapanır bu. Allah ne kadar aptal olduklarını da gösteriyor. Ne kadar riskten kaçınmadıklarını ve ne kadar psikopat olduklarını gösteriyor. Ama Allah o psikopatlığı onlara pahalıya mal ediyor tabii.

Şuara Suresi, 64. ayet

Ötekileri de buraya yaklaştırdık.

Allah, Ben yaklaştırdım diyor. Deccal ordusunu oraya yaklaştıran Benim diyor.

Şuara Suresi, 65. ayet

Musa'yı ve onunla birlikte olanların hepsini kurtarmış olduk.

Çünkü onlar karşı tarafa geçiyorlar artık.

Şuara Suresi, 66. Ayet

Sonra ötekileri suda boğduk.

Su tabii büyük bir hızla ve şiddetle geliyor. O, Mısır papirüslerinde geçiyor. “Bu elemli olay” diyor, “Yahudi âlimi” diyor, “Büyücü” diyor, “Büyücü yapacağını yaptı” diyor. “Prensimizi” diyor, “Soylu makamlarından çıkarttı” diyor. “Denizin ortasında onları felaket sardı, kuşattı” diyor, “Bu elim felaket” diyor. Mısır tarihinde bu tip yazılar taş üzerine yazılmıyor. Ancak zaferleri yazıyorlar. Onun için bunlar papirüslere yazılmış sadece.

Şuara Suresi, 69. Ayet

Onlara İbrahim'in haberini de aktar-oku:

Peygamberimiz’e emrediyor Cenab-ı Allah, farz.

Şuara Suresi, 70. Ayet

Hani, babasına ve kavmine: "Siz neye kulluk ediyorsunuz?" demişti.

“Hani, babasına ve kavmine” Bak, en yakınlardan başlıyor, babasına ve kavmine. Ailesini terk edip başka bir ülkeye gitmiyor. Önce yakınlarından başlıyor. Ayette de var ya. “Önce yakınlardan başla” diyor. "’Siz neye kulluk ediyorsunuz?’ demişti.” Önce bir soruyor, ön yargısız olsun diye onlara söyletmek istiyor. Sorgulama yapıyor. “Siz neye kulluk ediyorsunuz?” Duyacak ki ona göre cevap verecek.

Şuara Suresi, 71. Ayet

Demişlerdi ki: "Putlara tapıyoruz, bunun için sürekli onların önünde bel büküp eğiliyoruz."

“Demişlerdi ki: ‘Putlara tapıyoruz,”Onlar da münasebetsiz olduğu için direkt söylüyorlar, “putlara tapıyoruz.”“bunun için sürekli onların önünde bel büküp eğiliyoruz.’" Dünyada, orada burada, Kore’de, Stalin’in önünde bel büküyorlar. Kuzey Kore’nin eski başkanı var, psikopat adam vardı. Öldü adam, iki büklüm eğiliyorlar önünde. Bir de parayla adamları ağlatıyorlar. “Sürekli onların önünde bel büküp eğiliyoruz” diyorlar.

Şuara Suresi, 72. Ayet

Dedi ki: ‘Peki, dua ettiğiniz zaman onlar sizi işitiyorlar mı?’

Bak, yavaş yavaş onların densizliğini onlara hissettiriyor. Yani onlara cevap verdirtme metodu. Bir insan münasebetsizlik yaptığında ona cevap verdirtmek daha etkili metottur. Kuran’da bu etkili metoda, psikolojik yönden insanlara fayda verecek metoda dikkat çekiyor Allah. "Peki, dua ettiğiniz zaman onlar sizi işitiyorlar mı?" Diyor. Mükemmel bir yöntem, kendilerine cevap verdirtmek.

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.