Ülke nereye doğru gidiyor

Ülke nereye doğru gidiyor DİN
0,0
21.08.2015 15:42:25
A+ A-

Tahtarevalli yi hepimiz biliriz. Çoğumuz da çocukluğumuzda uzun tahtanın bir ucuna kendimiz, diğer ucuna rakip arkadaşımız oturur, üzerinde eğlenirdik.

Kuzenden kırkbeş gün gibi az bi farkla daha erken dünyaya gelmeme rağmen, o biyolojik olarak az kilolu olduğu için her tahtarevalli oyunumuzda dengeyi sağlamak için tahtanın orta noktasına doğru sürüklenmem gerekiyordu.

Türkiye, Cumhuriyetin ilanından sonra bir çok evreler geçirmiştir.

Atatürk ilkeleri doğrultusunda ellili yılların sonlarına kadar modern çağdaş ilerici aydın bir toplum profili çizerken, sonrasında askeri darbelerle adeta gelişmeleri frenleyecek manifestolarla ülkenin Atatürk ün deyimiyle muasır medeniyet gelişimini belli seviyede tutmuştur Amerika.

Çağdaş ilerici ve modern Türkiye profilini askıya almak koşuluyla bindokuzyüz yetmişlerin sonlarına doğru Sağ ve Sol ideolojileri hayata geçirerek terör ortamı yaratılıp askeri darbe ve arkasında hiç bir siyasi güçün meclisten geçiremediği 24 Ocak kararlarını yani Serbest Piyasa Ekonomi Modelini hayata geçirmiş oldu.

Hayata geçiren ABD-AB ülkeleridir zira özellikle 1946 yılı sonrasında ülke emperyal güçler tarafından dizayn edilmeye başlanmıştır.

Sözünona Türk-Kürt  meselesi de ABD ve AB tarafından doğmuştur. Meselesi yoktur aslında, varmış gibi hayata geçirmeye çalışan yine emperyal güçlerin ta kendisidir.

Sağ ve Sol gürühün yıllar sonrasında "Amerika tarafından kandırıldık" demeleri gibi, yakında "Türk-Kürt meselesinde de  kandırıldık" diyeceğiz.

Ne zaman..

Önümüzdeki seçimlerden sonra..

Buraya kadar tamam değil mi..

Yani Atatürk devrimi, ilkeleri ve sonrasında ilerici aydın bir toplum profili, daha sonrasında Piyasa Ekonomisi modeli ile yönetilmeye çalışan bir Türkiye.

Peki bundan sonra yapılması gereken ne..

Dindar toplum oluşturmak..

Nasıl...

Çok kolay.

İki şiir okusun, yargılansın, mağdur edilsin, alın size dindar toplumu oluşturacak bir lider...

ABD ve AB ülkelerinin asıl amacı Ortadoğu yu yeniden dizayn etmek olduğundan dolayı model ülke olarak Türkiye yi seçmek durumundaydı, zira coğrafi konum itibariyle ve müslüman ülke olması sebebiyle başka alternatif bulmak zordu. Daha doğrusu alternatifi yoktu. 

Dindar toplum deyip geçmeyelim.

Dindar demeyelim. Dindar toplum olmak, doğru toplum olmak demektir, adaletli toplum olmak demektir, birbirini seven toplum demektir.

Dinci diyelim biz buna..

Dindarlık ayrı bir şey..dincilik ayrı bir şey..

Evet dini değerler kullanılarak bu hale getirilmiştir toplum.

Ülkede adalet-hak-hukuk mu var..

Yok..

Ülke insanları birbirlerine güveniyor- seviyor mu..

Hayır..

Ülkede yolsuzluk-hırsızlık var mı..

Var..

Ülkede ötekileştirme var mı..

Var..

Demek ki dindar topluma doğru gidişat söz konusu değil, dinci topluma doğru yönlendirme var.. zira dindar toplumu yönlendirmek biraz zordur, hatta yok gibidir.

Şimdi ülkeyi objektif olarak bir değerlendirmeye çalışalım.

Ülkenin, aydın modern çağdaş ilerici topluma doğru gitmekte olan bir dönemi, hatta laik dönemi. Bir de şimdiki son onbeş-yirmi yıllık dinci topluma doğru yönlendirme dönemi.

Bu iki farklı uçlarda olan dönemleri ben tahtarevalliye benzetiyorum. Bir dönem yukarılarda olan çağdaşlığa adım grafiği, sonrasında tam tersi durum olan dincilik grafiğine doğru yükselmesi durumu.

Önümüzdeki süreçlerde tahtarevallinin dengesini bulacağına inanıyorum.

Başka seçenek yok zaten..

Takmayın siz Aziz Nesin in "ülkenin yüzde altmışı aptaldır" sözüne..

Toplum öylesine seçmesini bilen toplumdur ki, tüm siyasileri -tabiri caizse- parmağında oynatır.

Oynattı da zaten yedi Haziran seçimlerinde.

Demem odur ki,,seçmen önümüzdeki seçimlerde tahtarevalli dengesizliğini dengeli hale getirecektir. 

.

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.