Tanrı'nın hologramı

Tanrı'nın hologramı DİN
0,0
17.09.2015 20:44:19
A+ A-

Yıllar önce Steven Spielberg'in 2002 yapımı Azınlık Raporu (Minority Report) filmini izlemiştim. Fantastik bir kurgu ile gelecekte doğa üstü güçleri olan üç kızın geleceği görme yetisi kullanılarak suçlar, cinayetler önceden görülüp, bir holograma yansıtılıp, olay mahali tespit edilerek, suç öncesi müdahale ile engellenmiş oluyordu.  Neredesye suçun sıfıra indiği bir adalet sistemi kurulmuş olan geleceğin dünyasında sistemin başındaki kişi (Tom Cruise) filmin ilerleyen bölümünde sistemin kurbanı haline dönüşüyor. İnsan ürünü olan sistem sonunda çöküyor. Yinede sistem beni büyülemişti.
Neyse amacım filmi anlatmak değil. Merak edenler bu güzel filmi izleyebilir. Meramımıza dönelim biz. Bu filmi izledikten sonra sadece bireysel suçlar değil, her tarihsel ve toplumsal olayda gizli saklı kalmış yaşantılar, gerçek failler keşke böyle bir fantastik kurgu ile insanlığa hologram eşliğinde sunulsa, insanlar olayların gerçek akışlarını film izleme tadında izlese diye düşünürüm.
Ardından madem Tanrı mutlak ve kudretli bir güç, her şeyi gören ve bilen ise, Tanrıdan dileğim biz kullarına böyle bir hizmeti ihsan eylesin. Tarihte ve günümüzde işlenen suçlar gökyüzünü bir hologram olarak düşünürsek  gökyüzüne yansıtılsa film tadında izlesek ne muhteşem olur değilmi? Böylelikle filmde olduğu gibi yeryüzündeki adalet mefhum öteki dünyaya kalmadan tecelli olmuş olur, 
Günümüzde artık Allah, Ahiret korkusu dizginleyemiyor kullarını. Artık dinsizler, dinsiz ülkeler daha az suç işliyor daha az günaha giriyor daha az yolsuzluk, hırsızlık oluyor. Daha hoşgölülü, merhametli, daha huzurlu yaşıyorlar. Allah'ın, Allah'ı en çok dilinden düşürmeyen kulları tarafından yalan söylemekten, günah işlememekten korkmadığı, ibadetlerin ruhsuz rutinlere döndüğü, beş vakit namaz kılıp, kul hakkı yiyip gönül rahatlığıyla hacca gidildiği , çalınan dananın kurbanda kesildiği günlerde yaşıyoruz. Yine on yıllardır Filistin'de insanların topraklarını gasp eden, süren Yahudi'nin ağlama duvarında zırlayıp, kendinden geçtiğini biliyoruz. 
Yani Tanrı varsa varlığını somut olarak artık hissettirmeli kulları çığırından çıkmadan. Öyle afet ile Kabe'de vinç devirerek filan değil. O şeklide masum insanlarda gazaba uğruyor. Nokta atışı yapması, Masum insanların zarar görmemesi lazım.
Böylelikle "Allah belanı versin!", "Allah'tan kork!" bedduaları ete kemiğe bürünmüş olur. İnsanlar, devletler suç işleme konusunda daha temkinli davranır,  suçun olmadığı adil, huzurlu bir dünyada yaşamış oluruz. Mazlum halklar çocuklar belki daha az acı çekcektir. Ve bu şekilde Tanrının varlığı hiç bir şekilde sorgulanmaz, tüm insanlık Tanrının kudretine varlığına iman eder, Ateizm diye bir kelime sözlüklerden silinmiş olur böylelikle. 
Kişisel olarak Tanrı tarafından böyle bir fantastik hizmet sunulursa yakın zaman için aslında ne olduğunu bilsekte 17 Aralık'ta başbakanlık konutunda gece yarısı sıfırlanan paraların, üzerine işenen Kabataş'taki türbanlı bacımın (binlerce saatlik görüntü kameralarında böyle bir şeyin yaşanmadığı belgelense de),camide içki içme görüntülerini ve yine en son Suruç'ta, Ceylanpınar'da öldürülen gençlerin ve iki polisin gerçek faillerini ve kimler tarafından neden tezgahlandığını izlemek isterdim. 
Sizce de fantastik bir kurgu ve istek değil mi?
 
  
 


YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.