Tehlike içimizde; Selefilik

DİN
0,0
22.10.2014 19:36:29
A+ A-

Din üzerine yazı yazmak bugün Türkiye'de hükümetini de eleştirmek dahil bir çok şeyden daha sakıncalı. Ancak hemen yanı başımızda öylesine bir tehlike büyümekteki, sanırım bu kez sonuçlarını görmeden önlem almaya çok ihtiyacımız var.
Yanı başımızda derken ilk tahmin ettiğiniz sınır ötesi Suriye, Irak gibi yerler değil. Burada Kocaeli'de, Bursa'da, Balıkesir'de, İstanbul'da ve bunlar gibi Türkiye'nin birçok yerinde örgütlenen Vahabiler.
İngiliz etkisiyle 1700’lü yıllarda Arap dünyasına dağılmaya başlayan Vahabilik bugün İslam dünyasını Yahudi-Hristiyanlardan bile daha fazla tehdit etmekte.
Vahabiler bugün kendilerini selefi olarak adlandırmakta ve ilimizde dahil olmak üzere bir çok yerde dernekler aracılığıyla örgütlenmekte. IŞİD'e katılan birçok militanında ideolojik altyapısı bu derneklerde, internet sitelerinde ve manipüle edilen pek çok kitap aracılığıyla oluşturulmaktadır.
Selefiler için ibadet imanın bir parçasıdır. Farz kabul edilen bir ibadetin herhangi bir tanesini yapmamak koşulsuz kafir olmak anlamına gelmektedir. Selefilere göred e kafirler öldürülür, malları ve kadınları onlara helal olur.
Bir diğer önemli düşünceleri ise şefaat üzerine olandır. Burası çok önemli çünkü Selefilere göre bir kabirde dua etmek kafirlik anlamına gelir. Camii de bulunan kabir o camii vasıfsız hale getirdiğine inanmaktadırlar. Daha da ileri giderek peygamberlerin ruhlarına şefaat isteyenleri yine koşulsuz kafir kabul etmektedirler.
Şuana kadar El Kaide ve IŞİD terörüne ait izlediklerimiz, böylesine sapık bir düşüncenin neler yapabileceğine dair bir ön izlemedir sadece. Ürkütücü olan şey ise Arap dünyasının popüler düşüncesi olan Selefilik artık bizimde içimizde.
Kocaeli'de de bu akılda ve bu akımda çalışan dernekler mevcut.
Belki de tehlikeyi daha iyi anlatabilmek adına bir örnek; şayet Kocaeli Selefi kontrolü altında olsaydı Yeni Cuma Camii bahçesinde bulunan kabir nedeniyle Selefiler tarafından bir an dahi düşünülmeksizin yıkılırdı.
Selefiler bu ve benzer düşünceleri hiç çekinmeden Türkiye'de kurmuş oldukları internet sitelerinde paylaşmaktadırlar.
Mevcut siyasi örgütlerimiz, Selefiliğin illerimizde örgütlenmesi ve yayılması açısından bilinçsizce uygun zemin hazırlamaktadır. Daha da kötüsü ülke çıkarları için bir araya gelmek deyimi Türkçe sözlükten artık çıkmıştır.
IŞİD'in elinden takasla yada operasyonla, nasıl olduğu fark etmez 49 vatandaşımız bu ülkeye sağ sağlim dönmüş, o gün dahi iktidar ve muhalefet mutabık olamamıştır. Mavi Marmara'da olduğu gibi uluslar arası arenada ülke vatandaşlarımızın hayatı mevzu bahis iken bile konu hiç çekinilmeden siyasi malzeme, miting konuşması haline getirilmiştir.
Bu denli basit ve yeteneksiz bir siyasi gücün içinde de Selefilik fevkalade büyüyebileceği bir alan bulabilir.
Selefiler diğer ideolojiler gibi alt kesimden değil, doğrudan orta tabakada bulunan eğitimli insanlar aracılığıyla yayılmayı hedef almaktadır. Selefilerin dini bilgisi pek çoklarımızdan daha ileridir. Çok dikkat çekmeden ruhumuz dahi duymadan etrafımızda örgütlenebilmelerinin de temel sebebi budur.
Şu an için belki Türkiye'de pek itibar edilen bir durum değildir Selefilik. Ancak ileriki zamanda bu sapık fikirlerin bedelini çok ağır bedellerle ödeyebiliriz.
Unutmayın IŞİD Suriye'de ilk duyulduğu zamanlar itibar edilmemişti. ÖSO(Özgür Suriye Ordusu) gibi, PKK gibi bir örgüt gibi görünüyordu. Bugün dünyanın dört bir yanından koalisyonlar kuruluyor ve IŞİD'le her cephede savaşılıyor. Bu canavarı Hıristiyan dünyası yarattı, bir kolu da bizim içimizde yeşeriyor.
Her şeyden daha çok dikkat etmemiz gereken şey bu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.