Teizm, Agnostisizm Ve Ateizm Felsefeleri

Teizm, Agnostisizm Ve Ateizm Felsefeleri DİN
0,0
07.02.2013 02:15:55
A+ A-

 

Din ve inanış felsefelerini üç ana başlık altında özetlemek gerekirse; öncelikle tanrının varlığına inanan felsefelerle başlayabiliriz.

TEİZM felsefesinde, Her şeyi yaratan bir tanrının  var olduğu ve tanrının insanlara doğru yolu göstermek için dinleri ve peygamberleri gönderdiği kabul edilir.

Teizm de kendi içinde ikiye ayrılır; 

Monoteizm: Tek tanrıya inanmak,

Politeizm: Birçok tanrıya inanmak anlamına gelir.

DEİZM Felsefesinde, tanrı inancı vardır fakat; din ve dine dair unsurları reddediş hakimdir. Tanrı evreni yaratmıştır ancak sonrasında hiçbir müdahalede bulunmayıp insanlığı kendi haline bırakmıştır.

Tanrıyı ve evreni çözmenin ancak akıl ve mantık yoluyla mümkün olduğunu düşünen Deizm Felsefesi, evrim teorisine karşı çıkmamaktadır.

PANTEİZM Felsefesinde, Tanrı her şey olarak kabul edilir. Tanrı her yerdedir; dünyada, insanda, objede...

Tanrıyı sınırlamamak ve her yerde izini görmek felsefenin ana düşüncesidir.

PANENTEİZM Felsefesinde, her şeyin tanrıdan oluştuğu, mutlak tanrının bir parçası olduğu kabul edilir.

Evrenin ve insanın, evrim geçirmesi ve gelişimini tamamladıktan sonra, sonunda yine yaratıcıya dönme arzusu vardır. Yani evren büyüyüp, gelişip, yok olup yine kaynağına / tanrıya ulaşacaktır.

Tanrının varlığının bilinemeyeceğini savunan felsefi düşünüş ise;

AGNOSTİSİZM /Bilinmezcilik Felsefesi de denilen bu inanışta, Tanrının Varlığı ya da yokluğu hakkında bir bilgi edinilemeyeceğine inanılır. Evrenin kaynağı bilinmemektedir.

Agnostisizm kendi arasında ikiye bölünür; bir kısım agnostikler tanrının varlığının bilinmediği ancak bir gün bilinebileceğine inanırken; bazı agnostikler ise, tanrının varlığı ya da yokluğu hakkında hiçbir zaman bilgi sahibi olunamayacağını savunurlar.

Tanrının varlığını kabul etmeyen felsefik düşünce ise;

ATEİZM; Bilimsel ve materyalist düşünceyi kabul eden bu felsefe, metafiziksel tüm fikirleri reddeder. Gözüyle göremediği hiçbir şeyin varlığına inanmaz. Her şeyin somut kanıtını arar. Tanrı, din, ruh ve dinlerin tüm metafizik inanışlarını inkâr eder.

George H. Smith 'e göre; Ateizm iki sınıfa ayrılır.

Negatif Ateizm: Tanrının var olduğuna dair hiçbir kanıt göremediklerinden, tanrının varlığını reddederler.

Pozitif Ateizm'de ise; ''Tanrının var olması mümkün değildir'' şeklinde iddia vardır.

Üç başlık altında topladığım bu felsefi düşüncelerin altında, binlerce farklı inanış ve felsefi akımlar vardır.

Dünyanın  başlangıcından bu güne; insanlar sayısız yaratıcıya, dine, felsefeye inanmışlar ve inanmaya devam etmektedirler.

İnsanların bu arayışlarının altında yaşamı anlamlandırma yatarken, herkes farklı bir yol izlemeye devam etmektedir.ETİKETLER: Haber, Haberler, Karşı, İddia, zaman, ruh,

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.