The Makam/Mevkii

The Makam/Mevkii DİN
5,0
27.02.2014 01:28:47
A+ A-

Dünyevi nefs-i heves, hevesatlar uğruna ne gönüller yıkılıyor, Ya Rab!

Tek ve biricik dert elindeki makamı kaybetmemeye çalışmak; bitmek bilmeyen ihtiraslar. Şahsı menfaatler uğruna belli bir grubu belli bir gruba karşı körüklemek; onları birbirine düşürmeye çalışmak; birçok insanın geleceğini karartmak, ezmek, kendini yarı-Tanrı ilan etmek.

Konuşmaya gelince mangalda kül bırakmamak; dini duygular üzerinden siyaset yapmak, uygulamada sıkıntı olduğu anlaşılmasın diye üst-sınıf saldırganlaşmak.

Dindarsınız ya, dini kesimin temsilcisisiniz ya; temsilcisi olunan zümre acz (acziyet) ve fakr (yoksulluk) içinde yaşarken, siz fakr'ınızın farkında olamadan yoksunluğunuzla zenginleşmektesiniz.

Hiç utanmadan; yüzünüz kızarmadan girdiğiniz bu zenginleşme yarışındaki sevdanıza semanın gözleri dört başı mamur kan ağlıyor. Fakrınızın verdiği şımarıklık yoksun olan yoksulluğunuzun gözlerini kör ediyor; ''Yoksulluğum övüncümdür'' diyen Peygamberin Ümmeti olduğumuzu unutuyorsunuz.

Siz Tanrı'sınız hatta; bu ayrıntıyı unutuyoruz bazen, affedin! Ama hatanın ötesine taşınan davranışları idrak edemiyor; ettirmeye çalışanların gözlerini oyuyorsunuz...

Ey insanoğlu! Sana verilen o yükü dağlar bile kaldıramamıştı ki; sen de O'nun verdiği yükü kaldıramayan dağları da ben yarattım edasını salınacak kadar ileri gitmesen keşke!!

Melekleri dahi ürküten; semayı ağlatan bu acziyet senin fakirliğini ortaya koymakta insanoğlu, uyan! Aç gözünü!

Batsın makamlar, mevkiler! Batsın dünyevi hevesler!! '' Ne varlığa sevinirim, ne yokluğa yerinirim '' diyen Yunus Emre'den haddinize olmayarak, fazlanız mı var?!

Dünya'daki istisnasız her şeyin müsebbibi mülkiyet edinme tutkusu, arzusu, acziyeti.. Bu tutkular her geçen gün ömrümüzden takvim eksiltirken; hiç ölmeyecekmiş gibi yaşarcasına dünyevi meseleler uğruna toplumu birbirine düşürmenin ne manası var? Lütfen bunu açıklar mısınız bana?!

Yazık! Çok yazık!!

Mümkünsüzlüğü talep etmektesiniz istirham ederim; canınız bile size emanetken sahip olduğunuz dünyevi hırslarınızda sürekli arz-ı endam etmektesiniz. Kaosa sürüklerken, karanlığa sürüklenmektesiniz, aczinizle ve fakrınızla.

Ölümsüzlük iksirini değil suskunluk iksirini bulsanız; susma orucuna yatsanız; ölmeden önce ölüp kendi muhasebenizi yapabilir miydiniz? Ne yaptım ben Allah'ım? Kendime ne yaptım; nefsime neden zulmettim?! Yalan, riya, iftira, kaos, ötekileştirme, dışlama, toplumda çok katmanlı ayrıştırmalar yapma, hatta kendine yabancılaşma. Bunların cezasını kendinize biçebilir miydiniz?!

Ah ki, ne ah!!

Biz kimiz Ya Rabbim?!

Cahilliğin üst seviyesinde olan bu tutumlarımızdan dolayı affını dileriz. Senin olan aklımızı, ruhumuzu ve onun günahını/ acizliğini/ yoksulluğunu/ yoksunluğunu bağışla!! (Amin).

İnsanlık mertebesi seviyesini sürdürebilmek,

Ümidi ve kaygılarıyla.YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.