'TRT Çocuk', çocukların hayal dünyasına dokunma!

'TRT Çocuk', çocukların hayal dünyasına dokunma! DİN
5,0
17.10.2013 04:34:38
A+ A-

Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarı, 2023 hedefine tam gaz ilerliyor. 

Nedir bu hedef?

Toplumun sosyal dokusuna müdahelede bulunarak, kitleleri daha kolay kontrol altında tutabilmek, onları istenilen her kararın alınabilmesi için yönlendirebilmek ve bu nedenle iktidarlarının devamı için 'Dindar bir nesil yetiştirmek!' 

AK Parti iktidarı bir yandan kendisinden önce atılan 'modernist format 'demokrasi' adına ortadan kaldırma mücadelesi verirken, diğer yandan boşalan yere, çerçevesini kendi belirledikleri 'geleneksel, dinsel format'ı atmak için uygun hale getirme uğraşını vermektedir.

Bu pratik adımlar iktidar gücü kullanılarak eğitim sisteminde zaten yapılıyor. 4+4+4 eğitim sistemi ile okullar İmam-Hatip'lere dönüştürülüyor. Aslında Türkiye'nin ne bu kadar imama, ne de hatibe ihitiyacı var. Bu da yetmiyormuş gibi zorunlu din dersleri yanında seçmeli(!) 'Kuran-Kerim' ve 'Hz. Muhammed'in Hayatı' dersleri de programa ekleniyor.

Dikkat edilirse bunlar devlet eliyle bizzat iktidarın sorumluluğunda pratiğe geçen uygulamalardır. Böylece 'toplum mühendisliği'nin el değiştirerek devam ettiğini görüyoruz. Bu açıdan Kemalizm ölmedi!

İktidarın uygulamaları dışında, durumdan vazife çıkaran diğer başka kurumlar da kendilerini 'yeni dönem'e uyarlıyorlar. Örnek olarak buna TRT'yi gösterebiliriz. 

Kamu yayıncılığı yapmakla görevli TRT'nin içeriği, iktidarın genel politikası ile oldukça uyumlu bir şekilde yeniden yapılandırılıyor. Özellikle TRT Genel Müdür İbrahim Şahin'in son dönem açıklamaları bunu gösteriyor.

Anlaşılan o ki, geç kalma korkusu yaşayan TRT 'dindar bir nesil yetiştirmek' için kolları hemen sıvamış. Geçenlerde TRT Çocuk'ta yayınlanan çizgi filmlere yönelik yeni bir düzenlemenin yapılacağı açıklandı.

Bu durumu 11.09.2011 tarihli T24 internet gazetesi haberine göre İbrahim Şahin şöyle ifade etmiş;

" Çınar isimli bir çalışmamız var. Burada Osmanlı padişahlarını anlatacağız. Osman Bey'den başlayacağız 2. Abdülmecid'e kadar geleceğiz. Bu çizgi filmle çocuklar tarihimizi öğrenecek. Ancak diğer çizgi filmlerde hayal ürünü varlıklar, uçanlar, kaçanlar, uzaylılar, doğaüstü yaratıklar var. Bu çocuklar için tehlikeli diye düşünüp büyük paralarla kendi filmlerimizi çekip çocuklara sunuyoruz. Kendi karakterimizi oluşturuyoruz, kendi kültürümüzü, milli ve manevi değerlerimizi katıyoruz." 

Şimdi bu açıklamalara güler misin, ağlar mısın?

TRT son kertede mevcut iktidarın devamını sağlamak için çocukların 'hayal dünyaları'na müdahale etmekte bir sakınca görmemektedir. Yeni kuşağa el atmak tam da böyle oluyor. İstenilen hedefe çocukların hayal dünyalarını biçimlendirmek ve onları tek bir yöne şartlandırarak varılmak isteniyor. Görülüyor ki böyle bir çaba ile TRT kendi üstüne düşen görevi layıkıyla yerine getirme çabasındadır.

Osmanlı padişahlarının anlatılacağı bu çizgi film projesi yani 'Çınar' hakkında insanın aklına bazı sorular getiriyor:

* Bu çizgi filmde galiba(!) küçücük çocuklara 'tekdüze' Osmanlı padişahlarının anlatması, iktidarca bir 'format atmak' olarak  değerlendirilmiyor?

* Bu çizgi filmde herhalde(!) Osmanlı padişahlarından Yavuz Sultan Selim'le beraber padişahların aynı zamanda Sünni İslam'ın 'Halife'si olmaları, iktidarca çocuklara bir 'inanç ve mezhep dayatması' olarak değerlendirilmiyor?

* Bu çizgi filmde anlaşılan(!) Osmanlı'nın sürekli farklı din, inanç, kültür ve kimliklere sahip olan bölgelere yönelik fetih savaşlarının normalleştirilerek anlatılması, iktidarca 'milli ve manevi değerler' in aşılanması olarak değerlendirilmiyor?

Çünkü böyle bir değerlendirme yapılsaydı, bu tarz bir çizgi filme en başta Sayın Başbakan'ımız karşı çıkardı.

Başbakan'ımız karşı çıkmayacak olsaydı hiç şu sözleri sarf eder miydi:

"Devlet vatandaşına yaşam tarzı dayatamaz. İnanç, mezhep dayatamaz. Çocukluktan başlayarak format atamaz. Tek tip vatandaş için, zulmedemez." 

Anlaşılacağı üzere bu ülkedeki tüm çocuklar, daha 'inancın, dinin, ibadetin' ne olduğuna dair herhangi bir olgunluğa ulaşmadan, İslami bir şartlandırma ve koşullandırma tehlikesi ile karşı karşıya kalmışlardır. Çocuklara yönelik bu dinsel referanslı politikalar ya onların 7 yaşında namazlara götürülmesi ve ezberletilmiş davranışlara yöneltilmesi şeklinde ya da çizgi filmlerde halife olan Osmanlı padişahlarını onların hayal dünyalarına sokma ve İslam adına yapılan herşeyin mubah olduğu inancını aşılama hedefli olarak uygulanmaktadır.

Dini, dili, ırkı, cinsiyeti, milliyeti fark etmeksizin bu ülkedeki bütün çocukların 'hayal dünyaları ve gelecekleri', iktidarca ve yandaşları (TRT Çocuk) ile birlikte 'dindar bir nesil yetiştirmek' için ele geçirilmeye ve tahrip edilmeye çalışılıyor!YORUMLAR

Düzeltme: -

'Bu durumu 11.09.2011 tarihli T24 internet gazetesi haberine göre İbrahim Şahin şöyle ifade etmiş' cümlesindeki tarihi yanlış yazmışım. Doğrusu; 11.09.2013! Yani bu açıklamalar çok çok eski değil.

4 2
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.