Trt sunucusunun İslami tuhaflığı

Trt sunucusunun İslami tuhaflığı DİN
0,0
28.12.2015 15:21:03
A+ A-

Bilimin olmadığı yerde algısal olmayan tutarsızlıklar algılanmaz, bilinmez; felsefenin olmadığı yerde ise felsefel gerçekler, felsefel tutarsızlıklar algılanmaz, bilinmez yani felsefenin ve bilimin olmadığı yerde 'hiç sorun yoktur', herşey doğru halinde olup bitmektedir.
 
Dünyada demokrasiden eğitime, sanattan modaya, turizımdan(turizmdan) hukuka kadar herşeyin daha iyiye değil daha kötüye gitmesi durumundan kuşkusuz ki medya da payını almaktadır ve medyada bol bol Türkçe yanlışlarıyla karşılaşmaktayız örneğin 'Ben de' derken 'de'nin ayrı yazılmaması gibi, yani nicel şeyler. Ancak artık bu tutarsızlık tuhaflık durumunu almakta ve nicel tutarsızlık yanında bir nitel tutarsızlık boygöstermektedir(boy göstermektedir) zorunlu olarak yani artık medyadaki tutarsızlıklar, yanlışlar yalnızca imla ile değil düşünceye, mantığa, inança da yansımakta.
 
Bu konuda daha önce de yine Trt televizyonundan bir örnek veren bir yazımı yayınlamışdım(yayınlamıştım) internette,'Trt: Maalesef şehit haberleri geliyor' başlıklı; şimdi yine Trt'den ancak bu kez radyosundan bir örnek vereceğim: 'Maalesef hakkın rahmetine kavuştu'. 
 
Bir Trt çalışan ölmüş; ve Trt'nin türkü radyosunda, 28.12.15 tarihindeki, saat 14.55 civarındaki bay sunucu o kişi için aynen şöyle dedi: 'Maalesef hakkın rahmetine kavuştu'.
 
Belli ki Trt 'maalesef' sözcüğünü kullanmayı pek seviyor. Öte yandan ise; İslamiyet'e göre, ölmek yani Allah'a kavuşmak 'maaleseflik' birşey değildir. Yani bir yandan; ölümü 'düğün' sayan Mevlana'yı övüyorsun, öte yandan da ölüme 'maalesef' diyorsun. Yani adam cehenneme gidecek olsa neyse; ya cennete gidecekse, neden 'maalesef' diyorsun?
 
Yani artık 21. yüzyıl yalnızca nicel çelişkilerin değil, nitel çelişkilerin de ayyuka(göklere) çıktığı bir yüzyıl olacak ve insanlık binlerce yıl önceki ilkellik, barbarlık, vahşet, bilimdışılık çağına dönmekle binlerce yıl sonrasının felsefel, bilimsel dünyası arasında bir seçim savaşımı içinde de olacak ve bu savaşımda, felsefe ile, bilim ile, kitap okumakla ilgisizlik anlamına gelen siyaset, siyasetçilik, siyasetçiler ise binlerce yıl sonrasına değil binlerce yıl öncesine dönmenin yanında olacaklar.
 
Atı alan Üsküdar'ı geçmiş de atda(atta) felsefeyle, bilimle, akılla, mantıkla ilgili birşey yok.
 
Yani şehite bile 'maalesef' diyen Trt, bu kez de vadesi ile ölen çalışanına 'maalesef' dedi. Sanırım Trt çok mutlu olunan, cennet gibi bir vaha gibi olmalı ya da Trt'de maaşlar çok yüksek olmalı. Yoksa 'maalesef' neden olsun?
 
Evet, Trt biçim olarak Türkçeyi güzel, doğru, iyi kullanıyor ancak mantık olarak sıfır kullanıyor. Yani cafcaf var, öz yok.
 
Belli ki insanlar bırakın dini; kendi dinlerini bilmekten bile uzaklaşıyorlar artık. Çünkü din ilimdir ve ilim zor gelir.
 
 
Necdet Gürçiftçi
Patentsiz, dinsiz, yerli üretim bir Türk/Türkiye bilgesi
İnternette yayınlandığı zaman: 28.12.15/15.19