Türkiye'nin Guy Fawkes'i kim?

DİN
0,0
20.11.2014 14:37:06
A+ A-

400 yıllık bir hikaye

Gerçek Guy Fawkes'un hikayesi film ve çizgi-romandan çok daha eskiye; 1600'lü yıllara dayanıyor.

Vendetta İngilizce kinle karışık nefret anlamına geliyor. Kimileri bizdeki 'kan davasına' karşılık getiriyor.

''Peki ya adam kimdi? İsminin Guy Fawkes olduğunu biliyorum. (5 Kasım) 1605'te Meclis Binası'nı havaya uçurmaya kalkmıştı. Ama gerçekte kimdi? Neye benziyordu? Bize onu değil, fikirlerini hatırlamamız söylendi. Çünkü biri yakalanabilir, başarısız olabilir, öldürülüp unutabilir. Ama bir fikir 400 yıl sonra bile dünyayı değiştirebilir.

Guy Fawkes neyin peşindeydi?

guy_fawkes

Özgürlük savaşçısı ve halk kahramanı gibi görünen Fawkes, aslında tam tersine dünyanın en köklü demokrasilerinden birini kurmaya çalışan İngiliz Meclisi'ni havaya uçurmayı hedefliyordu. Amacı Kral'ı ve bütün milletvekillerini öldürüp yerine Katolik Hristiyan şeriatını temel alan birdiktatörlük kurmaktı.

Fawkes 8 yaşındayken babasını kaybetmişti. Annesinin ikinci kocası (yani Fawkes'un üvey babası) koyu bir katolikti. Babasının etkisiyle o da azılı bir Katolik'e dönüştü. Hatta bu uğurda katolik ve protestanların meşhur 8 yıl savaşında katoliklerin tarafında savaştı. Hayatını İngiltereyi katolikleştirme uğruna harcadı.

İngiltere 1532-1536 yılları arasındaki reform döneminde kiliseyi krala bağlamış, din adamlarının halk ve iktidar üstündeki etkisini azaltmıştı. Guy Fawkes, bu yeni düzeni bir türlü hazmedememiş, yerine Katolik Kilise'nin yeniden egemen olduğu bir düzen kurmaya karar vermişti. Bunun için de mevcut sistemi ve yöneticilerini yok etmesi gerekiyordu.

Bunun için iki ayaklı bir plan yaptı.

5 Kasım 1605 tarihinde Robert Catesby ve ekibi Kral James'i suikastle ortadan kaldıracaktı (oysa James diğer krallara kıyasla katoliklere karşı çok daha yumuşak davranıyordu).

Fawkes ise eşzamanlı olarak İngiliz Meclis'inin altındaki mahzene doldurduğu 36 varil barutu patlatarak bütün vekilleri parça parça havaya savuracaktı.

Bu iki eylemle halkın egemenliğini temsil eden parlementer sistem yıkılacak, baskıcı katolik monarşisi yeniden iktidara taşınacaktı. Yeni düzenin emanet edileceği kişiyse Kral'ın 9 yaşındaki kızı Prenses Elizabeth olacaktı.

Guy Fawkes ve darbe heyetini temsilen o dönemde çizilmiş bir illüstrasyon.

Guy Fawkes ve darbe heyetini temsilen o dönemde çizilmiş bir illüstrasyon.

Bu korkunç plan imzasız bir ihbar mektubuyla haber alındı. Guy Fawkes ve arkadaşları suçüstü yakalandı. 31 Ocak 1606'da asılarak idam edilmesine karar verildi. Fawkes halk huzurunda idam edilenlerin cesetlerinin daha sonra halk tarafından parçalanacağını biliyordu. Bu yüzden idamdan hemen önce idam sehpasından atlayarak boynunu kırdı ve hayata gözlerini yumdu.

Özetle  özgürlüklerin ve halkın iktidarının sembolü haline gelen Guy Fawkes'un asıl hikayesi olayın özüne böylesine ters. Hatalar üstüne inşa ettiği (kendi) doğrularına bahaneler bulmak en becerikli olduğumuz konulardan. "O zaman öyleymiş ama şimdi de böyle" kolaycılığı da her konudaki kurtarıcımız.

Halen konu başlığımızın cevabını almış değiliz,farkındayım.Türkiye'in Fawkes'i var evet ama bizimkisi biraz farklı işlev görüyor.Şöyle ki;Bizim Fawkes'imiz meclis binaları yıkmaya çalışan değil aksine ülkenin her yerine Adalet Sarayları yapan ve bu saraylara 'adelet savunucuları yerine adalet savucuları' 'hakim' kılarak adaleti sistem tarafgirliği haline getiren ve yine bu saraylara adalet getirmek için getirilen ancak adalete  karşı adeta ''canlı bomba'' işlevi görenleri yerleştiren kişinin Fawkes'in getirmek istediği totariter adalet anlayışından bir farkı var mı ?

Adalet, istenilen amaca topluma 'dayatma anlayışıyla' ulaşılmak yada her şeyi bu amaca mübah kılmakla hakim kılınamayacağı apaçık ortadadır. Adaletin ancak kimsenin dayatmadığı yani kimsenin dayatma yapacak güce sahip olamayacağı bir toplumda hayat bulacağını unutmamamız gerekir.

Siz Türkiye'in Fawkes'in kim olduğunu anladınız.

Adalet dolu saraylarda yaşama dileğiyle..Saygılarla..

    YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.