Ulemalar ne derse o!

Ulemalar ne derse o! DİN
0,0
02.09.2014 17:10:07
A+ A-

Bir ülkede maden ocağında çalışan işçilerin olası bir facia durumunda hayat kurtarıcı olarak bilinen yaşam odaları bulunmuyorsa ve yaşam odaları varmış gibi resmi ruhsat kayıt tutanakları onaylanıyorsa..

Bu birrr..

İkincisi..

Böyle bir maden ocağında herhangi bir nedenle grizu patlaması veya gaz sıkışması sonucu bir facia yaşandığında işçilerin hayatlarını kurtaracak yaşam odalarının bulunmaması nedeniyle yüzlerce insan hayatını kaybediyorsa yüzlerce çocuk yetim bırakılıyorsa..

Ve de üçüncüsü..

Böyle bir facianın ardından -amiyane tabirle- züğürt tesellisi misali ölen insanlara 'şehit' denilerek ailelerine 'şehit aylığı' adı altında maaş bağlanarak sorumluların vicdanlarını rahatlatma bağlamında böyle bir yol deneniyorsa..

Ve de dördüncüsüü..

Böyle bir facianın ardından ölen insanlara ağıtlar yakılıyor gözyaşları dökülüyor ve sorumlulara karşı demokratik haklar bağlamında doğal olarak hukuksal direnmeler söz konusu olduğunda devreye ulemalar sokulup ölenlerin ailelerine şehitlik mertebesi bağlamında telkinlerde bulunuluyorsa o ülkede artık yapacak pek bişey kalmamış demektir!

Çok ince çizgi üzerinden ve İslam inancına göre değerlendirilmesi gereken konu olan şehitlik kavramı tartışmaya muhtaç bir konu olduğunu düşünuyorum.

İnançlarımıza göre şehitlik kutsaldır. Önemli bir konudur. Hassas bir konudur!

Şihit nasıl olunur?

Şehit kimlere denir?

Tüm bu konular Kuran-i kerimde mevcut iken birilerinin vicdanlarını rahatlarmak için şehitlik mertebesi siyasi dolgu olarak kullanılması ise doğru değildir. Günahtır ayni zamanda!

Soruyorum şimdi sizlere sevgili okurlarım;

Soma'da yaşanmış olan facia sonrasında ölenlerin aileleri tarafından ağıtlar yakılırken gözyaşları dökülürken ulemaların devreye girmesine ve ölenlerin birer şehit oldukları, şehitlerin ardından ağıtların yakılmasının gözyaşların dökülmesinin günah olduğunu söyleyen ulemalar hakkında ne düşünürsünüz?

Böyle bir Türkiye fotografında kendinizi nereye koymak isterdiniz?YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.