Üniversitelerde cami yapılmasına karşıyım

Üniversitelerde cami yapılmasına karşıyım DİN
3,7
22.11.2014 09:00:48
A+ A-

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Türkiye'de 80'i aşkın üniversitede cami inşaatlarının sürdüğünü belirterek, "15'ini ibadete açtık, 50'sini de 2015'te açacağız" dedi.(soL)
...
Türkiye, her yanı camilerle çevrilmiş bir ülke. Biraz yürümek isteseniz, her kilometre başında, minimum bir cami ile karşılaşırsınız. Sağa dönüyorsunuz cami, sola dönüyorsunuz cami, arkanızı dönüyorsunuz;yine cami.Ülkedeki cami sayısı neredeyse yüz bin tane ama yetmiyor, her üniversiteye de cami yapacaklarmış. Yani cami yapılmasa da olur artık ama kütüphane yok, onu yapın desek, kafir olacağız değil mi? Evet, büyük ihtimalle: "Burası Müslüman bir ülke, camiden rahatsız oluyorsan ülkeyi terk et... Kafir, cami yapılmasına karşı gelemezsin..." gibi cümleler ile karşı karşıya kalacağız. İktidar, yıllardır bu konuda inanılmaz propaganda yaptığı için, en ufak bir eleştiride bile kendi egemenliği altına aldığı kişilerin hakaretlerine maruz kalıyoruz. Camiye ihtiyaç yok. Cidden bir insan çıkıp da ülkede doğru düzgün cami yok, ibadetimi rahatlıkla yerine getiremiyorum diyebilir mi? Peki, bunu dile getirmek din düşmanlığı mı oluyor?
...
Can Dündar, 2007 yılında Milliyet Gazetesinde yazdığı "Sayıyla Kendine Gelmek" adlı, köşe yazısında ülkede 85 bin cami olduğunu yazmıştı. Çok var yani. Öyle böyle değil, bayağı var hatta. Aradan geçen yedi senede, daha fazla yapmazlar dedik ama binlercesi daha yapıldı. O kadar çok alıştılar ki cami yapmaya, hobi haline getirdiler. Önünü alamıyorlar artık. Ülkedeki açlık-yoksulluk sınırı artıyor, insanlar sokakta kalıyor diyoruz, cevap olarak cami açılışının müjdesini veriyorlar. Madenciler, önlem alınmadığı için göz göre göre  ölüyor. işçiler, güvenlik tedbiri olmadığı için onlarca metre yükseklikten yere çakılıyor ve bunlar sürekli oluyor. Bu konu hakkında artık bir şeyler yaparlar diye bekliyoruz; ama kendimizi, yeni camilerin temel atma törenlerini izlerken görüyoruz.. Yani ülkede ne olursa olsun, muhakkak bir beton yığını ya da cami yapılıyor.
...
Nitekim, 12 yıldır cami uğruna doğayı epey katledip, ağaçları kestiler. Yer AVM için müsait değilse, cami yaptılar. İstanbul'un önemli merkezlerine cami yapmak adına proje yarışmaları düzenlediler, yine yeşili betona çevirdiler. Sırf ağaçları kesme zahmetinde bulunmamak için çoğunu yaktılar hatta. Onlarca hayvan yangınlarda ölürken ya da evsiz kalırken, cami ya da gökdelenler yaparak hiçbir şey olmamış gibi davrandılar. Ağaçların ya da hayvanların maddi/manevi bir getirisi yoktu çünkü.
...
Cami yapılmasın demiyorum, eğer ihtiyaçsa, gerçekten yapılsın. Elbette insanlar inançlarını yerine getirmek adına, devletten taleplerde bulunma hakkına sahiptir, buna saygı duyarım ama ihtiyacı geçtim, fazlası olmasına rağmen halen yapılıyorsa eleştiririm. Gerçekten ihtiyaçtan bahsedeceksek, ülkede kaç tane cemevi var yahu? Alevilerin sayısı çok mu az sanki? Cemevi yapmamak için her şeyi yapmıyor mu iktidar? Aleviler yıllardır bununla  mücadele ediyorlar ama her seferinde buna dahi pişman ettiriyorlar. Ben sana saygı duyuyorum, Aleviler de duyar. İhtiyaç varsa cami yapılsın; ama yok. Neden Cemevi konusunda samimiyetsizsiniz peki? Mesela, ülkede kaç tane kütüphane var? Zaman'ın 3 Nisan 2014'deki haberine göre 1118.* (http://www.zaman.com.tr/bolge-haberleri_turkiyede-kutuphane-sayisi-bin-118-iken-kahvehane-sayisi-600-bin_2208768.html)
Yani, 67 bin insana bir kütüphane düşüyor. Kütüphane ihtiyaç değil mi şimdi? Herkesin evi kitap kaynaklarıyla mı dolu? Okuduğum üniversitenin (Ege Üni.), 60 bin öğrencisi varken, kütüphanesi 1.500 kişilik kapasitede ve haliyle, hiçbir şekilde öğrencilere yetmiyor. Bu sadece bir örnek ve çoğaltılabilir.  İktidarın elinde fırsat olsa, Küba'ya bile onlarca cami yapar ama Ruhban okulu ne durumda diye sorsanız, 'başka bir ülkenin cami tadilatına izin vermemesinden dolayı yapmıyoruz' der. (Yunanistan) Çıkar ilişkisi olacak yani. Ülkedeki Rumlar da sırf, bu çıkar karşılık bulursa bu hakka sahip olacak. Bu konuda bir şeyler yapıp Ruhban Okulu açılsın desek, eminim klasik olarak yine gavur etiketini yapıştıracaklar.
...
Halihazırda bu kadar çok cami varken, bir üniversite kalmıştı, oraya da cami yapacağız diyorlar. Anlamak mümkün değil.Üniversiteler bilim yuvası yahu. Ne cami ne kilise ne de diğerleri...Üniversitelerde illa bir şey yapacaksanız, bilim adına yapın. Daha nitelikli öğrencilere sahip olmak adına, eğitimi daha sağlıklı bir hale getirmek için yapın. Labaratuvarların sayısını çoğaltın, kütüphanelerin iyileştirilmesi için adımlar atın -ki çoğu üniversite, bu anlamda çok daha kötü.
Öğrencilere daha iyi imkanlar sunun. Üniversiteler zina yuvası demek yerine, öğrencilere terörist, ateist demek yerine onları anlamaya çalışın. Şaka şaka asla anlamazsınız, bu kısmı ütopik oldu biraz.
Velhasıl kelam, dünyanın en iyi 500 üniversitesinde, en başarılı okulumuz (ODTÜ) 483. sırada. Bunun için bir şeyler yapın mesela. İnsanlar bir şekilde camiye de gider, ihtiyaçlarını da karşılar ama bilimi her yerde öğrenemezler. Yapmayın, bari orada eksik kalsın. Daha az müslüman olmazsınız, din de elden gitmez. Öğrencilerin ihtiyacı oluyor da demeyin, lütfen. Her okulun çevresinde cami var zaten. Hatta çoğu okulun içinde, namaz kılabilmeleri için mescitler de var. Hepimiz biliyoruz. Sırf rantınız için yapacaksınız zaten. Ülkeyi daha da berbat etmeyin. Yoksa bu gazla, yakında üniversiteleri de yıkıp cami yaparsınız, demedi demeyin. Yapılmaz denilen her şeyi yaptınız çünkü. 

https://twitter.com/ZenginAzad

 

YORUMLAR

Haklısın. -

Haklısın kardeşim, İnsanlarımız açlıktan ölürken hala ibadethanelerle ugraşıyorlar. sadece cuma günü dolan camiilerle. Kütüphane hangi üniversite de tam donanımlı var? okullar din yuvası mı? ibadethane mi? kilise de yapın, sinagogta o zaman. tek taraflı olmaz.

2 2
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.