Uyarıyorum, hasta olanların oruç tutması haramdır

Uyarıyorum, hasta olanların oruç tutması haramdır DİN
0,0
07.06.2014 14:42:41
A+ A-

Ramazan’ın başladığı bugün her zaman olduğu gibi çok mutluyum. Çünkü Ramazan ayı benim için her zaman ayrı bir şevk, ayrı bir mutluluk demek. Günün her saati Allah için sabırla ve güzellikle yapılan bir ibadet demek. Oruç tutmak Müslümanlar için farz olan bir ibadet. Ama burada dikkat edilmesi gereken çok önemli bir husus var. Bu yüzden Ramazan’ın ilk gününde bu önemli konuya değinmek istedim. Bu ibadet sağlıklı olan insanlar için farz. Sağlıklı olmayanlar için ise farz olmayan bir ibadet.

(oruç) Sayılı günlerdir. Artık sizden kim hasta ya da yolculukta olursa tutamadığı günler sayısınca başka günlerde (tutsun). Zor dayanabilenlerin üzerinde bir yoksulu doyuracak kadar fidye (vardır). Kim gönülden bir hayır yaparsa bu da kendisi için hayırlıdır. Oruç tutmanız, -eğer bilirseniz-sizin için daha hayırlıdır. (Bakara Suresi, 184)

Hepimizin yakınlarında ailesinde var. Her Ramazan böbrek hastaları, kalp hastaları, tansiyon hastaları oruç tutmak istiyor ve ısrarla bu ibadeti yerine getirmeye çalışıyorlar. Çok yaşlı dedeler, amcalar ısrarla çok fazla hastalıkları olduğu halde oruç tutuyorlar. Oysa hastalar için oruç farz değil, üstelik kişi bu şekilde kendi bedenine zarar veriyor. Bu yüzden hasta olan kişilerin oruç tutması haramdır. Hastaların oruç tutmaması ibadettir. Onlar da bu şekilde Allah’ın emrini yerine getiriyorlar. Allah “hastayken oruç tutmayın” diyor. Onlar da bu emre uyuyorlar. Oruç tutanların çok sağlıklı olması lazım. Bu yüzden Ramazan’ın başlamasına yakın  tüm Müslüman kardeşlerimi uyarıyorum, herkese çok mutlu ve hayırlı bir Ramazan diliyorum.

Kaynak: www.allahicinyasamaknasildir.blogspot.com/

Tüm yazılarım: http://erkanarkutyaziyor.wordpress.com/

Video sayfam: http://video.mynet.com/erkanarkut/videolari/liste

YORUMLAR

Teşekkürler -

Teşekkürler Allah razı olsun Hayırlı huzurlu Ramazanlar, İslam alemine hayırlara vesile olsun.Selam ve dua ile..

0 0
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.