Uyduk Hazır Olan Hangi İmam'a ?

DİN
5,0
18.02.2014 20:28:49
A+ A-

Yıl 1990 Bursa-Keles Kozbudaklar köyü Cevat Özdemir. Cuma namazı kılmak için Ulu Camiine gidiyor. Merdivenlerden çıkarken yaşlı bir adama yardım ediyor. Beraber camiye giriyorlar. Cevat amca benim abdestim yok ben abdest alayım diyor. Yaşlı adamda bende abdestimi tazeleyeyim diyor. Beraber abdest alıyorlar.
        Cuma namazı için ezan okunuyor. Cuma namazının sünnetini beraber kılıyorlar. Camii çok kalabalık adım atacak yer yok. Cevat sünneti kıldıktan sonra bakıyor ki yaşlı adam yok. Camii içinde gözleriyle yaşlı adamı arıyor. Fakat bulamıyor. Namaz bittikten sonra ayakkabısını alacağı sıra yaşlı adam evlat benim de ayakkabılarımı verir misin? diyor. Cevat ayakkabıları veriyor. Beraber camiden çıkıyorlar.
        Yaşlı adam bazı sırlar anlatıyor. Bu durumu kimseye söyleme diyor. Beraberce Ulu Cami'den aşağıya doğru iniyorlar. Cevat yaşlı adama hürmet ediyor yemek yemeyi teklif ediyor. Yaşlı adam kabul etmiyor. Ulu Camii'nin biraz aşağısından ayrılıyorlar. Cevat Özdemir bu olayı herkese anlatıyor. Akşamleyin Bursa'dan köyüne geri dönüyor.
        Gece rüyasında yaşlı adam elinde bastonuyla geliyor. Senden çok mu şey istedik? diyor. Elinde bastonuyla Cevat'a kızıyor. Bu olay her gece tekrar etmeye başlıyor. Cevat çok büyük bir sıkıntıya düşüyor. Ne yapacağını şaşırıyor. Sırrı açıkladığı için büyük bir pişmanlık duyuyor. Çevresinde bazı kimseler Bursa-çekirge de bir hocanın olduğunu ve ona gitmesi gerektiğini söylüyor. Cevat ertesi sabah ilk işi Bursa-Çekirge'ye gidiyor. Hocaya durumu anlatıyor. Hoca arif bir zat meseleyi kavrıyor. Evladım tövbe etmen gerekiyor başka çaresi yok diyor.
        Cevat, hocayla birlikte tövbe ediyor. Cevat, hocaya para teklif ediyor. Hoca parayı kabul etmiyor. Evladım bu parayı Mum Yakmaz Dede'nin türbesine bağışla diyor. Cevat, hocanın dediğini yapıyor Mum Yakmaz Dede'ye geliyor. İhtiyar adamla ayrıldığı yere bakıyor. İhtiyar amcanın sözünü hatırlıyor. Benim evim burada.
       Fıkıh kurallarına göre bu olay doğru mudur? Diyelim ki cuma namazı veya bayram namazı kılacağız. Olur ya hastalık veya bir sebepten imamım abdesti bozuldu. Söyleyemedi bize, öylece namaz kıldırdı. Ne olacak? Diyorlar ki: İmam abdesti tazeleyecek tekrar namaz kılacak cemaatin namazı geçerlidir. 1985 yıllarında Türkiye darül harp deyip cuma namazı kılınmaz diyen hocalar vardı. Peki cemaatin namazları ne oldu şimdi.
        Niyet ettik cuma namazını kılmaya uyduk hazır olan (imam hazır değilse) imama hazır olan imam Mum Yakmaz Dede. Demek ki her imamın arkasında namaz kılınır. Yeter ki sen şu gözünü iyi aç. Nuru tevhid aştı 70 bin hicap perdesi açta bak hazır olan imam kim? Göremezsen sendedir kusur. Allah kabul etsin.


YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.