Ve Bugün Kandil

Ve Bugün Kandil DİN
0,0
23.01.2013 20:06:14
A+ A-

 

Bugün kandil.  İslam dininin peygamberi olan Muhammed Bin Abdullah'ın doğum gecesi ve aynı zamanda Hicrî Rebiülevvel ayının onikinci gecesidir.

Şahsen bir dinin emir ve yasaklarına tabi olacak olgunluğa erişemedim ve kendi beş duyu organlarımla kazandığım tecrübelerle hayatımı idame ettiriyorum. Yo hayır Allah'a inanıyorum. O'nun bir Perygamber gönderdiğine ve İslam'ın Allah katındaki tek din olduğuna inanıyorum ama henüz bunu içime sindirebilmiş ve hayatımı bu prensip üzerine yerleştirebilmiş değilim.

Çevremde Allah'ı inkar eden kimse yok. Ama benimle birlikte kimse de Allah'ın varlığını kabul etmekten başka bir gayretin içerisine girmiyor. Çünkü İslam'ın "bizce" bizden beklentileri çok yüksek ve biz bu beklentileri karşılamaktan aciziz. Neticede "İslami" duruş hem kendimizle ve hem de çevremizle bir mücadeleyi gerektiyor ve kimi zaman bu mücadele çok zahmetli ve birçok kayıba neden oluyor. Bu zahmet esasında insanın lehine olmakla birlikte, ademoğlu  şu üç günlük dünyada bu zahmeti hiç ama hiç çekmek istemiyor. Örneğin yakışıklı bir ademoğlu, güzel kız arkadaşıyla hafta sonu romantik bir kaçamaktan vazgeçmek istemiyor. 

Olayın sosyolojik boyutunu irdeleyecek kadar akademik bir bilgim yok ama gördüğüm kadarıyla çevremdeki müslümanlar çok umutlu yarına dair. Hafta sonu güzel kız arkadaşıyla kaçamak yapan ademoğlu bir gün Allah'a tamamıyla tabi olacağını ve Allah'ın kendisini affedeceğine inanıyor. Yoksa o kaçamağın çok fazla bir tadı çıkmaz.

İnsanlar Allah'a inanıyor, inanmak istiyor çünkü başları sıkışınca ve açık kapı bulamadıklarında insanüstü bir güce muhtaç oluyor. Ama ademoğlu Allah'a inanırken de hafta sonu kaçamaktan geri durmak istemiyor.

Dini sadece insanların kalbinde olması gerektiğine inandıran bir sistemin çocukları olarak, sosyal hayatın içinde İslam'a bir yer koyamıyoruz. Yakıştıramıyoruz bazı şeyleri. Aslında bir kandil gecesinde kaleme alınması çok hoş olmayan şeyler bunlar ama son dönemde karşımıza çıkan yansımalar.  

Bugün kandil. İnsanlar birbirilerine süslü kandil mesajları çekecekler, belki camiye gidecekler, belki ellerini semaya açıp Allah'tan af dileyecekler ama yine de çoğumuz yarın sabah normal hayatımıza geri dönüp, üç günlük dünyanın nimetlerinden geri durmayacağız... 

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.