Yakarlar Orayı!

Yakarlar Orayı! DİN
5,0
20.04.2014 02:14:22
A+ A-

%99’ı Müslüman olan  bir ülke lafının fazlasıyla lanse edildiği toplumumuzda, ateistler, örgütlenerek İstanbul/Kadıköy’de ilk Ateizm Derneği’ni kurdular.
Daha önce,  internet sansürüne karşı  yaptıklarıyla  gündeme gelen Ateizm Derneği ,uzun süren çalışmalar neticesinde resmi statü kazandı.

Uzun süredir sanal ortamlarda aktif şekilde yer alan ve çeşitli sitelerde birleşen  ateistler, devletin de izin vermesiyle artık resmi olarak, sanal dışında da seslerini duyurabilecekler.
Dernek, daha önce de resmi olarak birçok kez girişimde bulunmuş fakat bu girişimlerde başarılı olamamışlar. Derneğe göre başarısız olmalarının en büyük nedeni, siyasi fikirlerin, ateizmin önüne geçmesi.

Dernek üyelerinden Selin Özkohen, IMC Tv’ye yaptığı açıklamada, daha önceki girişimlerin başarısız olmasının nedenlerini, şu sözleriyle değerlendirdi:’’ Ateizm, sadece dine karşı bir inançsızlık tavrıdır; ama siyasi konularda bambaşka şeyler olabiliyor. Aramızda sağcısı-solcusu var ve gerçekten bunlar yüzünden, diğer girişimler başarısız olmuştur.’’

Derneğin Geçici Yönetim Kurulu Başkanı Tolga İnci ise Mirgün Cabas’la Her Şey adlı programda yaptığı açıklamada, önceki girişimlerin başarısız olmasının nedenlerini şu sözleriyle değerlendirdi:’’ Siyasi görüşler, derin bölünmelere  ve parçalanmalara neden oluyor ve bir sürü girişim bu yüzden çöktü. Bu yüzden  akıllandık. Prensiplerimizden bir tanesi, siyaseti hiçbir şekilde derneğe karıştırmamak. Her siyasi görüşten, her felsefi görüşten üyelerimiz olabilir.Ama siyasi görüşleri, derneğe yansıtmayacağız.’’

Derneğin açılmasıyla birlikte, sanal ortamda derneğe onlarca mesaj gönderiliyor ve bu mesajlarda en çok dikkat çeken kısım, mizahi olarak yazılan ‘’yakarlar orayı’’ cümlesi. Bu algının oluşmasının en büyük nedeni, dini düşüncelerini dile getiren Aziz Nesin’in Madımak’ta diğer aydınlarla birlikte diri diri yakılmaya çalışılması. Aradan 21 sene geçmesine rağmen Ateistler, endişelerini mizahi şekilde de olsa dile getiriyorlar. Turan Dursun, Bahriye Üçok, Muammer Aksoy gibi birçok aydının, dini düşüncelerinden dolayı öldürülmesi, ister istemez bu korkuya sebebiyet veriyor.

Derneğin kurucusu Doç.Dr. İzzet Murat Güler de sanal ortamda yazdığı yazıda, bu konuyla ilgili düşüncelerini takipçileriyle paylaştı. Güler:’’ Bugüne kadar "yakarlar" korkusundan sustuğumuz yetmedi mi artık ?
Korkmaya, bizim gibi düşünen başkalarına da korku aşılamaya devam mı etmeliydik ?
Sizin seçtiğiniz başbakanlar bizi alenen hedef gösterip "terörist" diye yaftalarken, daha ne kadar göz yummalıydık buna..
Hayyam rubaisi paylaşmanın hapis cezası gerektirdiği bir ülkede, birilerinin cehaleti rahat etsin diye daha ne kadar sansürlemeliydik kendimizi ? diyerek, sözlerini tamamladı.

Dernekle açılmasıyla  birlikte, ateist olduğu için hor görülen, dışlanan, rahatsız edilen her bireye, dernek, hukuki açıdan her türlü destekte bulunacak. Derneğin ömrü ne kadar olur bilinmez, umarım ki yapılan mizahlar, sadece mizahta kalır. Bu kapanırsa, elbette bir daha ve daha güçlü bir şekilde açılacak. Düşünceler engellenemez. Herkes, istediğini düşünmekte özgür. İsteyen istediği şeye tapar, isteyen reddeder, sadece saygı duymayı öğrenelim. Ateizm kavramını bilmeden insanları etiketlemek, hiçbirimize bir şey katmaz. Ön yargıları yıkma vakti geldi. Sevmiyorsanız bile derneğe bir kez olsun gidin. Bu size hiçbir şey kaybettirmez. Bir tanecik derneği çok görmeyelim.Unutmayalım; İslam ''Hoşgörü'' dinidir.
 

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.