Yaratıcı savunucuları 1

Yaratıcı savunucuları 1 DİN
0,0
26.11.2013 01:23:32
A+ A-

- Oğlum sağ elinle ye!

- Cehennemde yanacaksınız!

- Kalk ve namaz kıl!

- Kafir seni !

Mahallenin yağız delikanlıları günde beş vakit yaşını almış mecrasını tabei maneviye vermiş olduğuna inanan nirvana basamağındaki mahalli amca tarafından ulvi sakalların ona bahşetmiş olduğu lügattan kullandığı söz bütünlüğünün ses ile dirilmiş duyumsamanın azar makamına mashar oluyorlar. Şehre vurulmuş mekanların ulu orta herhangi bir yerinde aniden yapılan bir hareket ile sizin mahsar olabileceiniz bir lisan. Her yeri sarmış kaçılır fakat bir sonraki durakta bekleyen tarafından beklenen olur.  Bitmek tükenmek bilmez bu Yaratıcı savunucuları ve sözcüleri.

Yanlış mı hatırlıyorum diyerek şöyle semavi kutsal sahifeleri göz ucu ile değil bir bütün olarak inceledim. Temel arziyette ortak nokta şu idi İlk Adem ile başlamış sonra silsile devam etmiş son Peygamber noktasında oluşan ihtilafların dışında bir çok yönleri ve öğretileri ortak idi. Yaratıcı topluma uyarıcı noktasında nebi ve resuller yollamış. Nihai olarak son bulmuş veya beklentisel bir mesih, mehdi ayrıntısı dışında. Temel Kuram hatalar insanlara ait hatalardan daima dönülür. Tövbe ve günah çıkarma ikilemleri oolsa dahi yaratıcıdan daima af dilenebilmektedir. Ve yaratıcının insan ırkının en güzel özelliğinin ve kurtarıcı  seçeneğinin dua olduğunu ifade etmektedir. Keza Nebi ve Resuller uyarıcı noktasında olup zorlama noktasını asla yaşatmamışlardır. Yaşamsal olarak incelediğimizde cefa noktasını hamd ile tamamlamışlardır. İncelediğim yazıtlar arasında güzel bir kaç örnek çıkıverdi;

"Hz. Büreyde (r.a.) anlatıyor:

Resûlullah (s.a.s.)'a, Mâiz İbnu Mâlik el-Eslemî (ra) gelerek:

- Ey Allah'ın Resûlü, ben nefsime zulmettim, zinâ fazihasını işledim, beni temizlemeni istiyorum" dedi. Resûlullah (sav) onu reddetti , geri çevirip meselenin üzerine gitmedi..

Ancak Mâiz ertesi gün tekrar geldi. Yine:

- Ey Allah'ın Resûlü, ben zinâ fazihasını irtikab ettim!" diye ikinci sefer itirafta bulundu. Adamı ikinci sefer geri çeviren Resûlullah (sav) adamın kavmine birisini yollayarak:

-Onun aklında bir noksanlık biliyor musunuz, normal bulmadığınız bir davranışına rastladınız mı?, diye tahkik ettirdi.

Ancak hep beraber:

-Biz onu gördüğümüz kadarıyla, aramızdaki sâlih kişilere denk akıl sahibi biliyoruz" dediler.

Mâiz üçüncü sefer müracaatta bulundu. Hz. Peygamber (sav) onlara yine birini göndererek adam hakkında sordurdu. Yine ne kendinde, ne aklında bir kusur olmadığını söylediler..........." ( Kütübü Sitte - Hudud Bölümü )

" İsa mabede girince, yazıcılar ve Ferisiler kendisine zina suçu işlemiş bir kadın getirdiler. Aralarında dediler: «Eğer onu kurtarırsa, bu Musa'nın kanununa aykırıdır ve böylece onu suçlarız; eğer mahkûm ederse, bu kendi akidesine aykırıdır, çünkü o merhameti tebliğ etmektedir. Bu şekilde Isa'ya varıp, dediler: «Muallim, bu kadını zina ederken bulduk. Musa, böylesinin recm edilmesini emretmişti; buna sen ne dersin?

Bunun üzerine îsa eğilip, parmağıyla yerde bir ayna yaptı ve içinde herkes kendi kötülüklerini gördü. Cevap için sıkıştırırlarken, İsa doğrulup parmağıyla aynayı gösterdi ve dedi: «Aranızda günahsız olan ona ilk taşı atsın.» Ve, yeniden eğilip, aynayı çizdi. Bunu gören insanlar, en yaşlısından başlayarak bir bir çıktılar, çünkü kirli işlerini görünce utanıyorlardı. " ( Barnabas incili 201 )

           ---------- Yukarıda yer alan iki örneklemde kitaplarda yer aldığı gibi nakledilmiştir ----------

Örneklerden gördüğümüz kadarı ile mevcut halkların inanışları arasında yasak olan tutumları cezalandırma noktasında Peygamberler ilk yönelimleri ortadadır. Bu dinleri yaşayan toplulukların örnek olarak kendilerine alması gerekirirken daha ilerici ve zulmedici olarak adımlamışlardır. Peygamberleri ise durum ayan beyan açıktır.

Gelgelelim mevcut toplumda normal olarak dine tabi olmuş kişiler, şuan ki zamansallık içerisinde yer alanların tutumu ise çok farklı olmuştur.

 

------ Devamı gelecek yazımızda -----YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.