Yeniden yön tayini

Yeniden yön tayini DİN
3,8
20.01.2013 19:25:14
A+ A-

Ahmed Hulûsi, 1945 doğumlu, bir Türk araştırmacı -yazar ve dini çağdaş bilimler eşliğinde inceleyen düşünür. Aynı zamanda, devamlı Sarı basın kartı sahibi. Ülkesinde ve dünya çapında esaslı bir okur kitlesine sahip. Anladığım kadarı ile önünde ceketinin iliklenmesinden hoşlanmayan bir insan.

Birçok kitabı başta İngilizce olmak üzere, Fransızca, Almanca, Rusça ve diğer çeşitli dillere çevrilmiş.

İlginç bir makalesi elime geçti.

‘Kur’an’ı neden anlamıyoruz?’

Bakın yazıda özetle neler diyor:

“Niçin Kur’an-ı Kerîm’deki ve tasavvuf dünyasındaki mecaz ve işaretleri tekrarlamakla avunup onların işaret ettiği gerçekleri fark edemiyoruz?

Niçin, beş duyu sınırları içinde düşünmekten kendimizi kurtarıp kozamızın içinden çıkamıyoruz?

Niçin tek kare resim olan stringler boyutunun algılamasının tasavvufta  ‘esma mertebesi’ olarak tanımlanıp ‘ilmi suretleri’ meydana getirdiğini; bunun ötesinin mutlak ‘yok’luktan  ibaret olduğunu algılamıyoruz?

Niçin "Kur’an’a göre ‘necis’ (pis) olan ‘şirk’ düşüncesinden temizlenip ‘tahir’ olmayıp, kendimizi duş altına atarak ‘necis’likten ‘şirkten’ temizlendiğimizi zannediyoruz?”

Evet! Bu açıklamalar, dini anlama yönünde belirli bir farklılaşmanın işareti olarak algılanmalı. Bu hassas noktaya, dinde değişim olarak değil; mevcut klâsik din anlayışına yeni yorumlarla baktığını söylemek yerinde olur.

Böylesine değişimden, beyinleri âdeta zonklatan bir bilgi demetinin varlığından memnun kalmayacak tek kişi yoktur. Anlaşılacağı üzere, yazar, toplum olarak tüm yasaklamalara karşın, hak ettiği ilgiyi yıllar sonrasında da olsa görüyor.

Ne demişler ‘Sezar’ın hakkı Sezar'a.’

Devam ediyorum…

Kelime-i tevhid’in tam anlaşılması sonucu Tanrı’nın tedavülden kalkması, önemli değişiklikleri de beraberinde getirdi denebilir. Söz konusu bu makaledeki, evliyalar arasında kıyasa, tartışmalara sahne olan vahdet-i vücud, vahdet-i şuhud meselesindeki açıklık bunun delili olsa gerek. Ayrıca, madde boyutunun tümden iptali, boyutların yeniden ele alınışı, en çok iki, hatta tek bir boyutun varlığının kabullenilişi, sistemi okumanın pek de kolay olmayacağı, ancak evliya zümresinin buna muktedir olduğu, Fethin savaş sonucu elde edilen zaferlere işaret etmediği, epifizdeki yüksek çözünürlükteki dalga boylarına atıfta bulunduğu, “ismi Allah olan” kavramının detaylı olarak yeniden ve çağdaş bilimler ışığında ele alınıp gündeme getirilmesi, yazının diğer ayrıntıları olarak göze çarpıyor.

Tabi bunlar heyecanı arttırdığı gibi, beklentileri bir hayli güçlendiriyor.

Böyle bir tablo karşısında geleceğe ilişkin düşüncelerin, bilgilerin şaşırtıcı derecede değişmemesi mümkün mü?

Elbette ki hayır!

Ne var ki, toplum inanç, iman ve kültür düzeyi açısından henüz ortak bir noktada buluşamadığından, daha doğrusu, neyi nasıl kavrayacağı hususunda hemfikir olamadığından, bu değişimde ciddî bir ‘yön’ bulma sorunu ile karşı karşıya.

Demek istediğim gayet açık. Ortaya konan harikulâde- canlı bilgiler, eskiden kalma düşüncelerin karmaşıklığı içinde bocalamayı da getirebilecek ve bir uyum sorunu yaşatabilecek.

Toplum şimdilerde, yeni fikirlerin-değerlerin mutlak doğruluğunu kabul etmekle birlikte bunları kendinde bulmaya, oturtmaya çabalıyor.

Çünkü ne kuramsal ne de olgusal bir temele sahipler.

Öyle ki örneğin, eski ifadesiyle “balçık” daha sonra onun yerini alan hücre/nöron sözcüğü dahi artık değerini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalmış gibi. Zira nöronlar, yerini frekanslara bırakıyor.

Çünkü madde boyutu kesinlikle kabul görmüyor.

Madde üzerine demir atmada inat eden, yaşamını bu boyuta göre düzenleyen bizlerin de burada biraz mantık hatası var gibi.

Ama biz tüm ısrarlara rağmen, bu tür sözlere pek dikkat etmiyor, açıkça itibar etmiyoruz.

Sevgili okurlar!

Onun bu bilgilerine istinaden, fikir ortamımızın allak bullak olduğunu söylemek doğru olur. Tabii bu karışıklığın birçok sebebi var.

Ama büyük bölümünün sözünü ettiğim ‘geniş çaplı değişimlerle’ ilgisi olduğu kesin.

Kuşkusuz, eskide kalmış bazı kavramlar kafamıza yer etmiş, kazınmış durumda. En değer verdiğimiz şeyleri, zorlukla edindiğimiz bilgileri birden silip atamıyoruz. Bunların süratle giderilmesi, yok edilmesi gerekiyor. Çünkü bunların karşılığı pozitif bilimde var.

Kur’an-ı anlamamıza engel teşkil edecek ve bizi zor duruma düşürecek bu temel sorunlar varken bir yere varmamız olası değil.

Esasen, yazıda da toplum olarak artık farklı yönlere girmemiz gerektiğine işaret ediliyor.

Bu noktada, bir fikri çatışmadan söz etmek, birikimi, ilerlemeyi ve evrenselliği dışlayıp alışkanlıkların, geleneklerin ve dar ahlâkın peşinden koşulacağını düşünmek çok yanlış olur.

Bütün bunlar, toplumun enerjisini yenileyeceği, sağlıklı düşünme ortamı yaratacağı izlenimini veriyor. Ayrıca, bu düzeni solumamış insanı, ister istemez başkalarının aklına muhtaç hale de getiriyor.

Artık anlayışlar, A grubu toplumun inisiyatifinden çıkmış,  B’ye, C’ye ve D’ye doğru bir genişleme yapıyor.

Dikkat!

Gördüğüm kadarı ile belki de geç kalınmış bir eğitim başlamak üzere. Ben yenileme hareketine uyum gösterileceğine ve eskinin terk edilmesi gerektiğine ve bu sürenin kısa sürede atlatılacağına inanıyorum. Esasen, başka şansımız da yok gibi. Birbirleriyle diyalog halinde olan kazanır diyorum.

En azından öyle olduğunu düşünüyorum.

Ahmed F. Yüksel

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUMLAR

Sezarın hakkı Sezara -

Ahmed Hulusi hakkında yazdığınız bu makaleyi zevkle okudum. Son yazılarınızda sohbetlerini zevkle izlemekteyim. Umarım SEZARIN HAKKININ SEZARA VERİLMESİ konusunda sizin de faydanız olmuş olacaktır ve daha geniş bir kitle A.H.'yi keşfetmiş olacaktır. Bizim gibi farklılıklara tepkili toplumlarda bu biraz zaman alsa da; dediğiniz gibi olacak inşallah..._Mehdi F_

0 0
Severek takip etmeye çalışıyorum -

Ahmed Hulusi hakkında olan bu makale benim de çok ilgimi çekti. Çünkü severek takip etmeye çalışan birisiyim. Hakkında da nerde ne yazılsa ilgiyle takip ederim. Yeniden yön tayini yapmalı insan. Ve toplum da dediğiniz gibi, anlayışını vakit geçmeden, B'ye, C'ye ve D'ye getirmeli. Geç bile kalındı hatta..

0 1
''Evrensel Sırlar'' -

Üstad Ahmed HUlusi'nin en beğenerek ve şoklanarak okuduğum kitabı ''Evrensel Sırları'', yazarla ilgili bu yazının altında tavsiye etmek istedim. Sevgi ve saygılarımla Umarım Sayın Yüksel'in dediği gibi, geç kalmış bir eğitim de başlamak üzeredir ve başlamıştır inşallah.

0 3
Üstad Ahmed Hulusi -

hic bir seyden habersiz,cahilce dunyasinda yasayan, kozamin icine sizan isik, bana o gune kadar bir turlu anlamlandiramadigim ve asla aklima oturmayan annane dede Din ve Tanri kavramlarindan Resulullahin acikladigi Islami, sistemi, ismi Allah olani beynime gunes gibi yansitan Ustad Ahmed Hulusi; Beyinleri canlandiran, Islami cagdas beyinlere ve dahi bizlerden sonraki nesillere yepyeni yenilikci yenileyici bir uslupla anlatan kelimelerin kifayetsiz kaldigi Zat.. Allah Ilmini caglayanlar misali karsiliksizca sunan Ustad.. Degerlendirebilenlerden olmus olmak nasipdir umarim..Sukrunden acizim.. Cok tesekkurler Sn aHMED F. Yuksel.

0 1
Ahmed Hulusi -

İlmi ile yolumuzu aydınlatan Ustad Ahmed hulusi' ye ve bunu aynı güzellikte anlatan usta kalem, gönül dostu siz sayın A.F Yuksel e teşekkür ederim. Karşılıksız paylaştığınız tüm bu bilginin layıkıyla değerlendirilmesini dilerim. Kartal Biçer/ Londra

0 2
Üstad Ahmed Hulusi...... -

Ahmed bey cesaretinizden dolayı sizi canı gönülden kutluyorum.... Çünkü biliyoruz ki Medyada Ahmed Hulusi yi takip ettikleri halde bu cesareti gösteripde O'nun hakkında böyle bi yazı yazmamışlardır... Ve ayrıca bu kadar öz ve net bir şekilde yazdığınız için teşekkür ederim... Kaleminize sağlik yeni yazınızı merakla bekliyorum... ve son olarak bi şey ilave etmek istiyorum.. o kadar yazar okudum fakat Sizin şu bakış açınıza hayran kaldım oncelikle her konuyu en ince ayrıntısına kadar inceleyip sonra yazı haline getirip bunu okuyucuya sunmanız ve bu yazıların kesinlikle bir araştırmanın, uzun bir çalışmanın ürünü olduğu belli tekrar tşk ederim.... saygılarımla.....

0 2
Üstad -

Üstad Ahmed Hulusi hakkında yazılan makalelere öylesine hasretiz ki, bir kalemde okudum.. Hele de yazan kalem; yine bir sufi ve mistik yazar Ahmed F. Yüksel olunca bu daha da anlam kazanmış oldu..Çook teşekkürler yazı için ve son paragraftaki moral verici yorum için.

0 3
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.