Yetiştirilmemiş Ramazan

Yetiştirilmemiş Ramazan DİN
0,0
25.06.2014 00:09:53
A+ A-

Ramazan'da en önemli destekçidir çocuklar. Kapının önünde gürültü yapıp kafanı şişiriyor diye bağırırsın ama gider koşa koşa pideni alır, sana yardımcı olur yeri geldiğinde işlerine koşar. Sen evladına, karşı komşun olan yaşlı teyzeye pide alması gerektiğini öğrettiğinde, o çocuk her zaman yaşlılara karşı yardımcı olur zor durumda kalana her zaman yardım eder. Pide alırken küçük diye aralardan kaynamaması gerektiğini söylersen pide sırası bekler, büyüyünce herkesin hakkına hukukuna saygı gösterir.

 

Çocuk bu, heyecan yapar seninle beraber bir akşam da olsa sahura kalkmak ister. Sen çocuğuna televizyonun sesini çok açmaması, başkalarının oruç tutmayıp uyuyabileceğini söylersen, o çocuk hayattaki farklılıklara ve özgürlüklere karşı saygılı olur. Çocuk edilgendir. Sen bu şekilde yetiştirir büyütürsen, oda kendi evlatlarını bu şekilde yetiştirmeye ve düzgün bir insan yaratmaya çalışır.

 

Gün gelir tabi çocuklar da büyür. Koca insan olur. Hayatta bir yere geldiğini, öğrenenden çok öğretici olduğuna inanır. Hayatta öğrenebildiği kadar fikri,insanlara gösterebildiği kadar saygınlığı vardır.

 

Din de çocuk gibidir. Ne kadar güzelini öğretirsen o kadar güzelleştirirsin. Boko Haram diye bir örgütün kaçırdığı minik kız çocuklarını kendi helali saydığı;
Modern eğitimlere günah dediği;
Işid diye bir örgütün girdiği bölgelerdeki kadınları helali yaptığı;
Kadınlara uygulanan sokağa çıkma yasağını;
Türbeleri,tarihi, malvarlıklarını yakıp yıkan örgütleri lanetleyip sen kendi halkının önüne din bu değildir diye gösteremiyorsan, yeni gelen nesle yaşanabilecek ruhani güzellikleri de anlatamazsın.

 

Olsun biz yine din diye müzeyi cami yapmaya çalışalım. Dinin gereği diye müzelerde sünnet töreni gösterişleri yapalım. Ramazan pidesi de bu yıl çok pahalılandı diye yemeğe odaklı bir ramazan geçirelim. 
Herkese çatlayacak kadar bol yemekli, en harika ve gösterişli benim diye ortalıkta gezinecek ama en az insanlığa sahip ramazanlar olsun...YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.