Yine Ramazan Geliyor; oruç tutmayanların vay haline!

Yine Ramazan Geliyor; oruç tutmayanların vay haline! DİN
5,0
22.06.2014 12:41:26
A+ A-

Ramazan ayına sayılı günler kala, oruç tutmayacak olanlar haklı bir endişe içerisindeler. İslam'a göre sabır ayı sayılan Ramazan'da oruç tutan Müslümanlar, ibadetin nefis terbiyesi kısmını, oruç tutmayan insanlar üzerinde örneğin Aleviler üzerinde tecrübe etmekten imtina etmiyorlar. Ramazan ayında oruç tutmayan ve ladini yaşayan insanlar üzerinde dinsel tahakküm kurmak ve mümkünse bu insanlar üzerinde fiziksel şiddet kullanarak onları yıldırmak vaka-i adidendir. Allah yolunda ibadetle meşgul olup, insanlara hoşgörüyle ve sevgiyle yaklaşılmasını salık veren İslam dininin hilafına, insanları cebren 'hidayete erdirmeyi' üzerlerine farz addeden İslamcı zevat, bilhassa Ramazan ayında 'dinsel terörün' dik alasını icra eylemektedirler. Hal bu minval üzere iken, mümkün olsa da bir aylığına yaşadığımız ülkeyi terk ederek, Ramazan ayında şiddetle ve yıldırıyla muhatap olmayacağımız, insanları hoşgörülü, sevecen ve tahammüllü uzak diyarlara göç edebilsek. Ama ne mümkün, mecburen Ramazan ayında 'inançlı' insanların aksülameline tahammül ve müdafaa edeceğiz gerekirse de kötek yiyerek yerimize oturacağız.

Yaşadığımız memleket yani Türkiye'miz ve üzerinde yaşayan çoğu 'mutekit' insanları, temeli insan sevgisi ve hoşgörü olan İslam'ı, farklı bir perspektifle yorumlamaktan veyahut algılamaktan zevk almaktalar. Şöyle ki, 'mutekitler' oruç tutarak Allah yolunda ibadet yapıyorsa ve bunun yemek yememe ve su içmeme gibi hayli zor şartları varsa, bu şartlara sair insanların da uyması gerektiği yolunda totaliter düşüncelere sahipler. Nefis terbiyesinin sadece kendileri için değil sair ladini yaşayan insanlar için de geçerli olması için ellerinden ne geliyorsa yapmayı (dövmeyi, sövmeyi, hatta öldürmeyi) kendilerine vazife addediyorlar. Bu şekildeki amelleriyle insanları İslam'a, ibadete teşvik ettiklerini zannederek yanıldıkları gibi nefret ettirdiklerinin farkına dahi varmıyorlar. Şu hadisin varlığının farkında olsalar da, gereğini yapmamakta direnmekten zevk alıyorlar: 'Kolaylaştırınız, zorlaştırmayınız, müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz'.

Bizim 'mutekit' insanlarımız, ifa eyledikleri ibadetlerine saygı duyulması gerektiğini ileri sürerek, Ramazan ayında karşılarına geçip yemek yenilmemesi, su içilmemesi ve hatta sigara gibi dumanı pek davetkâr meretlerin 'yakılmaması' gibi olağan hayatın seyrini kısıtlayan bu yasaklara tüm insanların da uyması gerektiğini savunmaktalar. Tabii biz ladiniler de bu düşüncenin sakatlığını ifşa etme gibi zorunlu bir vazifeyle memuruz. Mutekitler Allah yolunda ifa eyledikleri ibadetlerinin (mesela oruç) gereklerini ladini insanlara yayarak, insanları ve toplumu birörnekleştirerek demokrasi denilen Frenk icadı düşünce biçimine aykırı davrandıklarının farkında değiller. Hoşgörü gibi oldukça hoş kavrama, yaratılanı sev yaratandan ötürü(Mevlana),biçimindeki veciz söze muhalefet ettiklerinin ayırtına varmayan 'mutekitlerin' birazcık kıraat etmeleri ve felsefe denilen Dünyalık ve Ahretlik düşüncelerle meşgul olmaları hayırlarına olsa gerektir. Aksi halde memleketimizde hayli yaygın olan düşünce çoraklığı Arap memleketleriyle yarışır hale gelir ki, Allah korusun!

Ramazan'ın bir de 'gösteri' kısmı var ki düşman başına! Oruç tuttuğu iddiası ile yapması gereken işi savsaklayanlardan tutun, Oruç'u yiyen insanların maruz kaldığı kaba dayak ve kan şekeri düşmesinden mütevellit bilhassa trafikte vuku bulan aşırı sinirlilik hali, Ramazan'ın geldiği gibi çabucak gitmesi yönünde duaların bolca edilmesine neden oluyor. Mevcut durum karşısında sesinizi çıkaracak olsanız veya serzenişte bulunacak olsanız cezanız sabit olduğu için hemencecik cayıveriyorsunuz. Oruç tutanların tutmayanlar üzerinde kurmaya çalıştığı manevi baskı da cabası. Sürekli olarak yüze vurulan dinsel vecizeler, söylemler insanı canından bıktırmaktan başka bir işe yaramıyor.

İşin bir diğer boyutu da, Ramazan ayında gıda maddelerine gösterilen aşırı teveccühü fırsat bilen göbekli kapitalistlerin, zam üstüne zam yaparak dar gelirli insanlara yaşamı olanaksız kılması karşısındaki çaresizlik. Sanki Ramazan ayı dışında gıda tüketilmiyor gibi bütün zamların yıl boyu biriktirilerek bu ayda bolca boca edilmesi gibi can sıkıcı durum ortaya çıkıyor. Bu durum karşısında 'mutekit' iktidarımızın hiç sesini çıkarmaması, sesi çıktığı nadir zamanlarda da zorunluluktan ya da muhtekirlerin aç gözlülüğünden dem vurması meselenin nasıl bir sömürü unsuru olarak acımasızca kullanıldığını gözler önüne seriyor.

Ramazan, memleketimizde kan şekerinin her şeyin müsebbibi olduğu, 'mutekitlerin' akıllarını değil sinirlerini kullandıkları ve kaba dayak atmak için fellik fellik oruç yiyen adam aradıkları olağanüstü bir ayın adıdır. Medyadaki bütün söylemlere rağmen insanların kutuplaştırıldığı, Alevilerin ve ladini insanların ötekileştirilmekten de öte üzerlerine bütün şoven düşüncelerin kusulduğu Allah'a şükür ki, geçici bir dönemdir. Bir aylığına da olsa akıl tutulmasının bolca yaşandığı bu aya tahammül etmek maalesef 'boynumuzun borcu'. Oysa davranış itibariyle sınav niteliği taşıyan bu ayda, kendi gibi düşünmeyen, yaşamayan ve inanmayan insanlara karşı hoşgörü ve anlayış içerisinde yaklaşım gösterilse her şey daha güzel olabilir. Bereketli, verimli ve çok kültürlü Anadolu'muz, çoğunluğa sahip ve Sünni İslam inancını benimseyen insanlar tarafından çoktan çorak bir araziye dönüştürülmüş durumda. Bunun geri dönüşümünün oldukça zor olduğunu söylemek ise acıtıcı bir gerçekliktir.

21.06.2014  YORUMLAR

Yanlış düşünüyorsunuz,kafanızdaki şeytanı çıkarın. -

"Ramazan, memleketimizde kan şekerinin her şeyin müsebbibi olduğu, 'mutekitlerin' akıllarını değil sinirlerini kullandıkları ve kaba dayak atmak için fellik fellik oruç yiyen adam aradıkları olağanüstü bir ayın adıdır" Yukarıdaki düşünceleriniz tamamen yanlıştır kafanızdaki şeytanı çıkarın ve kendinizle insanlar ile barışık olun.Siz oruç tutmuyorsanız size illa tutun diyen varsa o zaten oruç tutsa da tutmasa da yaptığı iş islama aykırıdır.Seç beğen yaşa sonucuna katlan hesap gününde size kim karışabilir.Ama oruç tutanın da karşısına geçerek yemek yemek ve sigarada içmeyin yani...

0 1
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.