Yusuf Suresi’nden ayetler açıklayalım

Yusuf Suresi’nden ayetler açıklayalım DİN
0,0
30.11.2013 20:23:05
A+ A-

 

Bir Müslüman’ın Kuran’la düşünmesi, kalbine Kuran’ı çok iyi yereştirmesi, olaylar karşısında hep Kuran’la hüküm vermesi çok önemli. Çünkü ancak Kuran’la düşündüğünde doğru davranabilir, doğru düşünebilir, doğru cevabı verebilir, doğru adımlar atabilir. Tıpkı peygamberler gibi. Onlar Kuran’dan asla taviz vermediler, hep Kuran’a göre hareket ettiler. Bu yüzden de akıllarıyla, ihlaslarıyla ve samimiyetleriyle gönderildikleri kavimlere çok güzel örnek oldular. Bugün hikmetlerle dolu Yunus Suresi’nden birkaç ayet açıklamasını sizlerle paylaşmak istiyorum, münafıkların karakterlerinin anlaşılması açısından son derece önemli ayetler bunlar:

 “Akşam üstü babalarına ağlar vaziyette geldiler.” (Yusuf Suresi, 16. Ayet)

Genellikle baskın yapılacağı vakit, birisine bir kötülük yapılacağı vakit akşamüstü seçilir ki insanlar korumasız olsunlar. Yardım istemek durumunda kaldıklarında yardım isteyecekleri kişiler ya uyuyor oluyorlar, ya hayattan çekilmiş oluyorlar. Aktif bir hayat olmuyor akşam. Onun için baskın yapmak isteyenler, kötü niyetli olanlar genellikle akşamı tercih ederler. Bir de ağlar vaziyette gelirler. Oyun oynamak isteyenler hep ağlayarak suçlama yaparlar. Mesela bir Müslüman’ı suçlamak isteyen ağlayarak, zırlayarak gelir ki etkili olsun. Yani hem masum görünsün hem de duyanların duygularını istismar etsin. Kötü niyetli kişiler tarafından, inandırıcılık kazandırmak için taktik olarak, yöntem olarak ağlama kullanılır çoğu zaman.

Dediler ki: "Ey Babamız, gerçek şu ki, biz gittik, yarışıyorduk. Yusuf'u da yiyeceklerimizin (veya eşyamızın) yanında bırakmıştık. Fakat onu kurt yemiş. Ne var ki biz doğruyu söylesek bile sen bize inanacak değilsin." (Yusuf Suresi 17. Ayet)

Dediler ki: "Ey Babamız, gerçek şu ki, biz gittik,”Onun şefkatini etkilemek için “Babamız” diye söylüyorlar. “Gerçek şu ki” Yalancı adamların ilk yaptığı şey, yemin ederek başlarlar. Birçok insan öyledir. “biz gittik, yarışıyorduk.” Yani spor yapıyorduk, eğleniyorduk. “Yusuf'u da yiyeceklerimizin (veya eşyamızın) yanında bırakmıştık.” Bak, ta o devirde bile Allah Hz. Yusuf’a mülkü emanet ediyor. Yani küçükken bile mülkü emanet alma özelliği var. Fakat onu kurt yemiş diyorlar. İnsanların yalan söylemek istedikleri vakit, Müslümanlara komplo yapacakları vakit, oyun oynayacakları vakit akıl almaz münasebetsiz oyunlar, akıl almaz iftiralar atabildiklerini Allah Kuran’da gösteriyor. “Kurt yemiş diyorlar.” Son derece münasebetsiz, mantıksız bir iddiayla ortaya çıkıyorlar. “Ne var ki biz doğruyu söylesek bile sen bize inanacak değilsin." Bir de karşı suçlama yaparak psikolojik baskı yapıyorlar. Bu da kullandıkları bir psikolojik baskı yöntemi. Böylece karşı tarafı daha dirençsiz hale getirmeyi amaçlıyorlar. 

Erginlik çağına erişince, kendisine hüküm ve ilim verdik. İşte biz, iyilik yapanları böyle ödüllendiririz. (Yusuf Suresi 22. Ayet)

Erginlik çağına erişince, kendisine hüküm ve ilim verdik.Adam ilmiyle övünüyor. Allah diyor ki, “İlmi Ben verdim” diyor. Hiç kimsede bir hüküm ve ilim olmuyor, Allah’ın yarattığı kadar oluyor. Mesela “Çok büyük âlim” diyor. Öyle bir şey olmuyor, ilmi Allah yaratıyor. 

Video sayfam: http://video.mynet.com/erkanarkut/videolari/liste

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.