Zorluklar insanın karakterinin gelişmesi için şart…

Zorluklar insanın karakterinin gelişmesi için şart… DİN
0,0
03.09.2014 13:57:31
A+ A-

 

Bir insanın zorluklarla ve imtihanla eğitilmesinden başka nasıl bir yol olabilir? Bir insan rahatlıkla ve kolaylıkla nasıl imtihan olsun ve karakteri nasıl gelişsin? O zaman nerde sabır gösterecek, nerede şefkat gösterecek, koruma ve kollamayı nerde yapacak, nasıl cömert olacak, nerede aklını kullanacak, iradesini nerde kullanacak? Metanet nerde, cesaret nerde? Bu sayılanlar insanı insan yapan özellikler değil mi? Bunların olması için mutlaka zorluğa ihtiyaç var. Öbür türlü insan hiç imtihan olmasa o zaman dümdüz bir hayat olur. Tıpkı duvar gibi bomboş.

Böyle düz bir hayatta insanın karakterinde gelişme de olmaz. Düz bir hayatta insanın karakterindeki bütün bu özellikler gelişmez ve geriye çok az güzellik kalır. Hâlbuki Allah insana meleklerden daha fazla değer veriyor, çünkü insan dünyada sürekli imtihan oluyor ve karakterini bu yönde geliştirebiliyor. Melekler ise sadece Allah'ın belirlediği o özellikleri gösterebiliyorlar. Zorluklarla ve sıkıntıyla insan karşılaşıyor. Ve insan sürekli aklını ve iradesini, sabrını kullanıp, şefkat gösteriyor, derin düşünüyor. Özellikle insanın cesaret göstermesi, korkuyu yenmesi zor bir şeydir, mücadele zordur. İnsan tembelliğe karşı da iradesini kullanır. Bunların hepsinin toplamında mükemmel bir kişilik ortaya çıkar ve işte o zaman insan sevilecek bir varlığa dönüşür. Ama öbür türlü insan adeta ölü olur. Kişiliksiz, kendini geliştirememiş, nefsini eğitmemiş bir insanın hiçbir değeri olmaz.

Mesela cömert insan sevilir, affeden insan sevilir. İnsanın affetmesi için zor bir ortam olması gerekir ki affetsin, zorluk olacak ki sabretsin. İnsan hastalıklara sabreder, Allah'ın onu güzel bir imtihanla imtihan ettiğini bilir. Allah'ta sabırlı insanları sever. Bir insanın cesareti, sabrı, vefası, şefkati tüm insanların kurtuluşuna vesile olabilir, tıpkı peygamberimizde olduğu gibi, ahir zamanda da Hz. Mehdi'de olduğu gibi. Dolayısıyla insanların karakterinin gelişmesi için zorluklardan geçmesi şart. Bu onu hem geliştirecek, hem ahlakını yükseltecek, hem de cennetin kıymetini çok iyi bilmesini sağlayacak.

Andolsun, Biz sizi biraz korku, açlık ve bir parça mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltmekle imtihan edeceğiz. Sabır gösterenleri müjdele. (Bakara Suresi, 155)

Kaynak: blogspot.com/" href="http://imtihaninsirrib.blogspot.com/" style="color: rgb(0, 0, 255) !important;" target="_blank">http://imtihaninsirrib.blogspot.com/

Blog sayfam: mynet.com/erkan-arkut-tan-guncel-yazilar" href="http://birgo.mynet.com/erkan-arkut-tan-guncel-yazilar" style="color: rgb(0, 0, 255) !important;" target="_blank">http://birgo.mynet.com/erkan-arkut-tan-guncel-yazilar

Video sayfam: http://video.mynet.com/erkanarkut/videolari/liste

 


YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.