Zorunlu din dersi

Zorunlu din dersi DİN
0,0
17.09.2014 11:12:14
A+ A-

12 Eylül 1980'de Kenan Evren ve arkadaşları yönetime el koyduklarında ilk icraatlarından biri okullara zorunlu din dersi koymak olmuştu. Generallerden oluşan devlet memurların parasını ödeyebilmek için RABITA denilen Suudi Arabistan ve ABD birlikteliği olduğu söylenen bir örgütten para almıştı! Uğur Mumcu bunu ortaya çıkardığında generaller önce inkâr edecek, sonra da aldık ne olmuş diyeceklerdi. Böylece akıllı uslu bir nesil yetişeceği düşünülmüştü herhalde. Biliyorsunuz, AKP'de dindar nesiller yetiştirmek için bol bol imam hatip okulları açıyor. Çocuklar imam hatiplere yönlendiriliyor.

Yıllardan bu yana bir sorundu zorunlu din dersi.

Derken bugün bir haber düştü:

"AVRUPA İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye'deki din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinde "Sünni inanışının öne çıkarıldığı ve Alevi ailelerin çocuklarının da bu dersleri almaya zorunlu kılındığına" ilişkin şikâyeti 'oybirliğiyle' haklı buldu. AİHM, "Türkiye'nin bir an evvel dini eğitiminde, ailelere, inançlarını belirtmeye zorlanmadan seçme hakkının" verilmesi yönünde düzeltme yapılmasını istedi."

Haberi sürdürelim:

"Kararda, AİHM kararlarının uygulanması zorunluluğunu düzenleyen 46'ncı maddeye de atıfta bulunularak, Türkiye'ye bu konuda adım atma yükümlülüğü hatırlatıldı. Türkiye'nin din kültürü ve ahlak bilgisi kitaplarında yaptığı değişikliklerin yeterli olmadığı; Anayasa'nın laiklik ilkesi de anımsatılarak, devletin dini alanda yaptığı düzenlemelerin "tarafsız ve adil olması gerektiği" vurgulandı. Bu konuda Avrupa'da uygulanan sistemlere de yer veren AİHM kararında, Avrupa'da din dersinin zorunlu olmadığı ya da bu ders yerine başka alternatifler sunulduğu hatırlatıldı."

Sizce uyar mıyız?YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.