Brüksel'e Hollandalı tepkisi

08.03.2016 17:12:01
A+ A-

 

Aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders'in  İslam dini ve özgürlüklerin uyuşamayacağı fikri ile İslama karşı bir siyaset yürütmekte olduğunu bilmeyen yoktur. Wilders, asıl nefretinin direkt olarak Müslümanlara karşı olmadığını sadece İslam dinine olduğunu da hep söyleyen birisidir. Wilders aynı zamanda göçmen ve Müslümanlar karşıtı tutumuyla bilinen ve Başbakan olması durumunda ilk yapacağı şeylerin başında Holladalıların refahını ve huzurunu düzeltmek, çifte vatandaşlığa son vermek, suç işleyen tüm yabancıları ülkelerine postalamak,camileri kapatmak, ülke sınırlarını göçmenlere tamamen kapatarak sınırları güvenlik altına almak gibi...

Wilders yükselişini bu söylemlere borçludur. En büyük beslenme kaynaklarının başında İslam düşmanlığı ve göçmen düşmanlığı gelmektedir. Çünkü diger Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Hollanda'da da tüm sorunların nedenleri yabancılar bağlanmaktadır. Net olarak söylemek gerekirse hep şöyle derler: " Siz olmasaydınız tıpkı eskisi gibi bol iş olacaktı ve iyi maaş alacaktık. Sizin yüzünüzden pek çok yerde ev sorunları( kıtlığı) başladı."

Bunlara benzer yüzlerce örnek vermek mümkün...

Wilders'e oy verenler onun iktidar olması durumunda tüm bu sorunları anında halledeceğine inanıyorlar. Ve Hollanda'nın tekrar eski huzurlu ve refah seviyesi yüksek bir ülke haline getirilmesini sağlayacak tek liderin Wilders olduğuna inanıyorlar.

Wilders'in iktidar olması durumunda bu vaatlerini yerine nasıl getireceğini bilemiyorum...,Bunun öyle söylemlerdeki gibi kolay olmadığını düşünüyorum...

Bildiğim tek şey ise, bir kesim Hollandalıların büyük umudu olan Wilders bu vaatlerini iktidar olması halinde uygulayamazsa bu onun sonu olacaktır...

***

Brüksel'de yapılan Türkiye-AB zirvesi üzerine Türkiye'ye Suriyeli mültecileri barındırması karşılığında para verileceği ve ayrıca Türkiye vatandaşlarının en geç Haziran ayı sonundan itibaren Schengen Bölgesi'nde vizeden muaf tutulacağı söylemleri sosyal medya da yayılınca gerek Wilders, gerek yandaşları adeta barut fıçısına döndüler ve ateş püskürmekteler.

Wilders ve taraftarları sadece yabacılara ateş püskürmüyorlar aynı zamanda Hollanda Başbakan'ı ve İşçi Partisine (PVD) inanılmaz derecede hakaretlerde bulunarak Türkiye Ve Almanya ile işbirliği yaptığı için onu "satılmış, işbirlikçi, rüşvetçi ve hain" olarak görüyorlar. Bu arada Wilders ve yandaşları aynı zamanda Merkel'e de aynı gözle bakmaktalar.

 

(Bu arada Wilders yandaşları zaman zaman onlara cevap verdiğim için yazı yazmamı engellediler.)

 

Kısacası Brüksel görüşmeleri söylenenler gibi  gerçekleşirse Wilders yandaşlarının buna sessiz kalmayacakları ve Hollandalıların bunlara karşı ayaklanmaları gerektiğininin propagandasını yapmaktadırlar. Onları çılğına çeviren bu söylemlerin ardından "biz yabancılardan kurtulmayı planlarken Türklere vizesiz dolaşım hakkı verilmesi kabul edilir bişey değildir." diyorlar.

Daha da net söylemek gerekirse Wilders ve taraftarlarının ve sessiz kalan pek çok Hollandalının Türklerin serbest dolaşım hakkının Avrupa'nın istilası olarak görmekteler. Onları iyi tanıyan biri olarak yıllardır bu korkuyu hep taşıdıklarını ve buna razı olmadıklarını ve olmayacklarını da hep söylerler.

Türklerin serbest dolaşım hakkını almaları halinde Avrupa'nın başına neler geleceğini şu ifadelerle izah eden Hollandalı birinin söylediklerine bir bakalım: "Avrupalı dedelerimiz 500 yıl önce Türkleri Viyana önlerinden geri püskürttü. Bu gün Merkel ve Rutte'nin yapmaya çalıştıkları şey ise, Türkleri Avrupa'ya alarak onların geçmişte yapamadıklarını yapmalarına yardımcı olmaktır. Bu gidişle Brüksel ve Denhaag İslamlaşacakktır."

***

1970 lerden beri Avrupa'yı iilen biri olarak serbest dolaşım hakkı vereceklerine zerre kadar inanmadım ve inanmam içinde tek bir neden yoktu. Çünkü adamlar bizden kurtulmak için her yolu deniyordular da ondan. Adamlar işsiz kalan 50 yaş üzeri  Fas ve Türkleri istekleri halinde tüm hakları ve oturumları da iptal edilerek aldıkları maaşın yarısını yarısı karşılığ ülkelerine geri gönderme yasası çıkardılar ve bundan yararlanan pek çok insan oldu...

 

Brüksel'den serbest dolaşım hakkı çıkar mı, çıkmaz mı bilmiyorum...

Bekleyip göreceğiz...

 

Brüksel görüşmeleri sonrası Wilders ve taraftarları Hollanda Başbakan'ı Rutte'ye tepkilerini  yukarıdaki "Türkleşmiş Başbakan Rutte'nin" resmini sitelerinde  paylaşarak dile getirdiler.

 

 

 

Wilders resmi twitter hesabından bu resmi paylaşarak " Türkiye'ye 6 milyar dolar, serbest dolaşım hakkı, AB için anlaşmalar yapmak + göçmenler hala gelecek"diyerek tepkisini gösterdi.

 


YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.