Endonezya'da seçim öncesi bir garip rüşvet olayı

29.04.2014 08:41:46
A+ A-

Dünyanın en kalabalık (250 milyon) Müslüman nüfusa sahip ülkesi  Endonezya da iki hafta önce  yapılan Milletvekili seçimleri sonucu, Cumhurbaşkanı Susilo Bambang Yudhoyono'nun  İktidardaki Demokrat partisi büyük kayıplar vererek sadece yüzde 7,7  oy aldı.

250 milyonluk bu dünyanın en büyük Müslüman ülkesin de 180 milyondan fazla insanın oy kullandığı söylendiği bu seçim de,  beş Müslüman partinin aldığı toplam oy oranının yüzde 32'sini ancak alabildiler.

Milyonlarca Endonezya'lının oy kullandığı bu seçim de istenilen orana ulaşılmasa da bu seçimin galibi, aldığı yüzde  19 luk oyla  Demokratik Mücadele  Partisi'nden aday gösterilen Jokowi'nin  (Joko Widodo ) partisi oldu.

Endonezya da ekonominin patronu Çin'lilerdir ve bunlar bütün köşe başlarını tutmuşlardır.Endonezya'nın her bölgesin de ticareti elin de tutan Çin'liler kendilerine has lüks mahalleler ve alışveriş merkezleri  kurmuş ve evlerinin etrafını adeta surlarla çevirmeyi de ihmal etmemişler...

 

Ülke de rüşvet, yolsuzluklar ve yoksulluk dağ gibi büyümüş ve rüşvet alıp vermek inanç , gelenekler  ve kültürle harmanlaşarak adeta bir yaşam biçimine dönüşmüş...

2013 yılında Endonezya'da Anayasa Mahkemesi başkanı rüşvet aldığı gerekçesiyle tutuklanmış. Yetkililer, Akil Muhtar'ın  bir yerel seçim sonucu ile bağlantılı 250 bin dolar rüşvet kabul ettiği iddiasıyla tutuklandığını açıkladı. Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu'nun yaptığı açıklamada, Muhtar'ın Cakarta'daki evinde bir iş adamı ve milletvekilinden rüşvet aldığı iddiasıyla tutuklandığı bildirildi. AFP haber ajansı, rüşvetin Borneo adasındaki  tartışmalı seçim sonuçları ile ilgili olduğunu duyurdu.

Başkent Cakarta'da yaşarken bana öğretilen ve attığınız her adım da  işlerinizin rahat ve sorunsuz çözümlenmesini ve başınızın ağırmamasını istiyorsanız  bunun tek yolu vardır; O da rüşvet alıp vermek...

Sizden rüşvet isteyenleri yetkililere şikayet ettiğiniz de ya da etmek isterseniz  karşılaşacağınız manzara aklınızın tutulmasına neden olabilir.Neden mi? Yetkili siz den sorununuzu çözmek için rüşvet ister...

Denetim mekanizması diye bir mekanizma olmadığı için bu ülke  de yaşayanlar ve sistemin nasıl çalıştığını bilmeyen bu gibi durumlar da şikayet etme yolunu denemeye kalkışırlarsa göreceklerki başları daha çok ağıracaktır ve işleri yürümeyecek ve ömürleri kuyruklar da beklemekle geçecektir...

Kısacası rüşvet vermeyen sevilmeyen insandır...

Başkent Cakarta Vali'si Jokowi Vali seçilir seçilmez resmi kurumları sabah erken den denetlemeye çıktığın da memur ve amirlerin,başkanların çoğunun yerlerin de olmadığını ve istedikleri saatlerde gelip istedikleri saatte de gittiklerini görünce önlem almaya çalıştıysa da fayda etmedi...

Başkent Cakarta Vali'si Jokowi Vali seçildiği zaman varoşları sık sık ziyater ederken görülüyor.

 

Yaklaşık üç yıl önce memurlara ve diger görevlilere rüşvet vermediğim için bana  sayısız kere git gel yaptırdılar.Hatta bana sıra geldiğin de mesai saati olmasına rağmen" bu gün çok yorulduk, kapatıyoruz" diyerek babalarının bakkal dükkanı gibi gişeleri kapatıyordular.Bu esna da rüşvet verenler doğrudan içeriye alınıp özel muamele görüp on dakika da işleri görülüyordu.

Dokuz ay boyunca sayısız kere git gel yaptırıldığım için orada herkes beni tanımış ve özellikle Alman, Hollandalı ve Avustralya'lı vatandaşlar beni  sürekli uyararak " paran varsa  20-30  dolar ver işini yapsınlar.Yoksa sen den nefret ederlerse başını çok ağırtırlar "diyordular.

Kendi başlarına ya da küçük bir ofis hesabına çalışan elamanlar da sürekli yanıma gelip" bak sen haftalarca gidip geliyorsun ve tüm gün burada bekletiliyorken ben 30-40 kişinin işini 2 saatte hiç beklemeden yaptırıyorum ve müşterilerimin de buraya gelmelerine gerek yok.Onlar ya evlerin de ya işlerindeler.Bura da iş bitince  evraklarını gidip teslim ediyorum.Kısacası bana yıllık 300 dolar verirsen buraya hiç adımını atmana gerek yok.Ben hepsini hallederim"diyordu.Kabul etmedim...

Daha da kolayı var. işlerinizin görülmesi için kendiniz aylarca git- gel yapmak istemezseniz, özel bir eleman tutarsanız  ve ona yıllık 200-300 dolar verip evraklarınızı ona teslim ederek bütün işlerinizi hiç gitmeden ona yaptırırsınız.Siz olmadan yapılan tüm işlemler için kiraladığınız özel evrak elemanı görevlilere anlaşmalı çalışır ve kazandığı paranın bir kısmını memurlarlarla bölüşür.

Dünyanın en ilginç ülkelerinden biridir  Endonezya...

Endonezya'nın Güney Sulawesi bölgesin de  Pare - Pare ili Bacukiki ilçesine bağlı Batang Rappe köyünde, ülke genelin de yapılan 9 Nisan 2014 tarihli  Genel seçimler öncesi  Demokrat Parti'den Meclis üyesi adayı olan Andi Farida Soewandi  isimli kadın aday , seçim öncesi bu bölge de çok sayıda aileye ocak  dağıtarak onlardan oy ister.

Endonezya'nın en büyük ve saygın gazetesi  olan Kompas ve ülke de ki diger yayın organlarının  ve televizyon kanallarının  haberine göre Demokratik parti'nin adayı Andi Farida Soewandi , kazanamayacağını düşünerek seçime üç gün kala adamlarını seçim öncesi  ocak dağıttığı bölgelere göndererek tüm ocakları toplamalarını ve ona teslim etmelerini söyler.

Bu ocaklar dan alanlardan biri de bu yöre de küçük bir esnaf olan Zaenal  adlı vatandaştır.

Bir öğle üzeri Andi Farida Soewandi'nın adamları gelir ve durumu anlattıktan sonra ocağı geri isterler.Zaenal  buna çok öfkelenir çünkü o an da içeri de müşteriler var ve ocak üzerin de onlara kahve hazırlamaktadır.

Müşterilerin yanında ocağı kapatıp istemeleri Zaenal'i o kadar çok utandırmış ve kızdırmış olmalıydıki ocağı kapattıktan sonra kaldırıp onların önün de betona çarparak" sizi polise şikayet edeceğim"der.Ocağı almaya gelenlere ise " hiç durma hemen git" diye karşılık verirler.

İşin daha da ilginç olan yanı ise,  Andi Farida Soewandi'nin neden önce dağıtıp sonra seçime üç gün kala kazanamayacağını düşünerek tüm ocak'ları geri toplatmasıdır.

Bunun cevabını da esnaf  Zaenal veriyor:

Seçim öncesi her partinin adamları gelir ve birçok şey vaat eder giderler.Bir gün ben burada yokken bir parti den gelenler olmuş ve eşim den hediye karşılığı oy istemişler. Eşim de hediyeleri almış ve onlara oy vereceğine söz vermiş.

Zaenal , oyunu ocak aldığı partiye, eşi  de hediye aldığı başka  bir parti'ye oy vereceğine söz vermişler.

Bunu duyan Demokrat Parti Meclis adayı Andi Farida Soewandi,kazanamayacağını düşünerek korkuya kapılmış ve bu nedenle tüm ocakları geri toplatmaya çalışmış.

Zaenal'ın yanına gelen Andi Farida Soewandi'nin adamları ona" biz siz den ikininizin de oyunu istemiştik.Oysa eşin başka bir parti den hediye almış ve onlara oy vereceğine söz vermiş."deyince  bakınız Zaenal onlara nasıl cevap vermiş:

"Siz bize bir ocak verdiniz ben de size bir oy söz verdim.İki ocak verseydiniz iki oy verecektik.Başka bir parti'nin adamları da eşime hediye verdiler o da onlara söz verdi."

Anlayacağımız Zaenal demek istiyor ki " biz iki partinin hediyelerini aldık,  iki partiye oyumuzu böleceğiz.Yoksa adaletsizlik olur."Sonra da ocağı yere vurarak tepkisini gösterir.

250 milyonluk  17 bin ada dan oluşan Endonezya da , Çin'lilerin nasıl refah için de yaşarken,  yerlilerin gün de bir dolara talim ettiklerinin aynasıdır bu seçim  ve ülke  ve insan manzaraları...

Kaynak

Kompas

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.