Ey savaş dur!

04.03.2016 14:23:47
A+ A-

Başarılı bulduğum Gazeteci ve sunucu Mirgün Cabas siyasetten sosyal sorunlara, sanattan popüler kültüre gündemin her alanında dikkat çeken "Her Şey" adlı programda dün akşam Suriye multeci kampında yaşanan çarpık bir konuyu ele aldı.

Konunun uzmanlarıyla da görüşlerini alan Cabas, multeci kamplarında kalan Suriyeli kadın ve genç kızların para karşılığında imam nikahı ile evlendirildiğine dair tanıklık yapan kişilerin görüntülerini ekranlara taşıdı. (bu arada istisnaların kaideyi bozmadığının altını çizerek, resmi nikah ile evlendirilenler de oluyordur tabiki)

Dikkat ederseniz, 'evlendirilen' kelimesini kullandım.

Cabas'ın haberine göre multeci kamplarında bulunan kadın ve genç kızların resimleri çekilerek kataloglarla Türk erkeklerine pazarlanıyor.

Resmen bir sektör!

Yarabbi, bu kadınlar ve genç kızlar yurt dışından ithal edilen kargas et mi dir? Allahaşkına!

Suriyeli kadınlar, inançları doğrultusunda çok eşliliği normal karşılayıp imam nikahı ile evlenmeyi ve kuma olarak yaşamayı o koşullarda yaşamaktansa kurtuluş çaresi olarak kabül edebilir ama sonrasında telafisi mümkün olamayan derin tramvaların yaşadığını görmekteyiz.

Suriye halkı inançları doğrultusunda bizlere göre yanlış olmakla birlikte imam nikahı ile dört eşli yaşam biçimi koşullar da gözardı edilmeden asırlardır devam etmektedir.

Bizde öyle değil ki azizim. Kataloglardan beğen kadını veya kızı, pazarlık yap, kumaş beğenir ve satınalır gibi beğen al ve bas imam nikahını ister kuma ister eş olarak hayatını devam ettirmeye çalış.

Baktın yürümedi evlilik veya bıkıldı..

Boşa gitsin!

Mantık bu!

Hani nerede duygu?

Nerede insaf-vicdan?

Üstelik çoğu yaşlı insanlar genç kızları satın alıyor, hem eş hem hizmetçi gibi çalıştırılıyor. Farklı anlatımla, köle gibi!

Toplumda zaten yeteri derecede kirlenmişlik dizboyu devam ediyorken, yanlış evliliklerden sonra doğabilecek tramvalar sonucunda olası kirlenmelere karşı göz yumulmadan bir an önce gerekli önlemler alınsın istiyoruz.!

Savaşların insanlar kadınlar ve özellikle çocuklara olan etkilerini unutmayalım!

Bir tarafta insan insanı öldürüyorken, diğer tarafta kadınlar ve çocuklar ölüyor sağlıksız koşullarda üretilen deniz botlarında.

Ve kadınlar pazarlanıyor kataloglarla sıra sıra multeci kamplarında!

Ey savaş dur!

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.