İslamcı örgütler aslında kime hizmet ediyor?

10.05.2014 08:59:06
A+ A-

Boko Haram

Sözde Nijeryalı İslami Örgüt.

14 Nisan'da Nijerya'nın Chibok şehrine saldırıyorlar. Hristiyan ve Müslüman kızların kaldığı pansiyonu basarak;  iki yüzün üzerinde kız öğrenciyi kaçırıyorlar. Kaçırılan kızların yaşları 12 ila 17 arasında. Hem kız çocuklarını kaçırıyor, hem de İslami örgüt! Üstelik cihatçılarmış..!

Bize kilometrelerce uzakta yaşanan bu olayın görüntülerini internetten izledik.  "Allah says I should sell, I will sell women" diyordu elebaşlarından birisi. O iğrenç ses tonu hala kulaklarımız da. Anlaşılan, diğerleri gibi bunlarda yukarıyla direk bağlantı kuruyor, emirleri direk Allahtan alıyor..!

Şimdi biz, İslam dünyasının Boko Haram karşısında neden sessiz kaldığını sorguluyoruz ama asıl sorgulamamız gereken konuyu yine atlıyoruz. Bunlar kime hizmet ediyor?

Bu bir fırsat aslında. Artık dünya üzerindeki İslamcı diye bilinen bu örgütlerin esasen kimlere hizmet ettiğini görmek için geç bile kaldık.

Öncelikle, Boko Haram karşısında İslam âleminin duyarsız kaldığı doğru bir tespit. Bu aslında genel anlamdaki samimiyetsizliğin de bir örneği. Peki, Amerika ve İngiltere'nin ilgisine ne demeli. Obama dün ekiplerimiz Nijerya'ya gitti dedi. Kızları kurtarmaya çalışmak elbette takdiri hak ediyor. Fakat ABD'nin bazı Müslüman ülkelerdeki trajedilere ilgisiz kalmasına karşın, Nijerya'ya anında ilgi duyması bir samimiyet sorgusunu gerektirmez mi?

İlgi demişken, A.B.D ve Boko Haram arasındaki bağ yeni değil. Wikileaks belgelerinde Boko Haram'ın geçtiği bölümlere ne demeli?.. ABD'nin 2005 raporunda bu ülkenin önce Pakistanlaşacağı öngörülmüş, ardında da 2015'li yıllara doğru dış müdahaleye açık hale geleceği öngörülmüş.  Bu arada Nijerya için bir parantez açmak gerekiyor. Çünkü Nijerya Afrika'nın en büyük petrol üreticisi. Ayrıca dünya çapındaki petrol üretiminde de en büyük yedinci ülke durumunda..!

Nijerya, Petrol, Boko Haram ve Wiki Leaks! Gel de şimdi bu olayların tesadüf olduğuna inan.

ABD'nin "Saddam'ın kitle imha silahları var" bahanesiyle Irak'ta neler yaptığını, Taliban'ı bahane ederek Afganistan'da neler yaptığını unutmadık. Yerle bir ettiler girdikleri ülkeleri. Uğruna Afganistan'ı yerle bir ettikleri Usame Bin Ladin zamanında CIA tarafından yetiştirilmemiş miydi?

Yok, yok. Bunların hepsi tesadüf olamaz. Dünyanın neresinde petrol zengini Müslüman devlet varsa, hemen yanı başında İslamcı örgütler var. El- Kaide, Taliban, Boko Haram, Hizbullah, Hizbu-t Tahrir... Örgütlerin listesine bakayım dedim, şaşırdım. Neredeyse her Müslüman ülkenin en az iki örgütü var. Mesela, yanı başımızdaki Suriye'de bir IŞİD peydah oldu. Kafa kesme, çarmıha germe, insanı insanlığından utandıracak her vahşeti yapıyor. Sözde İslam için savaşıyorlar. Ama savaştıkları yine Müslüman! Üstelik küstahlar da. Cesaret aldıkları bir yer olduğu belli.

Hepsinin ortak yanları aynı. Dünya için tehdit algısı yaratacak kadar radikal ve vahşi.  

ABD ve emperyalizmin Müslüman ülkelerdeki sömürü taktiklerine baktığınızda onlar da aynı. Ya önce bir diktatör yaratıp kullandıktan sonra ipini çekiyorlar. Ya da bu türden İslami örgütleri kullanarak insanlık için tehdit algısı yaratıp, müdahale ediyorlar. Sonra çıkmaz bir döngü. Sömürüler, cinayetler, katliamlar ve gözyaşları art arda.

Ve aklımızda hep aynı soru: Ne olacak Müslüman bu ülkelerin hali? Bir şey olacağı yok. Senaryo değişmediği sürece hep aynı şeyler olacak. Farkına varılması gereken noktalardan biri artık şu. Dünyada adı İslamcı örgüt olarak geçen ne kadar örgüt varsa, aslında bunların hepsi ABD ve emperyalizm için çalışıyor. Yaptıkları her şey onlara yarıyor. Düşünsenize hiçbir şey yapamasalar dünyada İslamafobi'nin yaygınlaşmasını sağlıyorlar.

Bu örgütlerin İslam'a verdikleri zarar o kadar büyük ki; Ortaçağ'daki Haçlı Orduları bile günümüzdeki İslamcı örgütler kadar İslam'a zarar vermemiştir. 

***

DİPNOT: 17 Aralık sürecinden sonra piyasaya sürülen ses kayıtlarından birinde, THY uçağı ile Nijerya'ya silah sevkiyatından bahsediliyordu. Ve bu konuşmada aynen şu diyalog geçmişti; "Onlarca malzeme taşıyorum, Nijerya'ya gidiyor şu anda. Müslümanları mı öldürecek Hıristiyanları mı öldürecek vebal altındayım" 

Hala tesadüf diyenler varsa, selam olsun onlara ..!YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.