Phillips Erdoğan için çağrıda bulundu..

18.03.2016 14:25:37
A+ A-

Korkmuyoruz değil  ABD Dışişleri Bakanlığı eski kıdemli danışmanı David Phillips, cumhurbaşkanı için Birleşmiş Milletler'i göreve çağırmasından..

Dün esnaf arkadaşlarımla sohbetimiz esnasında " 'ben gidersem devlet yıkılır' dediğine göre Erdoğan'ın fişi Washington tarafından çekilmiş olabilir arkadaşlar" diye gülüştük..

Müneccim miyim neyim? (şaka) Bu sabah David Phillips'in haberini okuduk gazete sayfalarında..

Phillips şöyle diyor kısaca;

- Türkiye'de barış bildirisine destek verdikleri gerekçesiyle üç akadsmisyenin tutuklanmalarının ardından Birleşmiş Milletler Erdoğan'ın sorumluluklarını araştıracak bir komisyon kurulup soruşturma başlatmalı..

David Phillips devam ediyor..

- Akademisyenlerin tutuklanması karşit görüşleri sindirmek ve susturmak amacıyla yapılmıştır. İfade özgürlüğü çerçevesinde görüşlerini açıklamak aktif bir terör eylemi değildir. Hükümetin terörle mücadele bahanesiyle, muhalefeti ve karşit görüşleri susturmak için yaptığı baskılar, sivilleri öldürmek ise bir devlet terörüdür. Birleşmiş Milletler derhal harekete geçmeli. Türkiye'nin işlediği suçları ve bu konuda Erdoğan'ın yönetiminin sorumluluklarını araştıracak bir komisyon kurup soruşturma başlatmalı..

Korkmuyoruz değil devlet yıkılırsa. Zira devlet demek, sen ben sokaklarda geçen insanlar memur esnaf polis asker milletvekili eczacı profesör işçi vali yazan çizen vb. demektir.

Devlet demek, yöneten demek diğildir.

Seçmenin seçmiş olduğu memurdur yöneticiler, tıpkı apartman yöneticisi gibi bir şey!

Gerçi seçmen de seçtiğini zannediyor, 'çarşaf liste' formülü ile istenilen kişiler dayatmalı seçiliyor, bunun da altını çizelim.

Bizim anladığımız Cumhuriyet devleti yıkılmasın.

Yıkılmaz da!

Maazalla yıkılırsa, "ben gidersem devlet yıkılır" diyenler de yıkılır giderler. Zira Cumhuriyet anayasasıyla kurulmuş olan devlet sayesinde yönetici olabiliyorlar!

Gelelim olası Birleşmiş Milletler komisyon kararıyla Erdoğan'ın gitmesi durumundan sonraki toplumun durumuna..

Bir kere şunu söylemeliyim ki, gitmesi durumunda 'yalan' ortadan kalkacaktır. Kolay değildir etbette beyinlere kazınmış olan yalan virüslerin yok edilmesi ama sureç içerisinde azalarak yok olacağına inanırım.

İkincisi, 'vicdan' yerini bulacaktır!

Adalet ruhu gelişecektir toplum içinde..

Hukuk işleyecek..

Yasama yürütme özgür biçimde işleyişine devam edecektir..

Ötekileştirme sözcüğü ortadan kalkacak, 'Sen Alevi ben Sunni' denmeyecektir!..

'Sevgi' hakim olacaktır toplumda..

Saygı ortamları oluşacaktır insanlar arasında..

Washington'un Kürt-Türk bölünme stratejisinin Büyük Otradoğu Projesi (BOP) kapsamında geliştirilmiş olan bir yapay bölünme stratejisi olduğunun farkına varmış olan Türk ve Kürt halkının bölünme oyununu elinin tersiyle ittiği gibi, kapitalizm'in o acımasız yönünü de elinin tersiyle iteceğine inanıyorum..

Dünyada hiç bir ülkede görülemeyen dayanışma duygusu vicdan ve adalet duygusunu hiç bir gücün bozamayacağını ve aritmetik hesaplarıyla bu güne kadar topluma yaşatılmış olan üç büyük ekonomik krizlerden sonra şu günlerde yaşamakta olan kapalı ve durağan ekonomi krizinden sonra her bireyin kendini sorgulama potası içinde büyük ölçüde kendi kimliklerini bulacağına inancım sonsuzdur.

'Durağan' sözcüğünü kullandım. Zira yaşamış olduğumuz ekonomi krizin yeniden yapılanması ve tekrar reel sektörün harekete geçebileceğini pek ümit etmemekteyimdir.

Piyasanın bundan böyle lokomotif hızının yatay seyredeceği ve buna bağlı olarak insan ilişkilerinin zaman içinde düzeleceğine inanmaktayım..

Unutmayalım ki, emperyal ülkeler Türkiye'nin dayanışma kültürüne her zaman ihtiyaçı vardır.

Bu nedenle Washington Suriye'deki Türkmen nufusünü çeşitli stratejilerle Türkiye'ye naklettikten ve Ortadoğu stratejisine doğru Esat ile ama Türkmen'siz bir Suriye ile yoluna devam edeceğinden dolayı Türkiye üzerinde fazlaca bir yaptırıma gerek duymayacağını öngörebiliriz.

Dolayisi ile Birleşmiş Milletler komisyonu ya Erdoğan'ı yolcu edecektir veya Erdoğan'a yetki sınırlarını hatırlatılarak demokratik kurallar çerçevesine hapsederek görevine devam kararı alacaktır diye düşünüyorum..

 

 

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.