Suriye iç savaşı

19.09.2013 00:06:42
A+ A-

Uzun zamandır Suriye üzerine yazıp çiziyoruz, birçoğumuz bilerek ve ya bilmeyerek bu mesele üzerine bir şeyler karalıyor.

Suriye üstünde oyunlar denenen bir satranç tahtası, bir adım bir puan kazandırıyor, bir adım beş puan kaybettiriyor…

Esed’in kimyasal silahlı operasyonu sonucu olayın Birleşmiş Milletlere aksetmesi ve Rusya’nın araya girmesiyle Esed stratejik bir hamle atarak, kendisine yapılabilecek bir saldırıyı şimdilik engelleyerek sanki başka silahlarla İnsanların öldürmesinin uygun görüldüğü gibi bir sonuç çıkardı ve kendi ifadesiyle şimdilik “zafer kazandı.”

Suriye’deki kimyasal saldırının rejim kontrolündeki Kasyun dağından atılan füzelerle yapılmış olması ve bunun BM raporuna da girmesi Esed ve avanesini zora sokacağının açık olmasına rağmen Rusya, İran ve Suriye ısrarla Kimyasal silahların teslim edileceği laflarıyla tüm dünyayı oyalamaya devam ediyorlar.

İran’ın yeni Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bu sıralarda yeni bir taktikle ABD'ye bir çağrı yapıp nükleer meselesini “barışçıl”  şekilde çözebileceklerinin mesajını verdi. Ruhaninin bu taktiğinin asıl amacının daha önce oluşturulmaya çalışılan “Şii Hilali”nin savaştan uzak bir şekilde devam ettirilme çabası ve bu çabanın en önemli uzantısı olan Esed rejimini koruma uğraşı olduğu da açık ki, akşamdan sabaha, bir ülkenin Cumhurbaşkanı değişikliğiyle de olsa dış politikasının değişmeyeceğinin de unutulmamasında fayda var sanırım.

Suriye’de gerek rejime karşı savaşan gerekse kendi içinde çatışan guruplar mevcut, özellikle el-Nusra cephesinin hem PYD hem Esed rejimi ve son duyumlara göre ÖSO ile çatışması ve bu yapının (el-Nusra) işlediği olayları en ince detaylarına kadar internet aracılığıyla tüm dünyaya ilan etmesi batı kamuoyunda tüm Suriye muhalefetine yönelik negatif bakış açılı bir genellemenin yapılmasına sebebiyet vermekte ve batı tüm muhalifleri baş kesen, durduk yere adam öldüren yapılar olarak tanımaktadır.

Türkiye’nin gerek insani nedenler, gerek siyasi nedenler ve gerekse güvenlik nedeniyle mevcut Suriye rejiminin gitmesi gerektiğine dair tezlerini açık yüreklilikle tüm dünyaya aşikar ettiği bir ortamda, Suriye ve müttefiklerinin boş durmadığı da biliniyor. Gezi olayları ve ardından gerçekleşen tüm diğer olaylar ve Hatay özelinde oynanan oyunlara karşı, devletin tüm birimlerinin üzerlerine düşen görevi titizlikle yapacağından kimsenin kuşkusu olmamasına rağmen, devlet aygıtının sorumluluğunu engelleme çabasının fayda vermeyeceğini de birilerinin bilmesinde fayda var sanırım.

Hiç kuşkusuz dışarıdan müdahalelerle vekâletlerle sürdürülen Suriye iç savaşının daha uzun süre devam edeceği görülüyor, bu süreçte Türkiye’nin sınırlarını koruma altına almak için bazı önlemler alması da yadırganmamalı, asıl önemli olan provokasyonlara gelmemek olmalı, zira bölgede patlayacak bir savaşın sonunun nereye varacağının bilinmediği de bir gerçek...

Suriye iç Savaşı epeyce uzun sürecek ve ateş düştüğü yeri yakmıyor, geride bıraktıkları acı olarak, nefret olarak sinelere kazınıyor, korkarım bu acılar bir gün daha büyük acılara sebep olabilir. Adım atarken dikkat edelim,

 Lütfen…

 Geleceğimiz için…

YORUMLAR

Suriye İç savaşı değil -

Suriyeli Muhalifler, OSO (Özgür Suriye Ordusu), Suriye İç Savaşı, bunların hiç biri doğru değil. Oradaki silahlı çetelerin büyük çoğunluğu Suriyeli değil. Suudi Arabistan, Libya, Tunus, Cezair, Çeçenistan, olmak üzere, 30 kadar ülkeden devşirilip, silahlandırılarak Suriye'ye gönderilen bu katiller sürüsü, orada kelle kesiyor, insan ciğeri yiyor, ekmek parası kazanmanın dışında bir derdi olmayan tır şoförlerini kurşuna diziyor, ırza geçiyor, kısacası orada insanlara cehennemi yaşatan zebaniden farkları yok. ABD ve kuklaları, Esad rejimine salvo atışı yaparken, bu konuda tek kelime etmiyor. Ve ısrarla, inatla Suriyeli Muhalifler, Özgür Suriye Ordusu demeye devam ediyorlar. Bunlar Suriyeli değilki, Suriyeli Muhalifler olsun. Bunları, sanki Suriye halkından bir parçaymış gibi göstermek, namussuzluğun en büyüğüdür. Bunlara destek olanlarında elleri bunlar kadar, hatta daha fazla kanlıdır. Bunları organize edip Suriye'ye göndermeseler, her türlü silah, mühimmat ve lojistik desteği sağlamasalar, Suriye ordusu bunları çoktan bitirirdi. Suriye'de akaln kanın sorumlusu, bu piyesi sergileyenlerdir.

2 3
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.