Zenginleri doyuramamak

10.01.2015 10:27:28
A+ A-

Dünyanın en büyük ve en önemli sorunlarından biri de adaletsiz gelir dağılımı ve yoksulluk. Üstelik bu sorun artık ekonomik bir sorun olmayıp, sosyal bir soruna dönüşürken, her geçen gün biraz daha içinden çıkılmaz bir hal almaya devam ediyor.

Son yıllarda hızla artan küreselleşme ve bunun servet sahipleri üzerindeki "olumlu" etkisi, gelir dağılım dengesini servet sahipleri lehine değiştirirken, dünyadaki gelir dağılımı ve yoksulluk çıkmazını da derinleştiriyor.

 

Bu havuz büyüklüğündeki sofranın yanına Afrikalı 30 yıl yemek yememiş ve açlıktan 18 kiloya düşmüş birinin geldiğini ve oradakilerin" seni görenler dünyanın açlıktan kırıldığını sanacak"demeleri üzerine Afrikalının "sizi görenlerde bunun nedeni anlayacaktır"diye cevaplaması...

 

’ Dünyadaki açlık ve sefaletin nedeni yoksulları doyuramamak değil, zenginleri doyuramamaktır.’’ diye bir söz vardır.

Özellikle Afrika daki yoksulluk manzaralarını gösteren resimlerin altına ya da yanına yazılıdır...

Mutlaka görmüşsünüz, okumuşsunuz ya da duymuşsunuzdur.

Ne de acıtır insanın içini...

‘’ Dünyadaki açlık ve sefaletin nedeni yoksulları doyuramamak değil, zenginleri doyuramamaktır.”

Dünyadaki en zengin %1 ‘lik kesim, dünyadaki tüm paranın %57 ‘sine sahiptir. Hatta 7 milyar nüfuslu gezegenimizdeki bu 358 kişinin yıllık kazancı, tüm insanlığın  %43 ‘üne, yani 3 milyarına eşit. Bu kişilerden her biri, aslında 9 milyon kişiyi doyurabilecek zenginlikte..

Öyle ki dünyanın 10 en zengin insanları tüm varlığını hibe etse;  fakir 1 milyar insan, avrupa standartlarında yemek, sağlık, eğitim ve barınak ihtiyaçlarını tam 250 yıl boyunca karşılayabilir.

En zengin tabakanın ardından gelen,  %20 ‘lik bir zengin kitle var. Bu insanlar tüm dünyanın enerji, yiyecek ve içecek kaynaklarının %86 ’sını tek başına tüketiyor. Kalan %14 ise size, bana ve tabi 5.6 milyar insana dağıtılıyor.

Her akşam dünyada 800 milyon insan her gün aç uyuyor ve her gün 60 bini sırf açlıktan hayatını kaybediyor.

2.4 milyar insan,  arıtılmış (temiz) sudan mahrumlar. “Bunların her biri arıtılmış su içsin” dersek bunun maliyeti sadece 10 milyar dolar. Örneğin kimseye faydası dokunmayan spor müsabakaları ve olimpiyatlar 10 milyar dolara düzenleniyor.. Whatsapp gibi sadece internet kullanıcılarının kullandığı iletişim ağı 19 milyar dolara alıcı bulmuştu hatırlayın..

Ve elbette hastalıklar..

Afrika'da 0.15 dolarlık Kongo aşısı yapılmadığı için her gün 2000 insan ölüyor. Basit hastalıklardan ölen insanların sayısı yine milyonlarla ifade ediliyor. Biz ‘’tüm dünyanın aşı, grip ilaçları gibi basit sağlık gereksinimlerini karşılayalım’’ desek 13 milyar dolar gerekiyor.

United Nation (U.N.) yani “dünyanın 5’ten küçük olduğuna inanan’’ Birleşmiş Milletler, birbirinden korktukları için silahlanmaya yıllık 1.3 trilyon dolar harcıyorlar. Bu para tüm dünyanın yeterli şekilde beslenmesini 7 yıl boyunca garanti altına alabiliyor oysa. Bu garip oluşum, 7 yılda 5.4 milyon insanın kongo hastalığından ölmesini, sadece 3 milyar dolar ayırıp durdurabilirdi.

Silahlanma demişken, Amerika Birleşik Devletlerinin 250 küsür tane sahibi olduğu nükleer bombalar, tüm güneş sistemi canlıyla dolu olsa bile hepsini ortadan kaldırabilecek kapasitede.

Yine ABD ‘nin dünyada yarattığı savaşlar için harcadığı yıllık para, 50 ülkenin eğitim, sağlık gibi temel insan haklarıyla korunması gereken ihtiyaçlarını karşılamaya yetiyor.

ABD demişken, yaşam standartlarına da bir bakalım dilerseniz:

ABD vatandaşları -çok değil- sadece %10 az et yeseler (yani 1 kg değil 900 gr alsalar) tasarruf edilen miktar tam 60 milyon aç insanı doyurabiliyor. Çöpe atılan et miktarı da %10 dan büyük maalesef. Yılda 800 milyon ton taze yiyecek, sırf amerika satacak birini bulamadığı için hiçbir yere bağışlanmaksızın, çöpe atılıyor.

Lafı açılmışken bu ülkenin nobel barış ödülünü kazanan başkanı Obama, dünya tarihindeki en ölümcül silahların üretilmesini sağladı ve sadece o yıl silahlanma hızını %8 arttırdı.

 

Adalet ancak hakikatten, saadet ancak adaletten doğabilir. EMİLE ZOLA

 

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.