Muhteşem göz yanılmaları - 1

15.10.2014 15:31:09
A+ A-

Muhteşem Göz Yanılmaları -1

Pek çoğumuz gözlerimizle "gördüğümüzü" sanırız ama, asıl görme organımız beynimizdir.

Gözlerimiz sadece bakar ve derlediği ışık sinyallerini görme sinirleri aracılığıyla beynimizin görme merkezine iletir. Asıl görme işlemi burada gerçekleşir.

Yan yana duran iki kişi aynı nesneye baktıklarında hemen hemen aynı tabloya, aynı açıdan bakarlar. Ama gördükleri tamamen farklı ve kendilerine özgü resimlerdir. Bu konudaki genel tanım şudur:

Beynimiz gözlerimizin aktardığı görüntüleri inceler, sonra o görüntüleri silip yepyeni bir resim boyar.

Şöyle bir deney yapabilirsiniz. İki üç arkadaş daha önce gitmediğiniz bir mekana gidin ve birkaç dakikanızı orada geçirin. Duvarları, etraftaki nesneleri, mobilyaları inceleyin. Sonra oradan ayrılın ve ayrı ayrı orada gördüklerinizin birer listesini çıkarın. Ne gördüğünüz, renkler, biçimler ve benzeri görsel ayrıntılar. Sonra da listelerinizi birbiriyle karşılaştırın.

Çok büyük olasılıkla herkesin listesinde farklı ayrıntılar olacaktır. Hatta bazılarınızın gördüklerini, diğerleriniz hiç farketmemiş bile olabilir.

Sonra yine aynı mekana dönüp, listelerinizi tekrar kontrol edin. Doğruluğundan emin olduğunuz bazı ayrıntıların hiç te öyle olmadığını farkedebilirsiniz. Örneğin "mavi" sandığınız duvar rengi "beyaz" olabilir. Kapının tam karşısındaki kocaman yapay çiçek listenizde hiç yer almayabilir.

Bütün bunlar doğaldır. Çünkü beynimiz, gördüğü şeylerin fotoğrafını  çekmez, anlamlı ve sonradan anımsanmasında yararlı olacağını düşündüğü ayrıntıların yepyeni bir resmini boyar.

İşte bu yüzden birimizin dikkatini çeken bir nesneyi bir diğerimiz farketmez bile. Çünkü her birimizin ilgi alanları, önem verdiği şeyler farklıdır. Eğer sanatla ilgilenen biriysek, duvardaki tablolar ve etraftaki heykelcikler dikkatimizden kaçmaz. Eğer çiçeklerle ilgilenmekten hoşlanıyorsak, bulunduğumuz mekandaki tüm yeşillikleri ilk elden hemen algılarız.

İşte bu nedenle aynı şeylere bakıyor olsak bile farklı şeyler görürüz. Çünkü zihnimizde oluşan görüntüler birer fotoğraf karesi değildir. Onlar değişik hassaslıklarda çizilip boyanmış dinamik resimlerdir. Bir çok ayrıntı zaman içinde değişir, bulanıklaşır, kaybolur. Hatta tablomuza orada hiç var olmamış yeni nesneler ve özellikler eklenir.

"Göz Yanılmaları" beynimizin bu dinamik, sanatçı özelliğini kullanma becerisinden yararlanma tekniğidir.

Örneğin aşağıdaki kamuflaj resminde kaç tane at olduğunu sayabilir misiniz?

Atlar

 

Ya burada dikkatinizi çeken ne? Saksafoncu mu? Yoksa genç bir kız mı?

Göz yanılmaları ile ilgili başka ilginç örnekleri sonraki yazılarımda size aktarmaya çalışacağım.

Beni izlemeye devam edin.

Ahmet AksoyYORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.