Sosyal Bilimler Liseleri İtibarsızlaştırılıyor

08.07.2014 08:39:34
A+ A-

Öğretmenliği teşvik etmek için açılan Anadolu öğretmen liseleri verilen ek puanların kaldırılmasıyla birlikte avantajlarını kaybetmişlerdi. Pek bir numarası  kalmayan bu liseler artık dönüşüyor ve öğretmen liseleri tarihe karışıyor. İşlevini yitiren bu eğitim kurumlarının dönüşümü isabetli bir karar gibi görünse de bir nokta da başka bir oluşuma, sosyal bilimler liselerine zarar veren bir karar olmuş. Çünkü çoğunluğu Anadolu lisesine dönüşecek olan bu liselerin bazıları da sosyal bilimler olacak. Alt yapısı kurulmadan, onlarca liseye hadi artık siz SBL oldunuz denecek.  Ülkenin stratejik konumlarına öğrenci yetiştirmek için az sayıda açılan, yakalanan başarı sayesinde mantar gibi türeyen sosyal bilimler artık ilçelere kadar inecek.  İlk mezunlarını verdikleri yıllardan beri ülkenin en iyi yerleştirme oranına sahip liseler, korunup sosyal bilimler ruhunun, ekolünün yaratılacağı yere resmen itibarsızlaştırma politikasıyla karşı karşıya.  Seçilmiş okullar olmaları gerekirken her yerde olan sıradan okullar haline geliyorlar. Yıllardır nasıl bir okulda okuduklarını anlatamayan öğrencilerin sosyal bilimlere gidiyorum dediğinde meslek lisesine gidemedin mi cevabını aldığı liselerin sıradanlaştırılması için her türlü ortam hazırlanıyor.

-15'i geçmeyecek denen okul sayısı  85 oldu. Daha da artabilir.

-Eskiden kendine özgü bir yönetmeliği olan okulların diğer okullardan farkı kalmadı

-Önceden mülakatla özenle seçilen öğretmenlerin yerini  görevlendirmeyle gelen öğretmenler aldı.

-Az mevcutlu olması planlanan sınıflar her sene daha da kalabalıklaştırıldı. 

-Eskiden kendine özgü bir yönetmeliği olan okulların şu an diğer okullardan farkı kalmadı.

-Sadece sosyal bilimler arasında yapılabilen geçişler,  puanı tutan herkese açık hale geldi.

-Devletin açtığı sosyal bilimlere en az 400 üzeri puanla girilebiliyorken 230 puanla öğrenci alan özel sosyal bilimler liseleri de açıldı.

-Sosyal bilimlerin en temel özelliği olan yurt zorunluluğu yeni liselerde yok!

Sosyal bilimler Türkiye'nin yerleştirme oranı başarısı en yüksek olan liseleri. Yerleşemeyen öğrencileri de yeterli puan yapmış ancak istediği bölümü kazanamayan öğrencilerden oluşuyor. Yani aralarında sıfır puan çeken yok.Çok az bir maziye sahip olmasına rağmen bu konuda askeri ve fen liselerinin önüne geçmiş durumda.  Bunlar başarılı, bunların sayısını arttıralım diyen her kim ise, yeni açılan okullarla seviye bir hayli düşmüşken hangi akla hizmet öğretmen liselerini sosyal bilimler yapar anlamak zor.  İçeriğinin geliştirilmesi, daha çok imkan sağlanması, yönetmeliğinin düzenlenmesi , çağ atlatılması gerekirken, işlevini yitirmiş, ne işe yaradığı merak konusu haline gelmiş Anadolu öğretmenlere çağ atlatılıyor. Bir de onların sorunları sosyal bilimler üzerine yıkılıyor.  Doğacak norm fazlası öğretmen sorunu o öğretmenlerin sosyal bilimlere özel derslere girmesiyle çözülmeye çalışılacak büyük ihtimal. Sosyal bilimlerde okuyorum/okudum demek daha yeni yeni prestij kazanmaya başlamışken,  kendilerini özel hisseden ve gerçekten özel olan sosyal bilimler öğrencileri bu ayrıcalığını yitirecekken, lisesi sosyal bilimler oldu diye sevinen öğrenciler  de gelip o liseleri sıradan liseler haline çevirecek.

Elinizde en iyi yapabileceğiniz 15 lise varken ortalama olacak 85 lise açmak saçmalık değil de nedir? MEB'in bu talihsiz  kararından dönmeyeceği de aşikar. Tercih kılavuzlarına girmiş bile dönüşen liseler. Şu an sosyal bilimlerde okuyan ya da oradan mezun olan  her öğrenci farklılığını yitirdiği düşüncesinde. Bu öğrencilere yapılan kötülük bir de hizmetmiş gibi sunuluyor her yerde. X şehrimize sosyal bilimleri getirdik diye propaganda malzemesi haline getiriliyor. Aynı hükümetin kurup başarıya ulaştığı takdir edilesi bir iş yine aynı hükümetin yöneticileri tarafından yanlış stratejilerle itibarsızlaştırılıyor. Bu kadar kolay çoğalan okullar olmaya devam ettiği sürece sonunun şu an dönüşümü yapılan okullarla aynı olması geç değildir. Popüler kültür malzemesi değil sosyal bilimler. Tercih kılavuzlarında sadece bir okul türü olmaktan ötedir. Daha fazla sosyal bilimler açmayı bırakın ve içini boşaltmaya bir son verin demesi lazım birinin.Tabela okulları olmaktan ileri geçemeyecek planlanmadan  dönüştürülen okullar. Çünkü sadece kaliteli sosyal bilimler fayda sağlayacak bu ülkeye, onlar yetiştirecek geleceğin yöneticilerini.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.