Yalan bütün kötülüklerin anasıdır!

19.09.2014 12:32:51
A+ A-

İlkokul yıllarımda okul paydos edildikten sonra eve giderken hergün dere kenarında "Yeşilay'a ait demir levha üzerine yazılmış olan "içki bütün kötülüklerin anasıdır" yazısını okuyarak geçerdim.

Alkolün bir muhabbet aracı olarak kullanılması taraftarı olmamla birlikte özel durumlar haricinde kullanmamayı tercih edenlerdenim.

Bazı toplumlarda mesela eski Sovyetler döneminde, Afrika'da siyasiler tarafından insanların düşünme fonksiyonlarını asgariye indirme politikası olarak kullanılmış, bizim gibi geri kalmış toplumlardaysa eğitim seviyesi düşük tutulduğundan dolayı insanların çözemediği problemleri nedeniyle alkol tercihlerini kullanmaya başlamışlardı. Dolayısı ile eski yıllarda Yeşilay olarak böyle bir çalışma başlatmıştı.

Şimdi ülke de dünya da farklı yörüngenin içine girmiş durumda.

'Yalan bütün kötülüklerin anasıdır' sloganı ile yola çıkılsa yeridir diye düşünüyorum son yıllardaki toplumun durumuna bakınca.

Yalan, tıpkı alkolün fazla tüketildiği taktirde nasıl ki insanı farklı formatın içine sokuyor ve insana zarar veriyor, yalan da aynı şekilde insanın iliklerine kadar işlediğinde kurtulması zor oluyor.

O artık tıpkı alkolik bir insan gibi yalanla yatıyor yalanla kalkıyor sabah yatağından..Yarım santim menfaati için karşısındakinin yüzlerce metre zararını hiçe sayabiliyor bu tür insanlar.

Satacak, yalan!

Satın alacak, yalan!

Yalan yalan yalan yalan...

Abi ne oluyoruz ya?

Hani dinimizde yalan söylemek günah sayılırdı?

Dikkatinizi çekmek isterim, yalan moduna girmiş kişilerin çoğu -gerçek dindarları tenzih ederek söylüyorum- dinci takımı!

Takım dedim çünkü yalan mekanizmasını geliştirenlerin beyinsel yapıları üç aşağı beş yukarı aynı düzeyde ve aynı formatta çalışıyor!

Neden 'Yalan bütün kötülüklerin anasıdır' diye yorumlamak istedim biliyor musunuz sevgili okurlarım?

Yalan, hakikaten bütün kötü davranışların alt yapısını oluşturur da ondan!

Hırsızlık yapanlara gidin, yalancıdır!

Eşini aldatanlara (bayan-erkek) gidin, yalancı olduğunu görürsünüz!

Bencil insanlara gidin, yalancı olduklarına şahit olursunuz!

Gitmenize de gerek yok, insanların yürüyüşlerini arkalarından gözlemleyin yeterlidir.

Kısaca bütün hastalıklar yalan ile oluşuyor!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.